• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Malowanie

Marlentje

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam, jestem nowa, nie do końca trafiłam tutaj z powodu zainteresowań modelarstwem. Interesuje mnie bardzo jedna z dziedzin Waszego hobby, mianowicie zdobienie wykonanych przez Was modeli. Mam podobną pod tym względem pasję- interesują mnie paludaria- zbiorniki roślinne z częścią podwodną. Do takich zbiorników trzeba z reguły zrobić tło i takowe wykończyć odpowiednio. Paludaryści mają swoje techniki_ pokrywanie ścianek tła torfem czy włoknem kokosowym- na tym dobrze rosną sadzone tam później roślinki. Niekiedy robimy imitacje skałek- te trzeba jakoś póżniej pomalować. I tu ta wspólna jak sądzę część naszych zainteresowań. My koncentrujemy się głównie na roślinach, terraryści także na zwierzętach ale tło też musi jakoś wyglądać a od pięknego zdobienia to już Wy jestecie specjalistami.
Chciałabym poznać techniki, ktore wykorzystujecie do zdobienia Waszych pięknych prac.
To tak na przywitanie :)
Pozdrawiam, Marlena
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#2
Marleno, temat jest bardzo rozległy. Technik mnóstwo. Może spróbuj sprecyzować, albo przedstawić jakiś projekt, który masz zamiar realizować. Będzie nam łatwiej coś doradzić, albo odesłać Cię do jakiegoś tutoriala. Moi znajomi którzy pasjonują się paludariami zwykle swoje tła aranżują wykorzystując naturalne elementy, bez technik modelarskich.
 
OP
OP
M

Marlentje

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Wiem wiem, temat rzeka. Wiadomo, że czesto wykorzystuje się naturalne elementy jak korzenie np. Ale często robi się też tła dla stworzenia różnych pięter dla roślinności ze styropianu czy pianki albo wykorzystuje się oba materiały. Nie są one zbyt ozdobne i nikt nie chce żeby biały styropian prześwitywał przez rośliny, smarowanie czarnym silikonem tla to też jakieś rozwiązanie, Ja pokrywałam swoje tło ziemią kokosową ale na obrzeżach tła "wyrzeźbiłam skałki" i musiałam je pomalować, pędzelkiem jak umiałam tak popaćkałam ;) Tak więc bywa, że trzeba sięgnąć po farby, nie wszystkie miejsca pokrywa się mchem i nie każdy chce mieć aż taką dżunglę że nie widać kompletnie tego tła. Kamienie naturalne nie zawsze wchodzą w grę ze względu na ich wagę. Korek z którego niektórzy robią ścianki jest trochę kłopotliwy- trzeba w nim podłubać. Są nowoczesne materiały typu hygrolon ale stosuje się je w pobliżu wody, przewodzą jak knot wilgoć i mchy pięknie rosna. Masa tego. Ale jednak bywa, że trzeba pewne fragmenty malować. Takie tło dotyczy też części podwodnej wielu akwarystów też wykonuje tła zdobiąc je w różny sposób- pokrywanie cementem czy ceresitem zmienia często parametry wody mniej lub bardziej więc sięgamy po farby, zabezpieczamy to silikonem lub żywicą.
Nie jestem jednak aktualnie na etapie tworzenia nowgo projektu. Mam remont w domu i nie mam czasu na wykonanie nowego tła.
Skłamałabym jednak pisząc, że nie mam pytań :) ale na początek tych związanych z remontem właśnie :)
Kilka lat temu zgodziłam się na położenie przez mojego mężczyzne płytek gipsowych Sofia ( beżowe z akcentami jasnobrązowymi) z Leroy Merlin na jednej ze ścian.
W naszym pokoju dominowały wtedy beże i brązy. Teraz po kilku latach wystrój zmienił się na szary z elementami niebieskiego i ... te płytki do niczego nie pasują....
Jak je przemalować w taki sposób, żeby wyglądały naturalnie, żeby miały smugi jak naturalne skały? Gips wiadomo wchłania wodę, więc założyłam, że farby wodne, Robiłam próbę rozcieńczonymi farbami akrylowymi i akwarelami na kawałkach tych płytek aplikując zwykłym spryskiwaczem do kwiatków. Efekt nawet nienajgorszy. Najlepiej wypadły chyba akwarele w tej próbie. Jednak najbardziej dostepne są większe tuby farba akrylowych. Kusi mnie, żeby zaopatrzyć się w jakiś sprzęt, który potem mogłabym wykorzystać przy robieniu jakiś projektów związanych z paludarium.
Ale ten metraż to kilka metrów ściany wiec airbrush pewnie odpada? Nie można jak sądzę wykorzystać zwykłych farb akrylowych czy akwareli do tego urządenia a jedynie dedykowane?
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki