• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Malowanie torów

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#1
Witam wszystkich

Po obejrzeniu wielu stron, przeszukaniu tego forum, postanowiłem zabrać się za malowanie torów. Doprowadzenie do efekty "WOW" daleka droga, będzie to wymagało na pewno jeszcze wielu godzin pracy. Pozwoliłem sobie na pokazanie efektów moich pierwszych prac. Mam problem z dopracowaniem wyglądu moich torów na moduł bocznicy kolejowej. Moja bocznica będzie posiadała główny tor wjazdowy i wyjazdowy oraz trzy tory żeberkowe (skład węgla, rampa oraz skład paliwa). Każdy z nich będzie odpowiednio dopracowany. Natomiast na tą chwilę staram się dopracować podkłady. Moje podkłady są pomalowane w jasne odcienie brązu z czarnymi śrubami, chciałem aby przypomniało jakby były nowe, drugi zestaw zdjęć ukazuje ciemniejsze drewno oraz zużyte trochę. Na zdjęciu kolor szyny został nadany przez WASH RUST. Oglądałem bardzo dużo zdjęć, także mam problem jeszcze z idealnym dopasowaniem kolorystyki podkładów. Zwracam się do wszystkich forumowiczów, o wszelkie uwagi, komentarze do mojej pracy, lub sugestie w związku z poprawieniem mojej pracy.

Pozdrawiam
Andrzej
 

Załączniki

  • 143,9 KB Wyświetleń: 307
  • 179,2 KB Wyświetleń: 333
  • 175,1 KB Wyświetleń: 334
  • 184,2 KB Wyświetleń: 315
  • 229,5 KB Wyświetleń: 299
  • 218,6 KB Wyświetleń: 349
  • 180,9 KB Wyświetleń: 336
  • 252 KB Wyświetleń: 319
  • 197,6 KB Wyświetleń: 272
  • 298,3 KB Wyświetleń: 236
  • 295,2 KB Wyświetleń: 236
  • 224,9 KB Wyświetleń: 197

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#2
Podkłady drewniane nowe są czarne bo są nasycone kreozotem, z czasem trochę jaśnieją - na pewno nie są brązowe. Śruby stają się czarne w trakcie eksploatacji po posmarowaniu, jeśli nie są smarowane to rudzieją od rdzewienia. Podkłady betonowe są koloru betonu i takie są zawsze.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#4
Hm... I znowu kiepsko. Jeśli ma ktoś jakiś dobry pomysł proszę zamieszczać będę eksperymentował dalej.

Szynę w moim przypadku stwierdziłem, że pomaluję A-MIG 041 Dark Rust. Bardzo ciekawie się prezentuje.

Co do śrub mam dwie możliwości, albo również poddać je A-MIG 041 Dark RUST, albo nadać im olejowo-czarny kolor. Przy użyciu Engine OIL AK084 połączonego z pigment black.

Natomiast deski w podkładach, tutaj temat rzeka. W pierwszych moich przykładach nadałem im kolory bazowe drewna, od jaśniejszego do ciemnego starając się nadać kolor brązowy. Na koniec doszedł Wood Wash, który przyciemnił ale nie dał efektu pożądanego. Kolejnym etapem próby malowania było dostawienie pigmentu czarnego, aby ściągnąć kolor brązowy do drobnego prześwitu w ziarnach desek, a bazowy utrzymać czarny niestety kiepsko wyszło.
W tej chwili eksperymentuje z kolorem LIGHT GREY BROWN, który zostanie połączony później z Wood Wash AK263, będzie szaro jasny i czarny efekt na końcu, ale podejrzewam, że to też mnie nie zadowoli.
Jeżeli kto koś ma propozycje co by tutaj użyć proszę zostawiać swoje propozycję, będę dalej próbował
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#5
Kolejna próba malowania torów przy użyciu innego zestawu farb. Podkłady zostały najpierw pomalowane szaro-brązowym kolorem. Potem Wash AK do drewna. Śruby i szyna dwa odcienie rdzy razem AMIG 41 i 42. Old Rust and Rust. Jedyny problem jaki mi się zrobił to jak ściągnąć nadmiar farby z szyny. Bo z jednej strony papierem ściernym nie bardzo chciałbym bo mogę uszkodzić szynę. Natomiast próba przetarcia rozcieńczalnikiem skończyła się dramatycznie. Płat farby odpadł z jednej strony.
 

Załączniki

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#6
Hmm według mnie tylko papier ścierny wchodzi w grę w takim przypadku.
Papier 1500-2000 nie powinien wyrządzić szkód. Ja używam 1500 w dodatku lekko startego.
Słyszałem wiele teorii, że papier ścierny niszczy szyny, a tak naprawdę według mnie radzi sobie najlepiej.
Oczywiście każdy ma swoje zdanie, ale mnie będzie ciężko przekonać na niekorzyść papieru, skoro widzę jak modele po latach zachowują się na torach z przetartymi szynami. Natomiast czasami jest problem nawet z torami kupionymi fabrycznie...
Można męczyć się gumkami, zmywaczami, etc.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#8
Bawiłem się ze zmywaczem do paznokci i nie warto. Powstają zacieki, odbarwienie koloru, trzeba je później domalować i na końcu i tak papierem ściernym się kończy. Mi się sprawdza najlepiej drobny papier ścierny.
Co do koloru, to sprawdź może najzwyklejszą PACTRA A51 za 5PLN.
Jakościowo ładnie pomalowałeś.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#9
Główki szyn osobiście czyszczę szatką flanelową naciągniętą na klocek drewniany. Nasączoną nitro, szmatka musi być lekko wilgotna, prawie sucha-2 razy, potem analogicznie denaturatem-nawet 3 razy. Farbie na szynie trzeba dać wyschnąć, farby Vallejo minimum tydzień.
Zgodnie z sugestią Darka W, pierwszą warstwę maluję farbą gunze H406. Teraz chcę poeksperymentować z farbami LIFECOLOR, bo raz, że są świetnie matowe, a dwa, zauważyłem, że ciężko się je usuwa. Przynajmniej z plastiku.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#10
Też słyszałem o farbach LIFECOLOR WOOD i chcę wypróbować. Dobrze jest wcześniej pomalować kolorem bazowym a dopiero potem farby LifeColor.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#11
Główki szyn osobiście czyszczę szatką flanelową naciągniętą na klocek drewniany. Nasączoną nitro, szmatka musi być lekko wilgotna, prawie sucha-2 razy, potem analogicznie denaturatem-nawet 3 razy. Farbie na szynie trzeba dać wyschnąć
(y)
 
Reakcje
1.731 13 0
#12
Podkłady betonowe należy najpierw pomalować farbą do betony Faller. Można najpierw farbę rozcieńczyć wodą, by nie "zakleiła" mocowań do podkładów i szyn . Po wyschnięciu , okrywam podkłady taśmą malarską, by wystawały tylko szyny i mocowania do podkładów, a następnie maluję szyny z obydwu stron farbą akrylową w spray'u, odpowiednio dobranym kolorem rdzy. Poniżej mały przykład, tyle, że na "drewnianych" podkładach.
20180110_211353 modified.jpg
 
Reakcje
1.731 13 0
#14
Podkłady , łącznie z szynami , malujemy sprayem Humbrol acrylic spray 029. Czekamy aż całość wyschnie. Po dwóch godzinach usuwamy farbę z główki szyn. Następnie rozcieńczamy wodą odrobinę czarnego pigmentu "Śnieżka" i podkłady malujemy rozcieńczonym roztworem. Czekamy aż wyschnie. Jeśli stwierdzimy ,że podkłady są jeszcze za jasne i nie przypominają faktury drewna, czynność powtarzamy ponownie. Po osiągnięciu oczekiwanego efektu, osłaniamy podkłady taśmą malarską tak, by wystawały mocowania i szyny i malujemy ponownie szyny sprayem matowym tyle ,że ciemniejszym odcieniem brązu... Na koniec delikatnie ściągamy tasmę przekładając na drugą szynę i powtarzamy zabieg. Po zdjęciu taśm malarskich czekamy jeszcze chwilkę i jeśli jest już wszystko gotowe, łącznie z zielenią, można zacząć szutrowanie.
 

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#15
Rówież zabieram się za malowanie torów ale mam problem z doborem pędzelka. Sprayem bo je się malować bo upaćkam całe podkłady a szyny maluję farbką Pactra A51 na rdzawy kolor chyba że coś polecacie lepszego co do jeszcze fajniejszy efekt końcowy.
 
Reakcje
1.731 13 0
#16
Matidj201, Jeżeli po wcześniejszym pomalowaniu podkładów i szyn, w.wym farbą w sprayu Hubrol 029, i wybarwieniu podkładów, rozcieńczonym wodą , czarnym pigmentem, np. Śnieżka, to po wyschnięciu podkładów i osłonięciu taśmą malarską , w celu pomalowania szyn i mocowań, nie ma mowy byś ubrudził waloryzowane podkłady :)..W przypadku malowania torów z podkładami betonowymi, najpierw całość można pomalować rozcieńczoną wodą farbą , potem tylko osłaniasz podkłady taśmą malarską i malujesz sprayem na brąz matt same szyny i mocowania :). Zrób sobie starannie najpierw próbę na małym kawałku torów.
 

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#17
Matidj201, Jeżeli po wcześniejszym pomalowaniu podkładów i szyn, w.wym farbą w sprayu Hubrol 029, i wybarwieniu podkładów, rozcieńczonym wodą , czarnym pigmentem, np. Śnieżka, to po wyschnięciu podkładów i osłonięciu taśmą malarską , w celu pomalowania szyn i mocowań, nie ma mowy byś ubrudził waloryzowane podkłady :)..W przypadku malowania torów z podkładami betonowymi, najpierw całość można pomalować rozcieńczoną wodą farbą , potem tylko osłaniasz podkłady taśmą malarską i malujesz sprayem na brąz matt same szyny i mocowania :). Zrób sobie starannie najpierw próbę na małym kawałku torów.
Cześć wg twoich zaleceń podkłady pomalowałem pigmentem Śnieżka czekam na kuriera z farbą humbrol 029 i biorę sie za szyny tylko słabo idzie mi zabezpieczenie podkładów wewnątrz toru. Wieczorem wstawię fotki
 

Podobne wątki