• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

malowanie tabliczek

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Gdzieś kiedyś czytałem o technice malowania tabliczek, ale nigdzie nie mogę tego odszukać, wydaje mi sie ze to było na forum "M" :roll:

jaką farbę trzeba zastosować jako podkład (kolor literek), żeby przy ścieraniu tła, nie schodziła z literek ?

proszę przenieść do działu "techniki modelarskie" pomyliło mi się :)
 
OP
OP
pepej

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Meggido napisał(a):
Technikę odwrotną znam. Najpierw tło, a później literki na biało. Widziałem, wychodzi bardzo dobrze.
być może coś pokręciłem :shock: zrobiłem próbę - pomalowałem tabliczkę dwa razy na biało w odstępach kilku godzinnych i po kilku godzinach położyłem tło niestety przy delikatnym ścieraniu dotarłem w jednym miejscu do metalu :) podejrzewam że lakier który ma być kolorem literek musi być utwardzany.

nie wyobrażam sobie odwrotnej kolejności przy czołowych tabliczkach w H0 chyba ze jest jakaś cudowna technika ?
 
OP
OP
pepej

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
szelmek napisał(a):
Kluczem są różne typy farb.
Malujesz akrylem to co ma być np napisem, dajesz wyschnąć (minimum 24h, alternatywą jest suszenie np 40 stC przez parę godzin). potem to co ma być tłem malujesz olejną, ścierasz z wystających elementów i nie ma prawa ruszyć wcześniejszej warstwy.

Odradzam malowanie najpierw olejną a potem akrylem, po wyschnięciu może odskakiwać
a czym najlepiej ścierać ?
 

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#7
Najprościej jest chyba użyć twardego gumowego wałeczka pozyskanego ze starej drukarki albo z zestawu do miniszlifierek typu Dremel (sam używam tego ostatniego) . Malujesz najpierw tło, cierpliwie czekasz aż wyschnie (doba to nie przesada) potem delikatnie niemalże suchym wałkiem malujesz wystające litery. Efekt możesz zobaczyć choćby na czołowych tabliczkach w mojej SU-45.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 17
Tabor 0
Tabor 0
Tabor 16
Tabor 4

Podobne wątki