• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Malowanie Malowanie aerografem w warunkach domowych

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witajcie,

niebawem przenoszę się do nowego lokum, będzie to wynajem pokoju w mieszkaniu 2-pokojowym (na razie nie stać mnie na wynajęcie samodzielnego mieszkania) i zastanawiam się jak rozwiązać kwestię malowania aerografem tak żeby nie przeszkadzać współlokatorowi. Czy macie jakieś sposoby na pozbycie się smrodu rozpylanej farby w pomieszczeniu? Otwarte okno to podstawa, ale co jeszcze? Zastanawiałem się nad skonstruowaniem jakiejś komory do malowania z wyciągiem (z jakiegoś wentylatora), który pochłaniałby wszelkie smrody do filtra.

Bardzo proszę Was o jakieś wskazówki jak poradzić sobie z tym problemem.

Pozdrawiam,

Kamil
 

speedylelek

Aktywny użytkownik
Reakcje
5 0 0
#3
Też dzisiaj malowałem tymi farbami.
Od kilkunastu lat używam farb i lakierów akrylowych , wszędzie tam, gdzie można.
Brak specyficznego zapachu, łatwość umycia rąk, sprzętu, buzi - bo wodą.
Vallejo używam od trzech lat, najpierw linie do malowania pędzelkami, a ostatnio jw. kolega Rafdżus linii model air.
Jest to specjalna "linia" do malowania aerografami.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#4
Czy modele z blach trawionych z dodatkiem elementów żywicznych śmiało można psikać akrylami? Proszę o kilka informacji. Dzięki Panowie za info.

A jeśli chodzi o komory do malowania to znalazłem takie oto linki:

http://pwm.org.pl/pwm/index.php/atykuy/narzdzia-modelarskie/69-lakiernia-modelarska-uszyta-na-miar
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=76&t=1709
http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?t=21844

oraz gotowiec, ciut przymały:

http://www.mojehobby.pl/HSPMC-HS-E420-Spray-Booth-komora-do-malowania-p-9-2047522.html
 

speedylelek

Aktywny użytkownik
Reakcje
5 0 0
#5
Co do żywic - nie wiem nigdy nie malowałem.
Blachy, jak każdy metal należy odtłuścić - benzyna, denaturat, czy inne czyściwo.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#6
Czyli mówicie Panowie że malując nimi nie wydziela się jakiś większy smród? To było by rozwiązanie... Farby te kosztują drugie tyle co Humbrol, ale jeśli nie wydzielają smrodu to było by pięknie.
 

speedylelek

Aktywny użytkownik
Reakcje
5 0 0
#7
Farby akrylowe, czy do modelarstwa, do malowania ścian , nawet lakiery do podłóg nie posiadają "smrodu".
Zapach owszem jest, ale minimalny , i do odrażających bym go nie zaliczył.
To jest lekki zapach.
Poza tym farby akrylowe maja też inną cenną zaletę - dotykowo suche są po kilku minutach.
 

Rafdżus

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Czy modele z blach trawionych z dodatkiem elementów żywicznych śmiało można psikać akrylami? Proszę o kilka informacji. Dzięki Panowie za info.
Bardzo pięknie można pomalować praktycznie każdy materiał modelaski i nie tylko. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad przy malowaniu ,czyli na blachę odpowiedni podkład, na żywicę czy też na polistyren...Obecnie producenci rozpieszczają nas, wypuszczając na rynek całą gamę produktów do wykończenia modeli. Farby akrylowe tworzą piękną delikatną powłokę w odróżnieniu od emalii ,które to jak się przyjrzysz w świetle słonecznym potrafią pokazać takie drobne ziarno...
:(
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#12
współlokatorowi maska nie potrzebna. ale jako malarz trzymam nos w farbie to po dłuższym malowaniu lepiej założyć.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#14
humbrole smierdza i nie chce by ten smrod rozchodzil sie po mieszkaniu. Wyprobuje te Vallejo do aerografow. Musze jeszcze zerknac czy paleta kolorow jest w miare bogata.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#15
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#18
Jeszcze jedna kwestia: na jednym z forów modelarskich wyczytałem, że trzeba dodawać do tych farb retarder. W innym miejscu znowu wyczytałem, że farby te mają już w sobie retarder. Jak to w końcu jest? Trzeba dodawać czy można lać do aero prosto z buteleczki i od razu malować? Proszę o kilka informacji osoby, które malują tymi farbami.
 

speedylelek

Aktywny użytkownik
Reakcje
5 0 0
#19
Vallejo seria Air jest gotowa do użycia bez dodatków.
To farba specjalnie do aerografów, jest bardziej rzadka niż te do malowania pędzelkiem.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#20
Retarder to specyfik który pozwala farbą akrylowym dłużej schnąć jest to szczególnie ważne przy cieniowaniu gdyż zbyt szybkie schnięcie farb akrylowych nie pozwala na wykonanie owego zabiegu .
Szczególnie jest to przydatne przy malowaniu figurek ,ale i w kolejowch skalach jeśli maluje się pędzelkiem też można jego użyć.
Jak dla mnie nic nie zastąpi olejnych farb artystycznych jeśli chodzi o efekty przejścia koloru w kolor i możliwością dość długiego manipulowania kolorami.
 

Podobne wątki