• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta

Grzegosh

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam, na sam początek sie przywitam :p
A teraz do rzeczy, mam wygospodarowana powierzchnie ok. 2mx1,5m. Na tej powierzchnii chciałbym zmieścić jakiś fajny torcik. Z sensownym układem torów. Makietę chciałbym zrobić pod DCC. Posiada ktoś jakieś plany, jeżeli tak to byłbym 'dźwięczny' ;). Makietę stylizowałbym na PKP oraz na przełom epok IV i V :) Torta chętnie bym też podzielił na 2 częsci aby było wygodniej go przenosić. Proszę o wskazówki co do układu torów, akcerii torowych itd. etc.

Ps. Z makietami miałem już doczynienia :)
 
OP
OP
G

Grzegosh

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Te 2 plany mnie zainteresowały ;)
http://www.kolej.pl/bambinek/Plany/14.jpg

http://www.kolej.pl/bambinek/Plany/13.jpg

Dobrze, teraz łuki ułożyc z flexów czy normalnych torów łukowych. I przede wszystkim jaką skale wybrać :/ Posiadam już parę wagonów, budynków które są w h0 :/

A teraz jeszcze jeden problem do rozgryzienia... czy w końcu moduł czy torcik :/ W modułach przerażają mnie te wszystkie normy przyłączeń itd. Mam nadzieje ze jakiś miły Forumowicz pomoże ;)
 

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#4
Ja mam małą wiedze na temat modelarstwa ale powiem co wiem.

Zalecam zrobienie łuków z fleksów (jerzeli potrafisz zrobić równy łuk) a jak nie to zwykłe tory łukowe.

Jestem za skalą H0 gdyrz według mnie najłatwiej dostać do niej rórznego rodzaju elemęty.

Co do norm to te normy obowiązują jeśli budujesz makiete, którą hcesz łączyć z innymi makietami modułowymi a jeśli nie to połączenia rób jakie hcesz.

Tyle ja mogę powiedzieć ale niech wypowiedzą się inni.
 

Tomasz Wojczyk

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
5 0 0
#5
A dlaczego akurat 2m x 1,5m? Czy to jest związane z dostępnym miejscem?

Tarka, jak Cię proszę, zainstaluj sobie słownik, który Ci będzie sprawdzał pisownię. Nie da się po prostu czytać Twoich wypowiedzi. ;)

Pozdrawiam.
Tomek.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#6
Grzegosh napisał(a):
Dobrze, teraz łuki ułożyc z flexów czy normalnych torów łukowych. I przede wszystkim jaką skale wybrać :/ Posiadam już parę wagonów, budynków które są w h0 :/

A teraz jeszcze jeden problem do rozgryzienia... czy w końcu moduł czy torcik :/ W modułach przerażają mnie te wszystkie normy przyłączeń itd. Mam nadzieje ze jakiś miły Forumowicz pomoże
Oj... To bardzo niebezpieczne pytania... To tak jakbys się zapytał do której partii masz się zapisać... Ups.. Miało nie być polityki na forum.. :oops:

Tu była dyskusja "tor czy moduł": http://ds5.agh.edu.pl/~kozak/viewtopic.php?t=707

Tu masz normy dotyczące modułów: http://www.gbbkolejka.pl/wiki/tiki-inde ... odelarstwa Tam jest opisana także elektryka. W sumie to jest prosta: dwa przewody i już... Rozbudowana, to była w normie TT, ale koledzy się z tego wycofali... :grin:
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#8
gbbsoft napisał(a):
To tak jakbyś się zapytał do której partii masz się zapisać...
Albo zapytał eskimosa czy chce Colę z lodem! :p

Jeśli ma to być "domowy" torcik, to proponuję (za przeproszeniem) olać wszystkie normy, a łuki zrobić z... łuków, fabrycznych ;) No chyba, że chcesz się "łączyć", ale chyba jeszcze długa droga przed Tobą.

Pozdrawiam
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#12
Grzegosh napisał(a):
Czy jak będe chciał sterować całością komputerem (via dcc) czy trzeba montować jakieś specialne dekodery do zwrotnic, sygnalizatorów ?
Jak będziesz chciał sterować rozjazdami i semaforami przez DCC (niezależnie czy z manipulatora czy z komputera), to trzeba instalować dekodery urządzeń...
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#13
... a dekodery urządzeń mozna sklecić samemu. Miniaturyzacja jak przy lokodekoderze nie jest tu potrzebna. Opisy są w necie. Trzeba tylko umieć zaprogramować PIC-a i zrobić samemu płytkę.
Wprawdzie teoretycznie DCC umożliwia na dwóch drutach sterowanie i jazdą i akcesoriami, ale w praktyce - ze względu na wydajności boosterów - warto rozdzielić to na dwa obwody. Oddzielnie jazdę i akcesoria. Szczególnie na torcie, gdzie dwa - trzy oświetlone składy mogą wykorzystać całą wydolnośc boostera. Poza tym unikniesz zgaśnięcia całego tortu przy zwarciu na torach.
A na torcie można zrobić żeberko (a najlepiej dwa) dochodzące do krawędzi makiety, boczną ściankę makiety zrobić w formie jakiegoś standardowego profilu (choć to wcale nie konieczne) i w ten sposób stworzyć sobie furtkę do połączenia się z innymi czy rozbudowy o kolejnego torta. A na czas zabawy bez łączenia postawić na nich kozły oporowe coby nie uczyć loka latać...
 
OP
OP
G

Grzegosh

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Huh, roboty było ... ;)
Blaty przygotowane, nogi przygotowane, przejsciowki przygotowane ;) Teraz tylko przygotować pomieszczenie i będzie git ;) Więcej napisze gdy będe miał wiecej czasu :)
 
OP
OP
G

Grzegosh

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Tamtamatamtam!
Blat jest stoi, nogi podtrzymują blat, pomieszczenie przyszykowane :]
Także można powoli zaczynać :]

Teraz dopiero kapnołem się że tamte plany są na miejsze makiety i wybrałem sobie cuś takiego:
Code:
http://www.kolej.pl/bambinek/Plany/14.jpg
I teraz mi ktoś powie jakie tory(na łuk) wybrać i jakie zwrotnice i o jakim kącie :p
Z góry dziękuje za sensowne odpowiedzi.
 

aqws9

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Grzegosh, no jak masz 2m na 1,5m miejsca na tort ... to chyba łuki R2, bo R3 1,8m co najmniej ... tory na tort najlepiej tanie ... Piko, lub coraz trudniej dostępne Roco 2,5mm
Pozdrawiam. :grin:
 

ziombol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Jeżeli uda ci się kupić na allegro, lub jeszcze w sklepie tory roco hobby to łuki r3 wejdą spokojnie
r 457,2 mm/30st. 24cm
tzw.zewnętrzny łuk przy linii dwutorowej.
ja mam szerokość 121cm i oczywiście wszytko się mieści
 

ziombol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
:D jeżeli używasz torów roco hobby (radzę szybko kupić, o ile jeszcze kupisz) to wytarczy zobaczyć na opis toru np na tej stronie (tory 2,5 mm)
http://www.makieta.pl/ofertagl.htm
Jeżeli chodzi np o łuk R3 to r=457,2 mm
zatem odległość od środka łuku to ... że tak to ujmę ... okręgu z torów wynosi 457,2 mm
a ta druga odległośc to 2xr = ... <lol>
odległości są podawane od środka toru
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
B
Planuję 8
B
Planuję 14
Planuję 64
Planuję 117
Planuję 272

Podobne wątki