• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta xxm2:)

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
OP
OP
Montano

Montano

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#41
Dzisiaj pisze z telefonu dlatego bez polskich znakow. O jakiegos czasu kupuje czasopismo Modeler Railroader. dosc drogie ale czasem ciekawe rzeczy sa i plany rowniez. I z tad wzial sie pomysl na makiete z koleja USA. Prosilbym o pomoc w narysowaniu tego planu ktory zamiescilem w programie do projektowania ukladu torowego. jak dlugie odcinki proste musza byc w tych miejscach co sa bocznice na planie?
 
OP
OP
Montano

Montano

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#42
mam pytanie bo chcę zakupić linki do wykonania instalacji elektrycznej. Jaki przekrój linek stosujecie przy budowie makiety, chodzi mi o zasilanie, sterowanie itd.
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#44
Na razie próbuję narysować plan podobny do tego zamieszczonego ostatnio przeze mnie w programie SCARM ale idzie mi to różnie. Ale nurtuje mnie jedna sprawa, a dotyczy ona sterowania całą makietą. Zdecydowałem że makieta będzie prawie identyczna jak ten plan , chcę nanieść tylko kilka zmian. Ale na razie to nie istotne. Zastanawiam się system cyfrowy której firmy wybrać do sterowania makietą i prosiłbym o rzucenie okiem na plan i wskazanie co na początek muszę zakupić, tzn jakie i ile manipulatorów no i co konkretnie jest potrzebne do podłączenia zasilania i sterowania cyfrowego do makiety(loki, zwrotnice itd itp).

Mam kilka katalogów Lenz ESU ROCO ale są po niemiecku i nie bardzo wiem co jest mi potrzebne. Prosze o pomoc.

Wesołych i pogodnych Świąt życzy Łukasz.:)
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#45
Kurcze, ciężko zdecydować się na jakiś konkretny plan makiety. Obecnie mojej żonie najbardziej spodobał się ten, który zamieszczam teraz. Skłaniam się ku wybraniu Piko A-gleis jako materiał na torowisko oraz sterowanie Roco multimaus.

Proszę o wszelkie sugestie i rady.
Plan makiety.jpg
 

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#47
Łukasz, musisz się zdecydować na charakter swojej makiety. Ostatni przykład to napewno układ europejski, wcześniejsze twoje preferencje skłaniały się do Ameryki. Przy wielkości Twojego strychu bez problemu możesz zmieścić dużą makietę w jednym lub drugim stylu.

Amerykanie z prostego względu że mają zwykle dużo miejsca budują makiety, które bardzo dobrze oddają sens podróży z jednego miejsca w drugi. Makiety europejskie często są rozbudowanym układem gdzie jeździ się w koło.

Proponuję byś najpierw rozplanował zagospodarowanie strychu. Gdzie będzie Twój warsztat do pracy, szafki na modele, książki, magazyny i narzędzia. Czy będziesz miał gablotę do prezentacji modelów, jak dużą i gdzie? Na jakiej wysokości będzie makieta? czy na jednym poziomie czy paru. We wcześniejszym poście powiedziałeś, że myślisz aby dać makietę wokół ściany. Jeśli tak to na planie pokoju zaznacz linią gdzie i jak będzie makieta. Nie zapomnij o tym jak daleko jesteś wstanie sięgnąć ręką. Da Ci to jasny obraz ile masz tak naprawdę miejsca na makietę. Czy będziesz się bawił sam czy będziesz zapraszał kumpli - jeśli tak to wszyscy muszą się swobodnie zmieścić aby nie narobić zniszczeń.

Mówiłeś że masz już parę magazynów modelarskich, jestem pewien że w każdym z nich znajdziesz parę rozwiązań stacji czy bocznic przemysłowych które Ci się podobają. Zdecyduj gdzie i która z nich będzie na Twojej makiecie (ewentualnie po małej modernizacji) połącz to szlakiem i pętlami zwrotnymi na końcach i już masz wstępny plan swojej makiety. Program komputerowy jest dobry jak już masz dość dobry obraz co chcesz zaprojektować. Wydaje mi się że w Twoim przypadku o wiele lepszy będzie ołówek i kartka papieru milimetrowego abyś mógł z grubsza zachować proporcje.

Do Krakowa masz nie daleko, wpadnij do klubu KKMK w któryś poniedziałek, będziesz mógł przedyskutować pomysły i rozwiązania.
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#51
Witam, po dość długiej przerwie wracam, niestety praca po 10h dziennie jako elektryk działa wykończająco:). Projekt będzie realizowany na podstawie tego zamieszczonego powyżej. Niestety jest on narysowany na podstawie torów firmy Marklin, a ja będę chciał użyć torów Piko A-Gleis albo Tilig Elite. Mam wsparcie finansowe duchowe i przedewszystkim fizyczne żony:). Razem damy radę.
 

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#52
Pozazdroscic w wyborze zony. Przewaznie jest tak ze zony sa wrogami kolejek mezow. Plan jest ambitny i samemu to bedziesz z pare lat to robil. Pomys jeszcze nad makieta modulowa ktora bedzie w ukladzie "C" przy scianie. Na jakiej wysokosc na tym strychu zaczyna ci sie skos? Mozesz zrobic tak ze na szafkach postawisz makiete. Modulowe makiety sa ladniejszeponiewasz mozna skupic sie bardziej na szczegolach.
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#53
A dziękuję bardzo. Dzieli Ona ze mną wszystkie pasje, wędkarstwo karpiowe, Wspinaczkę skałkową i wysokogórska też:). A pociągi od zawsze ją interesowały.
 
Reakcje
1.731 13 0
#54
Witam:)
W tym projekcie proponuję wybranie torów Tillig Elite. Będzie to wyglądało bardzo ładnie i realistycznie.
W budowaniu dużych makiet mam spore doświadczenie, a zwłaszcza ich wykańczaniu scenerią i zielenią.
Natomiast czy nie dobrze było by uwzględnić jakiegoś "lekkiego oddechu" na projekcie - chodzi mi o to, by miejscami były fragmenty gdzie jest tylko szlak, a nie wszechobecne zagęszczenie torowisk.
Taki "oddech" w senerii jest zawsze miejscem gdzie idealnie widać każdy przejeżdżający skład....
Ale to tylko moje sugestie...:)
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#55
Witaj Danielu. Masz słuszność z tym "oddechem". Powyższy rysunek zaczerpnąłem sieci. Najpierw chcę go przerysować i dokońac kilku zmian. mam już takowe w zanadżu. W razie problemów będę pytać odrazu:).
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#56
Zastanawia mnie sterowanie takiej dużej makiety. Myślę nad wykożystaniem Multimouse do sterowania lokomotywami, natomiast nie wiem jak rozwiązać sterowanie zwrotnicami i sygnalizacją, czy zrobić to w analogu czy jednak w cyfrze-ale wiązałoby się to chyba z dołożeniem kolejnej myszy. Co sądzisz o tym?
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#57
analogowe jak zrobisz w cyfrowej klawiaturce to się nie połapiesz przy takiej ilości rozjazdów.
A tak przy okazji Makieta nie za mała ?;)
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#58
Zastanawia mnie sterowanie takiej dużej makiety. Myślę nad wykożystaniem Multimouse do sterowania lokomotywami, natomiast nie wiem jak rozwiązać sterowanie zwrotnicami i sygnalizacją, czy zrobić to w analogu czy jednak w cyfrze-ale wiązałoby się to chyba z dołożeniem kolejnej myszy. Co sądzisz o tym?
Moim zdaniem, przy tak sporym projekcie tylko sterowanie cyfrowe. Przy analogu, to będą kilometry kabli. Skorzystaj np. z oferowanego przez GbbSofta programu GbbKolejka i z pomocą komputera tym steruj. Ustaw sobie jakieś gotowe plansze, czy coś. Zawsze będzie możliwość sterowania tradycyjnego przez MM.
 

R@dek

Aktywny użytkownik
Reakcje
30 0 0
#59
Zastanawia mnie sterowanie takiej dużej makiety. Myślę nad wykożystaniem Multimouse do sterowania lokomotywami, natomiast nie wiem jak rozwiązać sterowanie zwrotnicami i sygnalizacją, czy zrobić to w analogu czy jednak w cyfrze-ale wiązałoby się to chyba z dołożeniem kolejnej myszy. Co sądzisz o tym?
Kolega 'paziu1000000' ma niewątpliwie racje,tylko DCC!;)Proponuje zastanowić się nad zakupem centralki sterowniczej ECoS.(http://makieciarz.pl/product_info.php?cPath=57_246&products_id=27626)Osobiście mam taką (poprzednia wersja bez kolorowego wyświetlacza)i jest naprawdę SUPER!!!Sterujesz nią właściwie wszystkimi urządzeniami na makiecie (semafory ,zwrotnice,oświetlenie itp).Możesz zaplanować trasy przebiegu pociagów,programować loki na makiecie i wiele innych rzeczy.Oprócz sterownika potrzebne są oczywiście dekodery do poszczególnych urządzeń.Polecam np.ten http://makieciarz.pl/product_info.php?cPath=57_248&products_id=6059.Widziałem taki sterownik u właściciela podobnie dużej makiety jaką planujesz i jest z niego zadowolony:)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#60
Moim zdaniem, przy tak sporym projekcie tylko sterowanie cyfrowe. Przy analogu, to będą kilometry kabli.
Kolega 'paziu1000000' ma niewątpliwie racje,tylko DCC!;)Proponuje zastanowić się nad zakupem centralki sterowniczej ECoS.(http://makieciarz.pl/product_info.php?cPath=57_246&products_id=27626)Osobiście mam taką (poprzednia wersja bez kolorowego wyświetlacza)i jest naprawdę SUPER!!!Sterujesz nią właściwie wszystkimi urządzeniami na makiecie (semafory ,zwrotnice,oświetlenie itp).Możesz zaplanować trasy przebiegu pociagów,programować loki na makiecie i wiele innych rzeczy.Oprócz sterownika potrzebne są oczywiście dekodery do poszczególnych urządzeń.Polecam np.ten http://makieciarz.pl/product_info.php?cPath=57_248&products_id=6059.Widziałem taki sterownik u właściciela podobnie dużej makiety jaką planujesz i jest z niego zadowolony:)
Nie do końca zgodziłbym się z tymi stwierdzeniami. Oczywiście, sterowanie cyfrowe daje wiele dodatkowych możliwości, ale z tą oszczędnościa przewodów to już może być różnie. Z ciekawości zajrzałem na podaną stronę makieciarza i rzuciłem okiem na instrukcję do tego dekodera. Może on obsłużyć do 8 urządzeń (np. napędów zwrotnicowych czy sygnałów świetlnych), ale do każdego urządzenia trzeba doprowadzić od tego dekodera 3 przewody. Tak więc, sporej liczby przewodów i tak się nie uniknie. Co więcej, dekoder nie może bezpośrednio sterować napędami zwrotnicowymi silnikowymi (np. Conrad) - potrzebny jest adapter lub przekaźnik. Nie mówię już o kosztach tego wszystkiego...

Wydaje mi się, że sposobem na ograniczenie okablowania może być tylko system w rodzaju multiMAUS, gdzie wszystko jest zasilane magistralą dwuprzewodową (nawet szynami), a każde urządzenie ma własny dekoder. Ale wtedy koszty rosną jeszcze bardziej...

Zastosowanie tradycyjnego, analogowego sterowania zwrotnicami i sygnałami nie wyklucza zastosowania w przyszłości sterowania całością przy pomocy komputera.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
B
Planuję 14
Planuję 64
Planuję 117
Planuję 272
Planuję 31

Podobne wątki