• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta w klimacie polskiej wsi 2,2 x 1,2 m z możliwością rozbudowy

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
164 5 0
#1
Cześć, niedawno zawitałem tutaj na forum, od dłuższego czasu chodził mi po głowie pomysł stworzenia makiety lub dioramy w klimacie polskiej lokalnej linii, dość dawno temu podjąłem nawet próbę zbudowania czegoś takiego w skali TT, ale z różnych przyczyn nie wyszło to poza fazę projektu.
Do rzeczy. Obecnie wygląda to tak, jak na załączonych obrazkach:
Podstawa
Płyta OSB wzmocniona listwami na krzyż i na krawędziach.
Tory
A-gleis, zestaw A+E do zmodyfikowania, tor w prawym górnym rogu będzie zostawiony do ewentualnego przedłużenia łukiem z flexa tak, żeby wyszedł z płyty w okolicy prawego dolnego rogu, (do ewentualnej rozbudowy). Makieta jak widać na ostatnim zdjęciu stoi w rogu pokoju i nie mam możliwości jej przestawienia, gdyż tylko tam pasuje, ew. można by ślepy tor puścić w druga stronę tj. w lewo.
Krajobraz
Ogólnie rzecz ujmując ma być to polska wieś współczesna, lub kilkanaście lat wstecz (zbyt wiele się nie zmieniło), żółty/zielony prostokąt- pole lub łąka do tego droga, kilka chałup pod lasem i lokalna stacja typu Swarożyn , albo Piesienice, lub Żabno. Co do środka makiety jeszcze nad tym myślę. Nie chcę budować tam miasta z tysiącem budynków, nie ma być to makieta "na ilość" Raczej nawet skłaniam się ku czemuś przypominającemu dioramę z porządnie odwzorowanym kawałkiem szlaku, łąką i lasem, z tym że chcę zachować możliwość jazdy taboru bez przerwy. Teren planuję pokryć styrodurem, zrobić kilka wzniesień i zagłębień terenu, tor zostanie podniesiony o kilka centymetrów. Pytanie, czy można podkład korkowy podtorza mocować na styrodurze,?
Tabor
Na początek jest SU45+ oliwkowe Bhp, nie wykluczam też innych kombinacji później.
Budownictwo
Przypominające wyżej wymienione budynki, np stacja Auhagena "Krakow" chyba że znajdę coś z wydawnictw kartonowych, jak pogoda pozwoli wybiorę się z aparatem obfotografować wybrane budynki w okolicy, jak też fragmenty szlaku. (To co stoi na płycie obecnie to resztki niegdysiejszej kolekcji domków, raczej za bardzo zniszczone, nie do wykorzystania).
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i głosy krytyki, szczególnie jeśli chodzi o układ torowy. Na tak małej powierzchni zachowanie pełnej skali będzie niemożliwe, ale może podpowiecie co można zrobić żeby to wyglądało bardziej realistycznie? Z góry dziękuję. :)
ResizerImage2230X1277.jpg ResizerImage818X383.jpg ResizerImage736X344.jpg ResizerImage804X376.jpg ResizerImage725X543.jpg
Plan jest taki żeby oddać realizm krajobrazu
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#2
puść dodatkowy tor pod oknem.
Możesz go zakończyć ślepo, ale równie dobrze możesz dołożyć 10-15 cm szeroki kawałek dechy pod oknem i przedłużyć swoją makietę, np do zawrotki w kącie albo zrobić 2 tory i mieć możliwość manewrowania na długim odcinku. Opcji masz tyle na ile ci domownicy pozwolą.
 
OP
OP
Lucjan P

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
164 5 0
#3
puść dodatkowy tor pod oknem.
Opcji masz tyle na ile ci domownicy pozwolą.
Pobawiłem się trochę w SCARMie i wymodziłem coś takiego, stacja nawet wyjdzie w skali, mam oko na ten obiekt: 1, 2. Zastanawiam się czy da się zastosować gotowe budownictwo, prace nad makietą ruszą pod koniec miesiąca po wypłacie. :) A co do domowników, to mój jest ten kawałek podłogi. :) Tabor już jeździ, choć na razie wszystko tymczasowe.
wersja2.jpg
ResizerImage5184.jpg ResizerImage5132X3849.jpg
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#4
Będzie ci bardzo ciężko cokolwiek na środku zrobić. Pomyśl o tym zanim cokolwiek poważnego zaplanujesz.
Budownictwo to masz szeroki wybór modeli kartonowych w kilku sklepach, szczerze polecam je zamiast plastikowych od niemieckich producentów.
 
OP
OP
Lucjan P

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
164 5 0
#5
Spokojnie. Jeszcze niczego nie przykleiłem, jak na razie priorytetem jest dla mnie ulokowanie stacji, do tego czasu wyklaruje się ktoreś z rozwiązań.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#6
Jaką funkcję ma spełniać trapez w tym układzie torów? Nie mam teraz dostępu do SCARM-a więc postaram się opisać: jakbyś ułożył trochę inaczej zwrotnice łukowe to mógłbyś mieć dwa okręgi - a co za tym idzie, dwa pociągi poruszające się naraz ;)
 
OP
OP
Lucjan P

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
164 5 0
#7
Jaką funkcję ma spełniać trapez w tym układzie torów?
Hej. Idea jest taka, żeby móc zmieniać tor, ale masz rację, to bez sensu bo dubluje tylko zwrotnice łukowe(widać. że marny ze mnie toromistrz), Co do zwrotnic, racja, tylko chciałbym uniknąć "robienia małych kółek wpisanych w duże kółka", wolę zrobić dwa większe, które się przecinają. W skrócie, założenia, które na tę chwilę się wyklarowały:
- Maksymalna długość prostych
- Bez łuków R1
-Stacja zostaje tak jak jest (na wzór stacji zbudowanej w szlaku dwutorowym)
-Odejście/ślepy tor wychodzący z makiety(dobrze jakby był odsunięty w bok jako odgałęzienie)
Nie planuję robić za dużo mijanek i skrzyżowań. Raczej chodzi mi o maksymalne "wydłużenie" całej "trasy". Jeszcze chwilę potrwa zanim dokupię dodatkowe tory, przez ten czas postudiuję różne układy i postaram się zaadaptować do mojej płyty.
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#8
Poniżej propozycja linii dwutorowej. Rozjazdy zwyczajne można wykorzystać do bocznicy.
Długość torów stacyjnych pozostała taka sama jak we wcześniejszym projekcie.
Lucjan P_1.jpg
 
OP
OP
Lucjan P

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
164 5 0
#10
Może wygląda to jakby prace stały, ale powoli posuwają się do przodu. Trwają prace torowe. Wydrukowałem częściowo plan ze Scarma, ale zastanawiam się czy nie byłoby prościej ułożyć tory i odrysować? Chodzi głównie o szablon do docinania naklejenia korka(korek z rolki).
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucjan P

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
164 5 0
#12
Przy tej ilości torów i na tym etapie ja bym odrysował.
Wiem że pytanie było z typu "głupie" ale czasem warto spytać, żeby nie wyważać otwartych drzwi.
Doszedłem do wniosku, że łuki odrysuję i wytnę w całości z maty korkowej, a proste odcinki dotnę jako paski. rolka ma szerokość 50 cm i dość dobrze się to tnie przy linijce, gdzieś widziałem też taki długi metalowy kątownik, będzie jeszcze prościej. Zrezygnowałem z drukowania schematu w 1:1 i tak po położeniu torów będzie trzeba wszystko pomierzyć, wyprostować, przypiąć, pomierzyć jeszcze raz i dopiero odrysować. Paski wychodzą całkiem ok.
20190301_231322.jpg
 

Podobne wątki