• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Makieta USA 1/160 początkującego

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#61
Zauważyłem na zdjęciach że np. w Pensylwanii (pewnie nie tylko) całkiem nierzadko można potkać stacje z czegoś w stylu muru pruskiego przypominające te z pd Niemiec a produkowane masowo przez Fallera czy innych niemieckich producentów budownictwa. Może to dlatego że ta część Stanów była pod koniec XIX w masowo zasiedlana przez ludnośc niemiecką (nie wiem). Mam stacyjkę vollmera z dawnych lat (gdy robiłem makietę "niby pkp") w takim właśnie klimacie (niesklejona w pudełku). Tak ładna że trochę szkoda mi jej nie wykorzystać. Z drugiej strony czy będzie pasować do tych klimatów....

Przy okazji pytanie, czy budownictwo można patynować bez malowania jeśli kolory producenta nam odpowiadają czy też malowanie to absolutny standard nawet jeśli nie planujemy postarzać ?
W Pennsylvanii najwieksza linia kolejowa byla Pennsylvania Railroad. Co do budynkow, to zwlaszcza na wschodzie (PA, OH) bylo strasznie duzo roznych wariantow stacji i bundynkow w posiadaniu tej linii kolejowej. Glownie dlatego ze zaczela od Main Line z Philadelphi do Pittsburgha, a pozniej zaczela wchlaniac wszystkie inne mniejsze przedsiebiorstwa.

Dodam jeszcze ze w odroznieniu od innych linii kolejowych, PRR byla tak zwana koleja inzynierow, co oznacza ze budowala wszystko z mysla na dlugotrwalosc, a nie koniecznie ku najnizszemu kosztowi. Im dalej jedzie sie na zachod stanow tym wiecej jest budynkow drewnianych i w miare tanio budowanych. Nie ma sie w sumie co dziwic bo za wyjatkiem wybrzezy zageszczenie ludnosci wewnatrz USA jest bardzo niskie w porownaniu z Europa.

Co do patynowania budynkow, to mozna patynowac bez dodatkowego malowania.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.898 111 7
#62
Nie tylko w Pennsylvanii Znajdziesz takie budownictwo, ale także w innych rejonach, chodź nie tak liczebnie. Tu Masz link do wspaniałego wachlarza w mieście Anaconda, w zachodniej części Montany,
https://www.google.com/url?sa=t&sou...FjAAegQIABAB&usg=AOvVaw0y5PYM8XldR9bmAnuDhRly
Byłem tam kilka lat temu jako że moje główne zainteresowanie, jeśli chodzi o koleje amerykańskie to operacje pod drutami. Z miasta Butte oprucz Milwaukee Road, był jeszcze Northern Pacific, oraz shortline BA&P która miała swoje własne elektryczne operacje. Twoja mała makieta i chęć posiadania różnorodnego taboru, wspaniale nadawała by się do odtworzenia tamtych klimatów.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#64
Tak myślałem, że jak Montana i pruski to będzie Whitefish. Tyle, że to jest wzorowane na angielskim "tudorskim".
Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia z naciąganiem europejskiej architektury na makiecie amerykańskiej, to proponuję Ci jednak piszukać typowo amerykańskich modeli. Jest ich dość sporo od Walthersa, kilka Atlasa. I dochodzi jeszcze sporo laderem ciętych.
 
OP
OP
Michal78

Michal78

Aktywny użytkownik
Reakcje
228 0 0
#65
Ale jednak podobieństwo z moim modelem jest niemałe :) Jesli go wykorzystam to bedzie jedyny element z moich starych zbiorow, reszta to woodland scenic i walthers które właśnie nabywam.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#67
Ale jednak podobieństwo z moim modelem jest niemałe :) Jesli go wykorzystam to bedzie jedyny element z moich starych zbiorow, reszta to woodland scenic i walthers które właśnie nabywam.
Jak już zainwestowałes w takie piękne zabudowania farmerskie to noe rób bylejakości i kup budynek stacyjny w typowym amerykańskim stylu. Twój dworzec zawsze będzie drażnil oczy swoją niemieckoscia. Możesz go sobie zostawić na pamiątkę lub dla kaprysu zrób sobie z nim małą diorame w stylu europejskim.
 
OP
OP
Michal78

Michal78

Aktywny użytkownik
Reakcje
228 0 0
#68
Biorę pod uwagę nowy dworzec ale na razie niczego fajnego nie znalazłem. Mam wrażenie że o ile wiele elementów amerykańskiej prowincji jest bardzo charakterystyczna (silosy zbożowe, szopy z dachem dwuspadzistym, drewniane zadaszone mosty (ruch kołowy) mając przy tym wiele uroku, o tyle dworców to nie dotyczy. Te które widzę są często dość nijakie i trudno podciągnąć je pod jakiś wspólny mianownik jeśli chodzi o styl w jakim są budowane.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#69
Tak na szybko. Clarksville Walthersa. Wzorowany bodajże na stacji linii Northern Pacific, która przez Montanę przebiegała. Potem Peolia (Rock Island), też Walthers, tylko cegła a nie drewniany. No i nieśmiertelny atlasowsk Maywood. Zresztą dwa ostatnie nadal istnieją. Do tego dochodzą ładne modele z kartonu. Naprawdę jest w czym wybierać.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#70
Nie wiem co jest dostępne w skali N to akurat lepiej wie Kolega Misiek natomiast bardzo charakterystyczne amerykańskie dworce byly budowane w podobnym stylu jak te.
25701551703_1555ea5ca8_b.jpg
25701551683_53a4d0a065_m.jpg
25701551653_74c33a94e0_m.jpg

Angola NY NKP i PRR potem NW i PC na końcu NS i CR

1200px-Lakeshore_and_MI_Southern_Train_Station_Oberlin_OH.JPG

Oberlin OH LS&MS później NYC potem PC

50 Brocton,NY_2015sep27_a.jpg

Brocton NY też NKP i PRR
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#71
Ja akurat chcę kupić coś podobnego dla mojej kolei NKP. Cos podobnego od niepamiętnych czasów produkował IHC
 
OP
OP
Michal78

Michal78

Aktywny użytkownik
Reakcje
228 0 0
#72
A np Model Power Erie Station? Taki troche bardziej wiktorianski... Producent zupelnie mi nieznany.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#73
Model Power to firma kanadyjska ale nie producent. Oni na ogół zamawiają swoje wuroby u podwykonawców. Tabor kolejowy jest raczej z niższej półki. Jak jest z budownictwem nie wiem. Natomiast styl dworca bardzo ładny. Tutaj już jest to kwestia Twojego gustu. Ja bardziej lubię budynki drewniane w stylu jak pokazane wyżej. I tu Maywood chyba by pasował idealnie do tak niedużej makiety o charakterze rolniczym. Murowane z cegły dworce raczej czesciej się zdarzały w miasteczkach.
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#74
Używam podobną stację na mojej makiecie amerykańskiej N, będę musiał sprawdzić jakiego to producenta.

 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#77
Ok, to jest kit ModelPower #1501. Zdjęcie z przodu bede musiał znalezć albo zrobić nowe wieczorem.


 

Podobne wątki