• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Tort-trudne początki

basic_kb

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,
Postanowiłem zmienić swoje dwa kółka zestawów startowych, na tort. Wybrałem układ torów znaleziony w sieci (był nawet na forum). Troche go przerobiłem, narysowałem w XTrkCad. (efekt w załączniku części a i b bo na raz był za duży)
Założenia:
tory Pilz/Tillig Code100
wymiary 125x290
most i tunel (to wymaganie młodych entuzjastów kolejek)

Po wydrukowaniu i ułożeniu kartek na podłodze nasunęło mi się mnóstwo pytań.
1. Czy i jak podzielić płytę na części by prace stolarskie wykonywać w piwnicy a całość złożyć na strychu?
2. Czy podstawą torta może być sama płyta czy raczej rodzaj skrzynki/skrzynek?
3. Czy układ torowy nie ma oczywistych błędów lub rozwiązań które na pewno się nie sprawdzą.
3. Jak wysoko powinna być druga warstwa (czy 80,5mm wystarczy)
4. Jak podzielić torowisko na bloki tak by można było wykorzystać możliwości automatycznego prowadzenia składów w DCC (tu mam już pewne doświadczenia).
5. Gdzie postawić semafory?
6. Czy stawianie dwóch stacji ma sens i gdzie umieścić infrastrukturę kolejową?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc w odpowiedzi na pytania.
Może jeszcze na cos warto zwrócić uwagę?

Pozdrawiam
Basic_KB
 

Załączniki

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
basic_kb napisał(a):
1. Czy i jak podzielić płytę na części by prace stolarskie wykonywać w piwnicy a całość złożyć na strychu?
Podziel tak abyś nie utknął z płytą w piwnicy,której wymiarów nie znamy, oraz tak żebyś później miał łatwy dostęp do całości makiety w razie np usterki
basic_kb napisał(a):
2. Czy podstawą torta może być sama płyta czy raczej rodzaj skrzynki/skrzynek?
bez względu jaką formę wybierzesz - rama i nogi by się przydały
basic_kb napisał(a):
3. Czy układ torowy nie ma oczywistych błędów
nie łączą się szyny o odwrotnej polaryzacji więc zwarcia nie będzie
basic_kb napisał(a):
6. Czy stawianie dwóch stacji ma sens
a czy byłby sens wsiadać na jednej stacji po to żeby wysiąść na najbliższej (w dodatku tej samej)stacji?
basic_kb napisał(a):
gdzie umieścić infrastrukturę kolejową?
Zgodnie z jej przeznaczeniem.
np stacja przy torach, rogatki przy przejeździe
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#3
Ja od siebie napiszę narazie to, że na długości 1 metra nie podniesiesz torów na wysokość minimum 8-9cm, aby pociąg przejechał nad tunelem.(chociaż i tacy też tu byli, że na mniejszej odległości tory podnoszą, tylko czy skład podjedzie to inne pytanie )

O resztę narazie się nie martw- narazie ułóż torowisko, aby było to z sensem.
Potem reszta..........
 

Filip

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Można zrobić tak: Te tory co mają być w tunelu odrobinę obniżyć, np. wpuścić w styropian, i wtedy ten tor co ma być na górze już nie będzie tak ostro pod górkę. Realizm to już inna sprawa ^^
 
OP
OP
B

basic_kb

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dzieki za informacje i rady

WITKOIM napisał(a):
Ja od siebie napiszę narazie to, że na długości 1 metra nie podniesiesz torów na wysokość minimum 8-9cm, aby pociąg przejechał nad tunelem.(chociaż i tacy też tu byli, że na mniejszej odległości tory podnoszą, tylko czy skład podjedzie to inne pytanie )
Jaki powinien być kąt nachylenia, teraz program pokazuje pomiędzy 3% a 4% na 8cm?
Czy gdzieś można znaleźć opis budowy tortu (podobny do opisów układania torów pana Leszka Lewińskiego)?

Pozdrawiam
Basic_KB
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#6
basic_kb, musze cie zmartwić niestety budowa calej makiety to przedsięwzięcie dosyc trudne i zbyt roznorodne by je opisac w jednym artykuliku
 
OP
OP
B

basic_kb

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Jasne, LUKASZdiy to może chociaż coś o tym jak zrobić podstawę (szkielet) torta (125x290) tak by go przenieść z miejsca na miejsce i łatwej pracować nad fragmentami (niekoniecznie język polski ) takie FAQ lub Tips&Tricks.

Pozdrawiam
Basic_KB
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#8
basic_kb, niestety ja czegos takiego nie widzialem ale sadze ze jezeli makieta a byc przenoszona doskonale sprawdzi sie system skrzynek makiet modulowych a o tych napiasno juz wiele poszukaj an forum u GBB na wiki na martelu itd
sadze ze 4 skrzynki 145*60 wykoane z lekiej sklejki steropianu w technice modulowej beda na tyle lekkie i mobiilne ze dasz sobie z nimi rade spokojnie a skrecane po dwa trzy wkrety na strone starcza ;)
 
OP
OP
B

basic_kb

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Witam,
W weekend koncepcja zaczęła się materializować powstały cztery skrzynki:
2x 150cm45cm i 2x 125x75cm całość po złożeniu ma 125x300cm. Całość z płyty OSB blat 12mm brzegi 18x80mm. Jeszce nie wiem jak rozwiązać nogi (na strychu ze wzglądu na skosy nie mogą być zbyt długie).
Pierwsza przymiarka torów pokazała problem z napędami. Przy rozjeździe krzyżowym napędy nie mieszczą się między tory.
Jaka powinna być odległość pomiędzy osiami torów żeby napędy się mieściły?
Jaki tor włożyć pomiędzy anglika i zwrotnice żeby uzyskać właściwą odległość?
A może zrobić to inaczej?
Tory to Tillig i Pilz 2,5mm CODE100.

Jak najlepiej oczyścić stare zwrotnice przed zamontowaniem na torcie?
Czy można przerobić w prosty sposób napęd tillig a tak by zamontować go pod blatem?

W planach
- poprawki w układzie torów tak by uwzględnić podział na skrzynki (program XTrkCad)
- wydrukowanie układu torów w skali 1:1 i przyklejenie do blatu
- podkład z korka pod torami
- układanie torów.

Czy to dobra kolejność?

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam
Basic_KB
 

Załączniki

OP
OP
B

basic_kb

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Witam,
Przyszła paczka flexy i złączki do torów. Niestety stopki w szynach Pilz (zwrotnice) są szersze niż złączki Tillig. Do flexów Tillig i zwrotnic Tillig złączki pasują.
Pytanie jak najlepiej łączyć flexy Tillig i zwrotnice Pilz (jedne i drugie CODE 100)?
Jak podzielić moje torowisko na bloki informacji zwrotnej do DCC?

Pozdrawiam
Basic_KB
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#13
basic_kb napisał(a):
Jak podzielić moje torowisko na bloki informacji zwrotnej do DCC?
- ustal sobie, na której szynie będziesz je ciął - np: na wewnętrznej - to ułatwia późnej życie
- odcinek izolowany robisz przed semaforem. U ciebie pewnie semafory będą stały na dole przy peronach i na górze przy peronie. Więc pewnie będą po prostu między rozjazdami
- powinni byc jak najdłuższe, ale nie mogą zawierać rozjazdów
- w jednym miejscu powinny być dwa odcinki izolowane jeden za drugim, aby można było przeprowadzic proces profilowania. U ciebie to najlepiej zrobić chyba na 3 torze od dołu. Po prostu odcinek izolowany tam umiejscowiony dzielisz jeszcze na pół irobisz z niego dwa.

PS. Tak przynajmniej robi się pod GbbKolejkę, pod inne programy - nie wiem.
 

MYSTERIAN

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
witam mam zamiar rozpocząć torcik duży o wymiarach 5m x 6m chcę sterować pctem
zarówno taborem jak i całą resztą (rozjazdy ,semafory itd)jaki program do obsługi wybrać i jakiej firmy sprzęt pod ddc zakupić (myślałem o firmie lenz)będzie około 15 loko i bardzo duża ilość rozjazdów i semaforów itd .nie miałem nigdy ddc dużo na ten temat czytałem niewiem czy przy takiej dużej makiecie poradze sobie z tym czy ewentualnie można będzie liczyć na waszą pomoc. jestem z gliwic ciekaw jestem czy ktoś mieszka blisko mnie i czy w razie kłopotów byłby w stanie w realu mi pomóc.pozdrawiam
 

MYSTERIAN

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
teoretycznie zaczynam to powoli łapać zobaczymy w praktyce .narazie kupuje torowisko i za niedługo kupie dwa zestawy startowe dcc tylko musze znaleźć coś fajnego .w pomieszczeniu nad garażem zrobie jeszcze wylewki i zaczne coś montować .jeszcze jedno pytanko potrzebuje plany połączeń szynowych ale takie większe 6 na 4 metry jak by ktoś miał linka albo mógł przesłać to byłbym wdzięczny .
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 77
Buduję makietę 527
Buduję makietę 282
Buduję makietę 69
Buduję makietę 9

Podobne wątki