• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Tort tkarkady

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#1
Ostatnio pojawiały się tylko plany i projekty większych makiet , więc pokażę co dzieje się obecnie na moim „ placu budowy” . Makieta ma wymiary 2,35 x 3,00 m i jest klasycznym tortem dwupoziomowym . Obecnie na „górze” tory szlakowe są już przejezdne i sterowanie uruchomione więc jazdy się już odbywają regularnie . Jak widać budowa znajduje się w fazie
mocno początkowej . Przewiduję w pażdzierniku koniec montażu torów (prawie wszystko lutuję).
Ogólne założenia jakie przyjąłem dla tej makiety:
- dwutorowa osobowa linia dwukierunkowa łącząca małą stacyjkę na „dole” z jeszcze mniejszym przystankiem na „górze”
- jednotorowa dwukierunkowa linia towarowa łącząca warsztat na „górze” z jakimś magazynem na „ dole”
- co będzie w środku nie trudno się domyślić , zabudowa na całej makiecie wyłącznie kolejowo – industrialna , parowozownia , warsztat , nastawnie , nawęglanie , piaskowanie , kompresor itp.
- nie przewiduję pól uprawnych , łąk , wsi i miasteczek , jedynie kilka zabudowań w tle
- dzika zieleń oczywiście będzie ale raczej w szczątkowym stanie , podobnie jak szczegóły ukształtowania terenu
- tory Roco Line , rozjazdy głównie 10’ , napędy pod makietą , sterowanie DCC Lenz + Gbb
- epoka III , PKP i DR
- na makiecie będzie 6 rozjazdów łukowych , 11 prostych , 1 podwójny oraz obrotnica
- zacząłem w styczniu br. na zdjęciu stan na dzień dzisiejszy
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#2
Re: Tort tkarkady

układ ładny, tylko przydałoby się trochę wzniesień, i żeby tory były też ne górkach, wiaduktach, popatrz jak miał np. Witkoim na swojej starej makiecie.
 
OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#4
Re: Tort tkarkady

Traker napisał(a):
przydałoby się trochę wzniesień, i żeby tory były też ne górkach
Są dwa podjazdy z poziomu 0 na +1 o długości 3m , jeden 3 torowy i drugi 2 torowy , dwa tunele które są w początkowej fazie budowy , o moście też myślałem , miałbym nawet na niego miejsce ale z dugiej strony nie chciałbym żeby całość była przeładowana .
 

Załączniki

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#5
Re: Tort tkarkady

Brawo, odważył się wreszcie ktoś na całą makietę w klimatach industrialnych.

I mam takie pytania:
-ile masz bocznic i jakiej są długości (mniej więcej)?
- czy będziesz miał jakieś większe zakłady przemysłowe?
 
OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#6
Re: Tort tkarkady

JohnyTRS napisał(a):
-ile masz bocznic i jakiej są długości (mniej więcej)?
- czy będziesz miał jakieś większe zakłady przemysłowe?
Ad1. Na razie jest tylko jedna :D ale zaplanowałem pięć bocznic do odstawiania taboru o długości od 0.8 m do 1,3 m. + jedna atrapa jako tor do programowania 0,4 m.
Dwa przejezdne tory odstawczo – pomocnicze o dł 1,8 m.
Pozostałe tory techniczne , dojazdowe i postojowe w rejonie lokomotywowni , warsztatów itp. w ilości 15 szt.

Ad2. W moich założeniach zakładu przemysłowego niema ale mam 40 x 30 cm wolnego miejsca i jeszcze nie zdecydowałem co tam będzie .
Myślałem o tartaku i składzie drewna ale to mocno oklepany motyw , może jakiś warsztat mechaniczny - wióry , złom , rdza , dym , rupiecie i ogólny bajzel naokoło .
Ogólnie chciałbym właśnie taki klimat uzyskać na całej makiecie a wszystko to z końcem lata bardzo późnym popołudniem , prawie o zmroku.
 
Reakcje
0 0 0
#7
Re: Tort tkarkady

może dałbyś więcej zdjęć, bo dajesz nam po jednym, czy tam dwóch, i dalej nic nie widać, pokaż jak to wygląda od góry, tylko tak żeby cała makieta była widoczna
 
OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#8
Re: Tort tkarkady

Z tym jest problem bo makieta zajmuje prawie całe pomieszczenie i nie mam gdzie stanąć żeby "złapać" całość ale cierpliwości , coś tam kombinuję :D
 
OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#9
Re: Tort tkarkady

Daję jeszcze kilka zdjęć , teraz chyba wszystko już jest widoczne.
Właściwie poza samą konstrukcją makiety i układem torów to niema jeszcze czego oglądać :(
 

Załączniki

OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#13
Re: Tort tkarkady

Prace z wolna posuwają się do przodu. Zacząłem montaż torów na poziomie 0 oraz uzupełniłem brakujące po lutowaniu podkłady na zamontowanych już torach . Wreszcie dostałem oczekiwane od kilku tygodni „ żółwiki” , :D więc zacząłem testy sprawdzające i porównawcze z powszechnie znanymi napędami. I tutaj trafiłem na nie oczekiwaną przyjemną niespodziankę . Wychylenie ramienia w Tortoise można płynnie regulować długością trwania impulsu załączającego . Nie wiedziałem że tak działąją. :shock:
Niedługo zakończę montaż głównych torów i będzie można zabrać się za te napędy , równocześnie jak widzicie ćwiczę Gbb.
Zupełnie bym zapomniał o "kozłach" które ostatnio wyprodukowałem więc dodaję jeszcze jedno foto , ciekaw jestem Waszych opini.
 

Załączniki

OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#17
Re: Tort tkarkady

Lechtej napisał(a):
Życzę wytrwałości ;)
Dzięki za życzenia , zerknij tu za pół roku ;)

Maxi napisał(a):
To są napędy podmakietowe? czy pasują do zwrotnic Piko A-Giles.
Myślę że link podany przez gbbsoft'a wszystko Ci wyjaśnił , od siebie tylko dodam że jakość i działanie w porównaniu z Conradem to zupełnie inna bajka . Ciche działanie , bardzo niski pobór prądu , przesuw dźwigni stosunkowo wolny (ok. 2s) bez "strzelania" no i 9 lat gwarancji :shock:
 
OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#19
Re: Tort tkarkady

Montaż torów na poziomie "0" ukończony , cała makieta jest już przejezdna w obydwu kierunkach . Pozostaje montaż obrotnicy i torów w części środkowej – industrialnej , ale to nieco poźniej . Najpierw montaż napędów , zrobiłem szablon żeby wg. niego móc wiercić z góry otwory pod wkręty mocujące napędy , przetestowałem i dla mnie ta metoda jest wygodniejsza od ustawiania napędu od dołu .
Popełniłem jeszcze kilka kozłów oporowych żeby było z czego wybierać :D
co o nich sądzicie ? pozostała waloryzacja i będzie ok. ?
 

Załączniki

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#20
Re: Tort tkarkady

No to jak widzę szykuje się fajny tort,a ja mam pytanie czy jasne elementy nad tylną częscią , to jakiś rodzaj przykrycia czy nie.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki