• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Tort - początek

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich,

Od jakiegoś czasu czytam to forum i postanowiłem się zarejestrować. Po godzinach spędzonych tutaj postanowiłem, że i ja stworzę makietę. Zdecydowałem się na torta, gdyż głównie kolejka ma służyć do zabawy w domu (mając nadzieję że wciągnie się również mój 3-letni syn). Stworzyłem swój własny model torów przerabiając istniejący, który znalazłem na stronie http://www.piko.de (za pomocą programu WinRail 9.0). Chciałbym Was prosić drodzy forumowicze o zerknięcie na ten schemat i sugestie co do niego. Pewnie jest wiele rzeczy, o istnieniu których sobie nie zdaję sprawy i dlatego zanim przejdę do praktyki chciałym wiedzieć co sądzicie o poniższym.


Parę słów o schemacie: tory w kolorze seledynowym to poziom 0, kolor żółty to poziom 1, kolor czerwony to wzniesienie (cyferki przy torach to wysokość w milimetrach). Makieta ma mieć wymiary 360x180cm.
Chciałbym zastosować sterowanie DCC i zaciekawił mnie zestaw Prodigy Express (wersja zubożona Prodigy Advance). Co sądzicie o tej wersji? Czy ktoś z Was używa tego?

Jeżeli chodzi o tory to prawdopodobnie będzie to Piko A-gleis. Czy kupując te tory powinienem również zaopatrzyć się w spinki? Czy teraz w ogóle potrzebne jest lutowanie połączeń między torami? (kiedyś pamietam że bardzo to pomagało w płynności jazdy)

pozdrawiam
 

Załączniki

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#2
Re: Tort - początek

Tak ode mnie:

1. Bardzo ambitny projekt
2. Wiem tyle, że Prodigy Advance używają na pewno modelarze "amerykańscy"
tu jest trochę o tym: http://www.forum.martel.pl/viewforum.ph ... =0&start=0
Przeszukaj różne wątki i znajdziesz.
3. Do torów potrzebne są złączki
4. Jeżeli zależy ci na płynności jazdy rozważ na odcinkach prostych Flexy

Pytanie: Jakie "R" planujesz na łukach?
 
OP
OP
E

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Re: Tort - początek

Dzięki za konkretną odpowiedź. W oryginalnym projekcie było sporo łuków R1 - wszystkie wyeliminowałem. Mam nadzieję że przy łukach R2 nie ma problemów z poruszaniem się taboru?
Czy Flexy można ucinać?

I jeszcze jedno - planuję pod tory zastosować podkłady z korka - jakiej najlepiej grubości? (biorąc pod uwagę np. późniejsze zgranie z ewentualnym przejazdem kolejowym i.t.p.)
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#4
Re: Tort - początek

- domyślam się że ten tort ma być w H0 , jeżeli tak to nie uda Ci się dźwignąć toru na na 9 cm na odcinku 1,5 m i to na dodatek zaczynając zaraz za rozjazdem
- sterowanie radziłbym Lenza albo nową wersję Roco
- na prostych lepsze od flexów będą odcinki sztywne ale długie ok 1m
- generalnie tory wybrałeś najsłabsze , rozważ Roco lub Tilig
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#5
Re: Tort - początek

Odpowiadam: Flexy, podobnie jak pozostały materiał torowy można ciąć.

Co do korka: w sprzedaży są różne grubośći: proponuję korek o grubości 4-5mm.

Co do tych 1-metrowych sztywnych - możesz zastosować, ponieważ im mniej połączeń poszczególnych elementów torowych tym płynniejsza jazda taboru szynowego.

Na R2 problemy mogą mieć dłuższe lokomotywy (czyli głównie parowozy) i niektóre wagony osobowe.
 
OP
OP
E

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Re: Tort - początek

To faktycznie zastosuję na długich prostych flexy. No i będę musiał próbować tabor zanim kupię...

Do: tkarkady
Czy problem z podjazdem będzie wynikał z braku możliwości wygięcia torów czy raczej lokomotywa będzie miała problem z podjechaniem?
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#7
Re: Tort - początek

einstein napisał(a):
No i będę musiał próbować tabor zanim kupię...
ciekawi mnie jak to zrobisz :?:
weźmiesz ze sklepu na przykład BR01 Roco i powiesz, że idziesz wypróbować na makiecie jak jeździ i czy przechodzi przez R2, a jak nie przejedzie to oddasz ją do sklepu :?:
Gdzie jest taki sklep ?? Też tak chce...............
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#8
Re: Tort - początek

einstein napisał(a):
Czy problem z podjazdem będzie wynikał z braku możliwości wygięcia torów czy raczej lokomotywa będzie miała problem z podjechaniem?
Wygiąć to może i wygniesz , w końcu nie takie rzeczy ludzie wyginają :D ( chociaż uważam że będziesz miał z tym kłopoty)
lokomotywa też pewnie nie jedna podjedzie i jeżeli będziesz po tej makiecie jeździć tylko lokomotywami to może być ok , ale jeżeli podepniesz wagony to na bank będą się rozczepiać w miejscu przejścia z prostej na skos i odwrotnie . Wyjdą Ci zbyt duże kąty.
Pomijam zupełnie walory estetyczne bo takie ostre podjazdy wyglądają fatalnie i z koleją mają niewiele wspólnego , ale to twoja makieta i tobie ma się podobać.
Chcę Ci tylko uświadomić że mając do dyspozycji 3,6 mb możesz te podjazdy zrobić nawet 3 razy łagodniejsze - poprawisz i wygląd i warunki jezdne taboru.
Niestety musiałbyś mocno zmienić swój projekt.
 
OP
OP
E

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Re: Tort - początek

WITKOIM napisał(a):
einstein napisał(a):
No i będę musiał próbować tabor zanim kupię...
ciekawi mnie jak to zrobisz :?:
weźmiesz ze sklepu na przykład BR01 Roco i powiesz, że idziesz wypróbować na makiecie jak jeździ i czy przechodzi przez R2, a jak nie przejedzie to oddasz ją do sklepu :?:
Gdzie jest taki sklep ?? Też tak chce...............
He, he - chyba się źle wysłowiłem :LOL:
Chodziło mi o to, że po zbudowaniu torowiska wypróbuję kilka różnych lokomotyw wypożyczonych na chwilę od znajomego - jeżeli nie będzie zastrzeżeń zostawię.
Ewentualnie na zakupy taboru będę się wybierał z kołem złożonym z łuków R2 i zasilaniem DCC :D

tkarkady napisał(a):
einstein napisał(a):
Czy problem z podjazdem będzie wynikał z braku możliwości wygięcia torów czy raczej lokomotywa będzie miała problem z podjechaniem?
Wygiąć to może i wygniesz , w końcu nie takie rzeczy ludzie wyginają :D ( chociaż uważam że będziesz miał z tym kłopoty)
lokomotywa też pewnie nie jedna podjedzie i jeżeli będziesz po tej makiecie jeździć tylko lokomotywami to może być ok , ale jeżeli podepniesz wagony to na bank będą się rozczepiać w miejscu przejścia z prostej na skos i odwrotnie . Wyjdą Ci zbyt duże kąty.
Pomijam zupełnie walory estetyczne bo takie ostre podjazdy wyglądają fatalnie i z koleją mają niewiele wspólnego , ale to twoja makieta i tobie ma się podobać.
Chcę Ci tylko uświadomić że mając do dyspozycji 3,6 mb możesz te podjazdy zrobić nawet 3 razy łagodniejsze - poprawisz i wygląd i warunki jezdne taboru.
Niestety musiałbyś mocno zmienić swój projekt.
W takim razie zbuduję kawałek podjazdu o tym nachyleniu i potestuję...
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#10
Re: Tort - początek

Tak , tak , już wiem..... potestujesz na nim tabor w sklepie podczas kupowania.
Zdrówka życzę.
No i nie zapomnij pokazać zdjęcia gotowej makiety .
:D
 
OP
OP
E

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Re: Tort - początek

Pewnie się troszkę zejdzie (dopiero po urlopie zacznę) - ale napewno będę robił zdjęcia na bieżąco.
Tak przeanalizowałem jeszcze raz schemat i można obydwa podjazdy zrobić na długości 2m - to chyba już nie jest tragedia (4,5 cm na 1m)? Wiem że w rzeczywistości się nie zdarza ale trzeba iść na pewne kompromisy :p
Podpowiedzcie mi jeszcze: zamierzam zrobić makietę raczej nowoczesną (tabor z epoki IV, V) - czy parowozownia będzie pasowała? Co ewentualnie można zastosować na końcu torów ( w moim przypadku w dwóch miejscach nie licząc bocznic)?
 

spex

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#13
Re: Tort - początek

Pytanie, poziomo +1 a przynajmniej jego lewy łuk będzie na jakimś wzniesieniu czy na wiaduktach? Bo jeśli to 2 to może by trochę w prawo przesunąć wewnętrzny prawy zakręt na poziomie 0, tak by się tam zmieścił jakiś normalny budynek stacyjny z peronami.
 
OP
OP
E

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Re: Tort - początek

spex napisał(a):
Pytanie, poziomo +1 a przynajmniej jego lewy łuk będzie na jakimś wzniesieniu czy na wiaduktach? Bo jeśli to 2 to może by trochę w prawo przesunąć wewnętrzny prawy zakręt na poziomie 0, tak by się tam zmieścił jakiś normalny budynek stacyjny z peronami.
Planuję wiadukty na lewym łuku wzniesieniu - mógłbyś jakoś obrazowo bo nie bardzo wiem o co biega :oops:
 

spex

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#15
Re: Tort - początek

Coś w ten deser:


Ew dla urozmaicenia jazdy mógł byś wprowadzić tą eSkę w wyniku czego pociągi by nie jeździły tylko w kółko. Tylko niestety tu będziesz musiał się trochę pobawić i wprowadzić jeszcze moduł pętli by zmieniał polaryzacje szyn (inaczej było by zwarcie)
 
OP
OP
E

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Re: Tort - początek

Faktycznie dzięki temu można przedłużyć peron - tylko czy jest do kupienia np. wiadukt przebiegający nad trzema torami i to tego jeszcze na łuku? Czy ewentualnie musiałbym zrobić to własnoręcznie? Z eską to chyba sobie daruję bo mam już pewne plany co do miasta w środku...
 
OP
OP
E

einstein

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Re: Tort - początek

Troszkę przemyślałem sprawę, usunąłem jedną pętlę i teraz peron może być dużo dłuższy. Jak myślicie? Lepiej, czy niekoniecznie? :roll:
 

Załączniki

OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#18
Re: Tort - początek

Wakacje się skończyły i czas przejść do czynów :roll: Troszkę pozmieniałem projekt m.in. dodając jeszcze jedną pętlę i przedłużając peron. Byłbym wdzięczny za wytknięcie ewentualnych błędów i sugestie zanim będzie za późno... Dla przypomnienia kolor seledynowy to poziom 0, żółty poziom 1, a czerwony to wzniesienie...



pozdr.

Darek.
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#19
Re: Tort - początek

einstein napisał(a):
Wakacje się skończyły i czas przejść do czynów. Troszkę pozmieniałem projekt...
A już myślałem, że w zalewie projektów ktoś zaczął robić prawdziwą a nie wirtualną makietę...
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#20
Re: Tort - początek

Wracając do Twojego wzniesienia i podjazdu, jeśl nadal chcesz je zrobić to zapomnij o tanim taborze Piko. Owszem sam podjedzie ale z wagonami będzie problem.
Tylko Rocowskie lkomotywy i FL-a z gumkami na kołach dają radę podciągnąć większą ilość wagonów. (Mam na swoim torcie podjazd i już to przerobiłem.)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 77
Buduję makietę 527
Buduję makietę 282
Buduję makietę 9
Buduję makietę 79

Podobne wątki