• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Tort - początek

OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#21
Re: Tort - początek

Tak jak wcześniej napisałem - przy torcie trzeba iść na kompromisy :(

W którymś z wątków była rozmowa na temat hałasu jaki generuje skład jadący po torach. Po zastosowaniu korka pod tory jest ciszej ale podobno po zaszutrowaniu hałas powraca. Tak sobie pomyślałem czy pomogłoby np. ułożenie najpierw na całej makiecie arkusza z korka (o grubości np. 2mm - widziałem takie coś w sklepie w przyzwoitej cenie) a potem normalnie pod same tory podkład z korka gr. 5mm. Wtedy zaszutrowanie nie powinno spowodować znacznego wzrostu hałasu? Co o tym myślicie? Czy np. posadzenie trawy, budynków na korku to jest jakiś problem?

ciekma napisał(a):
einstein napisał(a):
Wakacje się skończyły i czas przejść do czynów. Troszkę pozmieniałem projekt...
A już myślałem, że w zalewie projektów ktoś zaczął robić prawdziwą a nie wirtualną makietę...
Rozumiem Cię, że jesteś już znużony tą sytuacją - ale to niestety wymaga czasu. Chcę wiele rzeczy przemyśleć zanim zbuduję makietę - bo jak coś zrobię nie tak - to potem zostanie mi już tylko zgrzytanie zębów i zrywanie torów...


pozdr.

Darek
 

spex

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#22
Re: Tort - początek

Przy stacji brakuje jednej przeplotu by możliwe było zjechanie pociągiem z peronów w tory dla ruchu przeciwnego do zegarka.
Oraz podciąganie wagonów z bocznicy przy stacji na perony.

Czy potrzebna jest ten przeplot u góry?
 
OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#23
Re: Tort - początek

To jest problem ale wolałbym nie umieszczać rozjazdów w tunelu :roll: . Przeniosłem ten przeplot z góry na dół - z bocznicy jest już możliwość wjazdu na peron a pociągi chcące się dostać na zewnętrzną petlę będą musiały stawać na torze od dołu peronu... Przydałby się jeszcze z metr szerokości :LOL: Tak lepiej?
 

Załączniki

Przemytnik

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#24
Re: Tort - początek

Witam
Jeśli chodzi o ten projekt to bym go nieco ulepszył .Nie jest dobrym pomysłem wycofywanie składów z bocznic jak ma się możliwość jechania na wprost.A jeśli chodzi o lokomotywownie nie ma sensu robić luku o kącie 90 stopni jak można zrobić lokomotywownie na wprost tuż za rozjazdami a jak się nie zmieści to sugerował bym lekki łuk i buda :)
 

Załączniki

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#25
Re: Tort - początek

A mnie ogólnie nie podoba się sposób wjazdu na wyższy poziom - nasypy po zewnętrznychj krawędziach torta będą przeszkadzały do torów wewnątrz makiety.
 

Załączniki

Przemytnik

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#26
Re: Tort - początek

Jeśli chodzi o podjazd to nie ma co robić standardowego nasypu było by to trudne w realizacji zamiast tego proponuje z jednej i drugiej strony zrobić boki o kącie 90 stopni względem podstawy a do tych boków przykleić murki takie same jak ja zastosowałem w wielu miejscach u siebie na makiecie (między innymi pod parapetem).Na projekcie widzę również że znajdują się krótkie proste z lewej i prawej strony projektu wobec tego dobrym pomysłem było by zastosować łuki R4 i R5 jak się zmieszczą.Ułożył bym to w sposób taki by wyeliminować proste kawałki i zamiast nich były by łagodniejsze łuki i to było by jak już koledzy wcześniej stwierdzili korzystne dla parowozów.Życzę powodzenia :)
 
OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#27
Re: Tort - początek

Dzięki za podpowiedzi.

Przemytnik napisał(a):
Jeśli chodzi o podjazd to nie ma co robić standardowego nasypu było by to trudne w realizacji zamiast tego proponuje z jednej i drugiej strony zrobić boki o kącie 90 stopni względem podstawy a do tych boków przykleić murki takie same jak ja zastosowałem w wielu miejscach u siebie na makiecie (między innymi pod parapetem).Na projekcie widzę również że znajdują się krótkie proste z lewej i prawej strony projektu wobec tego dobrym pomysłem było by zastosować łuki R4 i R5 jak się zmieszczą.Ułożył bym to w sposób taki by wyeliminować proste kawałki i zamiast nich były by łagodniejsze łuki i to było by jak już koledzy wcześniej stwierdzili korzystne dla parowozów.Życzę powodzenia :)
Łuki w lewym górnym rogu złagodniały (będą w tunelu więc czym łagodniejsze tym lepsze).
Z tymi murkami bardzo dobry pomysł - szczególnie od strony bocznic.

Przemytnik napisał(a):
Witam
Jeśli chodzi o ten projekt to bym go nieco ulepszył .Nie jest dobrym pomysłem wycofywanie składów z bocznic jak ma się możliwość jechania na wprost.A jeśli chodzi o lokomotywownie nie ma sensu robić luku o kącie 90 stopni jak można zrobić lokomotywownie na wprost tuż za rozjazdami a jak się nie zmieści to sugerował bym lekki łuk i buda :)
Rzeczywiście lepiej jak bocznice mają wyjazd z drugiej strony, więc dołożyłem. Lokomotywownię muszę tak zostawić bo z prawej strony planuję górkę - nasyp będzie mniej więcej tak jak przebiega linia.

JohnyTRS napisał(a):
A mnie ogólnie nie podoba się sposób wjazdu na wyższy poziom - nasypy po zewnętrznychj krawędziach torta będą przeszkadzały do torów wewnątrz makiety.
Podjazd będzie częściowo zasłaniał ale w sumie dopiero w połowie wzniesienia będzie na wysokości powiedzmy wagonów - tragedii nie będzie :roll: .
 

Załączniki

OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#28
Re: [Planuje] Tort - początek

No i w końcu coś się dzieje... Nie sądziłem, że tyle czasu zajmie mi przygotowanie stołów pod makietę. Tory zostały wstępnie rozłożone aby można było zrobić ich szkic na makiecie i przykleić podkłady. Kilka fotek...







Zamierzam użyć napędów podmakietowych Conrada (jeden na próbę zakupiłem). W związku z tym mam pytanie. Czy sterowanie zwrotnicą odbywa się poprzez drucik włożony w otwór rozjadu jak na poniższym zdjęciu czy też lepiej inaczej? Jeżeli tak to jak najlepiej wykonać taki podłużny otwór w makiecie aby drucik swobodnie mógł się poruszać?
 

Załączniki

  • 125,2 KB Wyświetleń: 1.581
  • 193,9 KB Wyświetleń: 1.584
  • 221,4 KB Wyświetleń: 1.586
  • 82,2 KB Wyświetleń: 1.580

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#29
Re: [Planuje] Tort - początek

einstein napisał(a):
Zamierzam użyć napędów podmakietowych Conrada (jeden na próbę zakupiłem). W związku z tym mam pytanie. Czy sterowanie zwrotnicą odbywa się poprzez drucik włożony w otwór rozjadu jak na poniższym zdjęciu czy też lepiej inaczej? Jeżeli tak to jak najlepiej wykonać taki podłużny otwór w makiecie aby drucik swobodnie mógł się poruszać?
Otwór w makiecie najlepiej wywiercić wiertłem ( i tak nie będzie widoczny) o średnicy o 1-2 mm większej niż skok drutu. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z np. delikatnie przesuniętym rozjazdem. Można też wyfrezować otwór który będzie miał kształt prostej ale jeśli masz frezarkę to też będzie to szybka operacja.
 
Reakcje
0 0 0
#31
Re: [Relacja] Tort - początek

Zdjęcie 1. - widok z oknem - a jak umyjesz okna - pamiętaj, ze nadmierne nasłonecznienie też szkodzi makiecie i modelom - roleta??. A dostęp z drugiej strony makiety (czyli od okna) - też się przyda ;) Pamiętaj o tym!
 

DB HO

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#32
Re: [Relacja] Tort - początek

Witam!
A może zastosować zwrotnice trójdzielną przy wjeździe na stację,(od strony laptopa) a te poprzednie dać na drugi poziom?(oszczędził byś miejscę i kasę) no chyba że już kupiłeś torowisko.
 
OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#34
Re: [Relacja] Tort - początek

M.Smoczkiewicz napisał(a):
Zdjęcie 1. - widok z oknem - a jak umyjesz okna - pamiętaj, ze nadmierne nasłonecznienie też szkodzi makiecie i modelom - roleta??. A dostęp z drugiej strony makiety (czyli od okna) - też się przyda ;) Pamiętaj o tym!
To tylko tak widać na zdjęciach ;) W rzeczywistości bez problemu mogę pracować po drugiej stronie i otwierać okna (tylko nie do końca!)

Corwin - dzięki za podpowiedź. Jak to zwykle bywa najprostsze sposoby są najlepsze (wiertłem).

DB HO napisał(a):
A może zastosować zwrotnice trójdzielną przy wjeździe na stację,(od strony laptopa) a te poprzednie dać na drugi poziom?(oszczędził byś miejscę i kasę) no chyba że już kupiłeś torowisko.
Już chyba zostawię tak jak jest - tory wszystkie kupione a taki rozjazd skomplikowałby mi nieco plany pulpitu...

Chciałbym jak najszybciej ale czasu wolnego nie mam w nadmiarze :( ale obiecuję fotki na bieżąco...
 
OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#35
Re: [Relacja] Tort - początek

Wspominałem wcześniej że zakupiłem na próbę napęd podmakietowy Conrada. Sprawdziłem jego działanie - szczerze mówiąc jestem zawiedziony wykonaniem. Nie wiem czy po prostu miałem pecha i trafiłem taki egzemplarz? Przy przełączaniu oddaje troszkę niepokojące odgłosy (chrobotanie jakby zębatka miała się skończyć) a jeden ze styków informujących o położeniu nie zawsze działa (chcę je wykorzystać do sterowania semaforami wyjazdowymi). Ogólne wrażenie złe. Postanowiłem, że sterowanie rozjazdami odbędzie się poprzez siłowniki od centralnych zamków. Zamontowałem już 9 sztuk i różnica zauważalna - nie mają wad napędu Conrada i są ponad połowę tańsze. Sam montaż naprawdę szybki - przy dziewiątym napędzie trwało to naprawdę nie dłużej niż 5-7 minut...
Pytanko mam jeszcze odnośnie tuneli - jaka powinna być minimalna wysokość (licząc od główki szyn) ?
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#38
Re: [Relacja] Tort - początek

Ło matko! Pulpicik świetny!
Z mojej strony uwag brak :)
Można więcej informacji o tych siłownikach do centralnych zamków?
Tzn jakich użyłeś, jaki koszt itp.
Świetny pomysł.

Ale ten pulpit... brak słów.
Już wszystkie przełączniki zintegrowane ze zwrotnicami?
Czekam z niecierpliwością na więcej zdjęć.
 
OP
OP
E
Reakcje
0 0 0
#40
Re: [Relacja] Tort - początek

Oczywiście pulpit jest już w pełni sprawny :D Rzeczywiście w czterech przypadkach zastosowałem jeden przełącznik do dwóch zwrotnic - głównie ze względu na uproszczenie sterowania:


Siłowniki są typu master (tak jak wcześniej napisałem). Wszystko wyjaśniają poniższe rysunki:





Pręcik sterujący rozjazdem o średnicy 0,8mm - zakupiony w sklepie modelarskim za kilka zł, do tego rurki ze strzykawek 1,2mm (po 10 gr sztuka). Siłownik to koszt ok. 10zł - tak więc koszt elektrycznego sterowania 16 rozjazdów ok. 170zł...
Działa zupełnie przyzwoicie - doświadczalnie dobrałem napięcie sterowania siłownikami ok. 5V.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 77
Buduję makietę 527
Buduję makietę 282
Buduję makietę 9
Buduję makietę 79

Podobne wątki