• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta - tort - miłe złego początki

kecaj

Nowy użytkownik
Witam wszystkich na tym zacnym Forum.
Jestem Jacek. Mieszkam w małej miejscowości niedaleko Poznania. Mam 8 letnia córkę i 11 letniego syna. Syn w wieku 4 lat otrzymał zestaw startowy PIKO w skali H0. W miarę upływu lat kolekcja syna ( a może i moja... ;) ) powiększała się o dodatkowe elementy takie jak torowisko (roco 2,5) domki, stację ( wszystko kolekcji Zamkowa Góra -PIKO) i różne akcesoria typu drzewka, maty itp. 2 lata temu postanowiłem zbudować makietę. Powstał projekt, aż w pewego dnia kolejka ruszyła po torach :D ale nie na długo... :devil:
Sklejka zaczęła się wyginać, makiety nie można było składać, zajmowała dużo miejsca 2,4m x 1,4m i zapadła decyzja o rozebraniu jej do "0".
I co dalej?
Uzbieraliśmy z synem trochę funduszy i po pólrocznej przerwie postnowiliśmy kolejny raz zabrać się do budowy makiety w sterowaniu DCC (roco).
Od ponad miesiąca dzień w dzień przeglądamy to Forum i szukamy informacji na temat torowiska. Po wielu próbach powstał plan, który chciałbym zaprezentować i jednocześnie prosić o wszelkie uwagi na jego temat.

Makieta ma mieć wymiary 3,1m x 1,3 m i podzielona na 3 segmenty 1,25m, 1,1m i 0,75m.
Róznice polegają stąd, aby łączenie segmentów nie przebiegało przez środek zwrotnicy.

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Ja bym ten prawy rozjazd agielski po prawej stronie (wraz z rozjazdem na prawo-dół) przeniósł o 2 proste w prawu.
Dzięki temu tor trzeci licząc od dołu będziesz miał zdecydowanie dłuższy.

PS. A tak w ogóle witamy.

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Może, ale dla mnie długość toru jest wazniejsza :D Można ew. dodać rozjazd na łuku w prawym górnym rogu, ale ponieważ na górze nie ma stacji (tak rozumiem) to i tak nie ma to znaczenia, bo jest taki przejazd po lewej na dole... I tak cała makieta będzie zablokowana przy takim przejeździe i tak...

Ostbahn

Znany użytkownik
gbbsoft napisał(a):
Może, ale dla mnie długość toru jest wazniejsza :D Można ew. dodać rozjazd na łuku w prawym górnym rogu, ale ponieważ na górze nie ma stacji (tak rozumiem) to i tak nie ma to znaczenia, bo jest taki przejazd po lewej na dole... I tak cała makieta będzie zablokowana przy takim przejeździe i tak...
Dokładnie tak długość toru jest ważniejsza!
A mam jeszcze jedną propozycję w której i tor dłuższy i przejazd na prawy tor możliwy :)

Załączniki

OP
OP
K

kecaj

Nowy użytkownik
Tak torowisko planowane w "ograniczonej" wersji AnyRail i potem ze względu na ograniczenia tego programu dalsza obróbka była w Paint. Metoda kopiuj i wklej bardzo się przydała.

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.
krzychu12231 w przypadku drugiego rysunku zmiana toru (przy ruchu prawostronnym) byłaby możliwa dopiero poza stacją.

Dzięki Waszym wpisom zauważyłem, że faktycznie w pierwszym projekcie był przejazd z bocznicy na zewnętrzne koło. Po sugestii gbbsoft aby wydłużyć tor zniknęła taka możliwość.
Powiedzcie co sądzicie o pomyśle jaki zaprezentował Ostbahn ?

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Ja na mojej makiecie, właśnie ze względu na ograniczenie długości i chęć posiadania jak najdłuższych torów na stacji, mam duzo rozjazdów angielskich i rozjazdów potrójnych. Pomysł OK.

pado

Znany użytkownik
KKMK
kecaj napisał(a):
Czy do anglika przy tak dużej ich ilości obok siebie nie będzie problemów z podłączeniem napędów Conrada?
Raczej niepowinno być. Niecały tydzień temu montowałem właśnie 4 napędy conrada do 2 anglików ROCO LINE jeden za drugim i miejsca było dużo. Pod warunkiem że sobie go tyle przygotujesz na desce ;) Napewno siłownik od jednej pary iglic nie będzie kolidował z drugim ;) Zdjecia zrobię i wkleję w swoim wątku jak tylko będę miał taką możliwość ;)

Osobiście, zlikwidowałbym te polączenie z prawej strony, skrajne, okrąg zewnętrzny do wewnętrznego. ewentualnie przeniósł bym go wyżej, tak aby był bezpośrednio zjazd z kółka zewnętrznego na 3 tor wewnętrzny z bocznicami.

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 14
Planuję 24
Planuję 11
Planuję 41
Planuję 30