• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] TorT KubaXa_112

Reakcje
4 0 0
#1
Obrazu napiszę dla Tych co się będą burzyć że nowy temat zakładam to mowie że tamten ostatni to był o tym i nie tym co trzeba z mnóstwem błędnych projektów stacji i ZNTK
poniżej przedstawiam układ torów taki jak ma być to fotka z ostatnich moich prac, wysokość tych jakby modułów od ziemi do główki szyny ma być 73cm z racji tego że jest to na strychu a dach się zwęża ku górze. Wymiary to <-> 2,50 i ^ 3,50 te białe płyty to cienkie rigipsy i odrazu mam pytanie czy na nich można budować makietę czy pomimo dobrego podparcie może się im coś podziać niedobrego? reszta będzie tak jak na foto z MDF-ów i pewnie te też będą tylko czekam na Wasze opinie czy na tych płytach regipsowych o gr. 1cm można budować, no i oczywiście na temat układu torowego. Pozdrawiam KubaX_112
 

Załączniki

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.637 133 3
#2
Re: TorT KubaXa_112

Moim nie obiektywnym zdaniem do zabawy miodzio :) powodzenia i wytrwałości w budowie :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#4
Re: TorT KubaXa_112

To, co na foto, to może koło mdf-u leżało, a nazywa się OSB. Mieliśmy to w pracy, się nie odkształca i ogólnie daje radę.
 

Ostbahn

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Re: TorT KubaXa_112

Makieta będzie już stała w tym miejscu?
Bo jak tak to nie będziesz miał do niej dostępu od strony dachu :|
No chyba że będzie wycięcie na środku?
 
OP
OP
KubaX_112
Reakcje
4 0 0
#6
Re: TorT KubaXa_112

A gdzie się podziała przesuwnica?? czy tylko ja ją buduje?
Heh przesuwnica leży w kącie i czeka aż te przekładnie i zębatki ktoś zrobi ja narazie nie mam do tego weny , chyba jak narazie to Sam zostałeś na polu bitwy z przesuwnicą , nie wiem może kiedyś albo też pomysł maiłem żeby jako nieużytek zarośnięty po lewej stronie obok hal zrobić jako "działająca kiedyś".

To, co na foto, to może koło mdf-u leżało, a nazywa się OSB. Mieliśmy to w pracy, się nie odkształca i ogólnie daje radę.
A no rzeczywiście OSB no i sądzisz że się nie odkształci bo wiem że MDF będzie niezawodny a będzie to częściowo jak modułowa wyglądało bo planuje tory umieścić na 10cm kostkach drewnianych a obok nich styropian do rzeźbienia terenu ale profili czołowych nie planuje i bocznych też nie tyle co będą gęsto farbą zamalowane żeby się nie łuszczyły.

Makieta będzie już stała w tym miejscu?
Bo jak tak to nie będziesz miał do niej dostępu od strony dachu
No chyba że będzie wycięcie na środku?
To będzie dookoła w środku jest miejsce a wchodzić się będzie popod (nie wiem jak to na stare lata będzie ale cóż pan zrobisz nic Pan nie zrobisz)
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#7
Re: TorT KubaXa_112

Płyta gipsowo-kartonowa się nada, tylko zastosuj dobry szkielet na płyty. Zabezpiecz też kanty tych płyt, żeby się pył gipsowy nie sypał ci na głowę ;)
 
OP
OP
KubaX_112
Reakcje
4 0 0
#8
Re: TorT KubaXa_112

Znaczy chodziło mi o to co mam czy dobre, zawsze można śmignąć na bazę Carbonu i się dostanie MDF-y nawet chyba tną na wymiar
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#9
Re: TorT KubaXa_112

czy na tych płytach regipsowych o gr. 1cm można budować,
Osobiście bym odradzał , w płycie makiety ciągle trzeba wiercić lub wycinać jakieś otwory , pomijając że be będziesz mieć notorycznie brudne z gipsu narzędzia to jeszcze ten wszędobylski pyłek .... dramat.
 
OP
OP
KubaX_112
Reakcje
4 0 0
#10
Re: TorT KubaXa_112

Noom chyba zrezygnuje z tych płyt i postawie na MDF-y, Tak tylko się chciałem dowiedzieć bo mam tego trochę i leży w piwnicy ale jak ma być to ma być dobrze i masywnie w poniedziałek pojadę na Carbon, bo jutro to raczej mi nie sprzedadzą. I listewki takie grubsze na podstawy pod makietę miały być w tym tygodniu od ruskich i to kurierem ale nima dalej a kasę na konto wpłaciłem już dawno dzwoniłem do gościa to za karzdamy razem mówił "towar spakowany jutro wysyłamy" i pewnie dziady nie wysłali co za naród jak nie przyjdą w następnym tygodniu to cza się będzie tym zając przez Milicje :)

A te podstawy po blat to takie by były (to żółte to zawiasy "skrzyniowe" no a to szare to były by blokady rozkładane takie jak do dźwiczek się montuje te elementy mam a na listwy nadal czekam hehe
 

Załączniki

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#11
Re: TorT KubaXa_112

OSB to bardzo dobry materiał (pół Kanady i USA ma z tego domy) tylko trzeba odpowiednio go zabezpieczyć. Ja robię to tak: najpierw maluję całą płytę bardzo rozrzedzonym lakierem olejnym (1:1) a jak wyschnie maluję drugi raz też olejnym tylko takim jak fabryka wyprodukowała. Poza tym jak wynika z moich kalkulacji OSB jest dość tanie w prównaniu z MDF.
 
OP
OP
KubaX_112
Reakcje
4 0 0
#12
Re: TorT KubaXa_112

A jeszcze mnie gnębi takie zdażenie które zapewne w odległej przyszłości będzie miało prawo zdarzyć się na mojej makiecie (pomimo tego że już X czasu siedzę w temacie Kolei to jednak tego jeszcze nie wiem, Jak by Ktoś mógł odpowiedzieć to bym się cieszył hehe (pytanie poniżej)
 

Załączniki

OP
OP
KubaX_112
Reakcje
4 0 0
#15
Re: TorT KubaXa_112

heh byłem na "przepisowej" i się nie dowiedziałem jak podstawić te wagony. Co to do końca toru ma je lokomotywa rocznicowa podpięta na ostatniej stacji pociągnąć a potem cofać na tor(rys.) szlakowy? czy może ma ją wyciągnąć inna lokomotiva.
 

Załączniki

OP
OP
KubaX_112
Reakcje
4 0 0
#16
Re: TorT KubaXa_112

KubaX_112 napisał(a):
......(pomimo tego że już X czasu siedzę w temacie Kolei to jednak tego jeszcze nie wiem,......)

Jaki skromny a to znasz: ''człowiek się całe życie uczy a i tak.....''
Znam znam Zbyszku, Ja u nas na stacji widziałem taką sytuacje gdzie Sm-ka wjechał do końca toru i jak rozładowali z drzewa to cofała a jak się pytałem Dyżurnego Ruchu czy tak zawsze robią to powiedział że tak nie można robić ale oni akurat muszą bo im się spieszy jeszcze przed inter City do Krynicy. Tak jak to jest?
 
P

Paweł Piotr

Gość
#17
Re: TorT KubaXa_112

Jeśli tor bocznicowy jest zakończony kozłem oporowym, to lokomotywa musi wagony na ten tor wepchnąć, to chyba logiczne?...
 
OP
OP
KubaX_112
Reakcje
4 0 0
#19
Re: TorT KubaXa_112

Dziś popuchnąłem prace budowlane pod makietą , robiłem te stojaki co dałem wcześniej projekt oczywiście jeszcze nie skończyłem bo jest ich trochę, I takie pytanie teraz czy Wy to jakoś nie wiem - Lakierujecie żeby się po paru latach nie posypało (to są zwykłe heblowane Świerki albo sosna) Niżej zdjęcie:
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#20
Re: TorT KubaXa_112

Lakieruje się m.in., by zabezpieczyć drewno przed brudzeniem od kurzu i rąk.
Ja moje skrzynki maluję caponem+lakier nitro połysk w proporcjach 1:1.
 

Podobne wątki