• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

makieta -torcik podzielony - pierwsza realizacja

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam,
Pisałem już w tym watku (http://forum.modelarstwo.info/threads/modułowy-torcik-do-mieszkania.17296/page-2) ale ponieważ zabrałem się za swoją realizację założyłem nowy wątek.
Pierwotnie makieta miała znaleśc się na strychu i wyglądać tak:
untitled.jpg

z małą zmianą zwrotnic łukowych.
Niestety strych będę miał niedostępny jeszcze przez kilka lat a z synem chcemy się bawić już teraz. Dlatego postanowiłem zostawić dwa skrjane moduly i wkonac je niezależnie a w środek zamiast w miarę dużej stacji jak wyżej wstawić ze względu na ograniczenia miejsca coś znacznie mniejszego czy można by się pobawić. Myślałem o czymś takim:
untitled 3.jpg


Niestety nie będzie to wierny model odwzorowujący konkretne miejsce i czas a raczej pole do eksperymentów, i zabawy.

Na razie próbnie rozlożyłem to sobie tak:
20140103_232146.jpg

z prawej i z lewej ogranicza mnie ściana.
Szlak dwutorowy ze względu na lepszą zabawę dwoma składami o to dla mnie priorytet do zabawy z dziećmi :)

a to fotka z pierwszego etapu prac:
20130916_201634_LLS.jpg



Z góry dzięki za wszystkie uwagi. Zwłaszcza nt układu torowiska. Co do techniki to są pierwsze próby więc uczę się na swoich błedach.


PS przy okazji pytanie o rozjazdy CONRAD. Kupiłem na próbę jeden i ma on więcej kabli niż np PIKO. tj. czerw. zółty i po dwa nieb i brązowy. Podłączyłem wg schematu jednak by przekładnia działała prawidłowo muszę zamieniać bieguny czy ktoś może mi wytłumaczyć łopatologicznie jak to podłączyć ( czytałem juz chyba wszystkie wątki nt na forach więc nie odsyłajcie mnie do innych tematów bo nie jestem elektrykiem i nie kumam tego)

Pozrawiam
Serdecznie
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#2
małe doprecyzowanie odnosnie conrada. nie jasne jest dla mnie gdzie podłączyć żółty przewód oraz cz torowisko musi by zasilane. zwrotnice piko a gl.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#3
Generalnie napęd Conrada zasilany jest napięciem 16VAC (przemienne). Można zastosować napięcie stałe DC ale wiąże się to z koniecznością zamontowania dodatkowego przełącznika, który będzie zmieniał polaryzację zasilania.
Natomiast przewód żółty i dwa niebieskie służą do podłączenia polaryzacji krzyżownicy. Jeżeli w rozjeździe jest plastikowa to nie trzeba jej podłączać.
Tutaj było o podłączeniu napędu.
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Dzięki za odp.odnośnie conrada. czytałem ten wątek a także inne. Jednak jest to dla mnie nadal nie jasne :(. Podłączam bez żóltego i niebieskich. Łącząc na krótko oczywiście zauważyłem że jak odwracam bieguny to napęd działa i potem znów muszę odwrócić.,ale jaki to musiałby by być przełącznik? po każdej zmianie zwrotnicy czerwony musi się zamienić z brązowym a brązowy jeden z drugim. Nie ma jakiegoś prostszego sposobu?
Ten schemat dotyczy podłączenia z polaryzacją a bez niej?
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Super dzięki bardzo mi pomogłeś. Zastanawia mnie tylko dlaczego przy podłączeniu do zasilacza AC bo na takim sprawdzałem (zasilacz od laptopa oraz zasilacz od routera) nie działa to bez takiego przełącznika?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#7
A czy ten Twój zasilacz na pewno ma na wyjściu AC? Raczej ma napięcie DC, czyli stałe.
A na tabliczce pewnie jest opisane
230 VAC
16(?) VDC
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#8
Napęd Conrada ma wbudowane 2 diody służące do zmiany kierunków obrotów silnika. Działa to przy zasilaniu napięciem 16V AC, przy zasilaniu 12-16DC biegunowość zasilania musi być zgodna z kierunkami przewodzenia diod w napędzie. Skoro musiałeś zmieniać biegunowość to zasilacz podaje napięcie DC. Normalnie przy zasilaniu 16V AC wystarcza przełącznik taki jak pokazałeś na rysunku.
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#9
Z tego wynika że źle odczytałem oznaczenia. Zasilacz nazywa się AC adapter (adapter de ca/cc) Input . -240V 1,5A Output 19V -... 4,7A Czyli albo kupię inny zasilacz albo zastosuję przełącznik teraz wszystko jasne. Jutro jadę do elektrycznego.


W między czasie próbowałem ustawień ogrodzenia z Nocha i figurek..
płot musze jeszczę trochę zpatynować. ale tak to mniej więcej wygląda:
IMG_1399.JPG
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
Kupiłem zasilacz a w zasadzie transformator 12v ac. Niestety conrad ani drgnie. Co do przełącznika mam go tez ale on jest stabilny. Czy to nie musi być kontaktowy? Czy do zmiany zwrotnicy mam użyć jeszcze jeden?
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#12
Coś mi się zdaje, że pisałem o zasilaniu 16V AC a nie 12V!!! Może się zdarzyć, że przy 12V Conrad nie ruszy:(. Tak na marginesie ja używam starego Fz1 od PIKO i mam podłączone do niego rozjazdy z napędami Conrada, semafory Viessmanna i oświetlenie na stacji i jakoś to wszystko działa!?:ostrozny::podstepny:. Po co te kombinacje z jakimiś zasilaczami do nie wiadomo czego, i nie wiadomo o jakim napięciu na wyjściu?!! Czy nie prościej kupić typowy zasilacz do zasilania urządzeń na makiecie, które produkuje każda firma modelarska?
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
155 1 0
#13
Jest masa innych zasilaczów które działają z Conradami. Fleischmann, Piko, Jouef czy Mehano. Kup zasilacz który ma dodatkowe wyjście na rozjazdy i problem z głowy.
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#14
Oczywiście wiem ze 12V to nie 16, ale na zasilaczu 6V dc conrad działa więc myślałem ze te 4V mniej jakoś przejdzie. Oczywiście mogę kupić fz1 ale to wielki klocek. Szukam czego bardziej kompaktowego. A mój pomysł zrodził sie z tego ze jak podlaczylem stary zasilacz od routera to działają na nim napędy piko i kilka diod oswietleniowych, więc czemu nie podłączyć go do conrada. Aly chyba zrobię tak jak mówicie. Mam nadzieje ze jak kupię nie okaze sie znów ze co jest nie halo ;)
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#15
Ja używam takiego.
tszz30_2x15v.jpg
Jedno napięcie stosuje do zasilania różnych modułów gdzie są stabilizatory na 12V a drugie do zasilania np. napędów, żarówek itp. W zupełności wystarczy.
Można też np. taki.
Pozostaje tylko kwestia zabezpieczenia wyprowadzeń lub obudowy.
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Zdecydowałem sie jednak na zasilacz ten który używalem. Zwykły 6V od routera z przelacznikiem ale nie takim jak na zdjęciu wyżej tylko niestabilnym chyba od podnośnika szyb w aucie. Jest to najprostsze rozwiazanie. Podłączenie wyglada tak:
image.jpg

Na początku nie mogłem rozpracowac do której końcówki co podłączyć:) ale udało sie. Zalaczam może innym sie przyda. Zaleta jest niski koszt bo zasilacz znalazłem w szufladzie, przelacznik kosztował kilka pln, a napęd conrada 20 pln.
Więc jak widać 6V DC wystarczy. Dzięki za rady bo bez Was nie udało by mi sie podłączyć tak jak chciałem.
 
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#17
Mały update. W międzyczasie przez przypadek zwarłem zasilacz d-link i padł. Znalazlem wówczas w szufladzie taki o to od głośników do komputera.
IMG_1509.JPG
Ku mojemu zaskoczeniu działa i z piko i z conradami bez żadnych dodatkowych przełączników itp. mało tego conrad bardzo przyjemnie zmienia zwrotnice z miłym dzwiękiem i nie za szybko. słychać kliknięcie ale nie jest to uderzenie jak wcześniej. Mam nadzieję, że już nic mi się nie popsuje :)


Nie wiem do którego elementu mocujecie drucik z conrada czy z boku zwrotnicy czy pomiędzy szynami ale ja zamontowałem i tak i tak i polecam przy piko otwór pod zwrotnicą i mocowanie drucika w otworek pomiędzy szynami. Niestety drugiego conrada podłączyłem inaczej i po pierwsze gorzej to wygląda, a i wygięcie odpowiednio drucika to koszmar.

co do postępów prac kilka fotek, niestety zabrakło szutru i trzeba gdzieniegdzie dosypać:
IMG_1457.JPG IMG_1494.JPG IMG_1468.JPG IMG_1505.JPG

PS i jeszcze jedno zna ktoś może miejsce sprzedaży niedrogich słupów trakcyjnych? Nie zależy mi specjalnie na jakimś szczególnym odwzorowaniu, raczej chodzi o to by były nie drogie i w miarę estetyczne.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
nero

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#18
Witam,
Coś mało komentarzy :(
jeszcze fotka szutrowania
IMG_1541.JPG

pierwsze fragmenty szutrowałem jakimś tłuczniem z nakleją SK model. niestety był on bardzo nie ładny, teraz kupiłem NOCH 95601 i efekt może nie jest idealny ale w porównaniu z tym co było jest o wiele lepiej. kształt i kolor są dużo ładniejsze IMO.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#20
Fajny kolor ,tylko troche ten szuterek przybrudz i posprzątaj kamyczki z podkladow . Takim malym mięciutkim pędzelkiem ,a zobaczysz efekt będzie jeszcze lepszy.(y)
 

Podobne wątki