• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta strychowa

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
Doświadczenia na innych polach modelarstwa są dokładnie takie same. Akryle ładnie kryją, ale są kruche i słabo trzymają. Możnaby co prawda dać podkład na szyny z aero i spróbować akrylami, ale trzebaby zamaskować wszystko poza szynami, a gwarancji co do trwałości powłoki to też bym nie dał.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
Pokuta odprawiona, tory przemalowane emalią Humbrol. o_O

Tymczasem powracam do plan planowych, tj. do szutrowania. Aby zaszutrować tory na dworcu głównym musiałem wyprzedzająco zbudować ścianki peronowe.
Buduję samodzielnie ścianki peronowe typu "L" z odpowiednio ponacinanych nożykiem pasków z PVC. Ekonomia wymusiła takie rozwiązanie, znów zadziłał efekt skali - mam 3 krawędzie po 3,3mb każda. (Poza tym trochę inwencji twórczej nie zawadzi)
Następnie paski maluję natryskowo na betonowo-szary kolor i przyklejam w odpowiedniej odległości od toru klejem typu kropelka.
20201004_214617.jpg


20201004_214638.jpg


20201004_214829.jpg


20201004_214914.jpg


Za nawierzchnię peronów wezmę się później, bo trzeba będzie ją budować w powiązaniu ze schodami i przejściami podziemnymi.

Jako bonus track - mały landszafcik:
20201003_002111.jpg
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
Widok ogólny na plac budowy:
20201006_215725.jpg

Zakończenie peronów:
20201006_215551.jpg

Perony w obrębie wiaduktu i przyszłych przejść podziemnych:
20201006_215604.jpg

Pierwszy - próbny koziołek matołek, wykonany z pomalowanego gotowca PIKO.
Muszę zastosować drobniejszy piasek - użyłem najdrobniejszy jaki miałem pod ręką - czyli plażowy. Jaki widać jest zdecydowanie za gruby.
20201006_215748.jpg

Pytanie z tej ^^ beczki: Skąd wziąć drobniejszy piasek?
Pytanie z innej beczki: Jakie są maksymalne dopuszczalne odległości zejść z peronów?
 
Ostatnio edytowane:

ralph80

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 3 2
Widok ogólny na plac budowy: Zobacz załącznik 759531
Zakończenie peronów:
Zobacz załącznik 759532
Perony w obrębie wiaduktu i przyszłych przejść podziemnych:

Pierwszy - próbny koziołek matołek, wykonany z pomalowanego gotowca PIKO.
Muszę zastosować drobniejszy piasek - użyłem najdrobniejszy jaki miałem pod ręką - czyli plażowy. Jaki widać jest zdecydowanie za gruby.

Pytanie z tej ^^ beczki: Skąd wziąć drobniejszy piasek?
Pytanie z innej beczki: Jakie są maksymalne dopuszczalne odległości zejść z peronów?

Makieta na prawdę imponująca - cały czas kibicuję i podziwiam postępy :)
Co do pisaku polecam Amazig Art - dostępne np. a allego w miarę przyzwoitej cenie (ok 7 PLN za 250g), albo tańsza opcja to drobny piasek lub mączka stosowana jako dodatek do żywic - można kupić też na alledrogo - pierwszy lepszy przykład:
https://allegro.pl/oferta/kruszywo-piasek-0-1-0-2-kwarcowy-25kg-7883851078?fromVariant=7883849094
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Muszę zastosować drobniejszy piasek - użyłem najdrobniejszy jaki miałem pod ręką - czyli plażowy. Jaki widać jest zdecydowanie za gruby
polecam piasek ozdobny ze sklepu kik, ciężko go dostać, ale bywa chyba sezonowo. Jest bardzo drobny. Jak nie znajdziesz w okolicy to napisz mi adres na pw to prześlę ci torebkę tego magicznego produktu.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Próbowałem szczerze przyznam barwić w ten sposób i niestety kolor nie wyszedł naturalnie, u ciebie przynajmniej na tym zdjęciu jest o niebo lepiej. Może to wina samego tłucznia, bo farbowałem jakiś szary noname na trzy brązowe odcienie i po zalaniu wikolem i wyschnięciu kolor zrobił się sztuczny. No nic, dzięki za info.
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
Deszcz pada, upał nieco zelżał, więc długie jesienne wieczory spędzam na mozolnym szutrowaniu. Obecnie zasypuję tory na dworcu głównym.
20201013_194007.jpg

Jednocześnie eksperymentuję z barwieniem szutru. Próbne wikolowanie przebiegło pomyślnie. Barwnik (zwykły pigment do farb) nie rozpuszcza się w trakcie natrysku, ani zalewania klejem.
Postanowiłem go jeszcze bardziej przebarwić. Obecnie schnie.
Jest jednak jedna rzecz która nie daje mi spokoju. Część ziaren w tym szutrze (Polak 5352) jest z jakiejś krzemionki, która błyszczy się jak brokat. Barwienie nie pomaga. Nie mam pomysłu jak je zmatowić...
Może ktoś ma jakiś pomysł?
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Nie mam pomysłu jak je zmatowić...
też mi to świecenie przeszkadza, zwłaszcza że czasem i wikol świeci, gdy za gęste mleczko wyjdzie. Mam taki patent, że tory po szutrowaniu i patynowaniu pryskam lakierem matowym vallejo i zaraz główki szyn czyszczę patyczkiem higienicznym nasączonym w thinnerze do akryli. Nie stosuję rozpuszczalnika bo potrafi narobić szkód.
Bardzo ładny brąz tłucznia ci wyszedł - tak na marginesie. Twoje próby (i jeden dostępny woreczek szutru szarego w Modelmanii i to jeszcze nie w tym odcieniu który bym chciał mieć na makiecie) zmusiły mnie do eksperymentów z różnymi kolorami i materiałami, dlatego z ciekawością podglądam efekty u ciebie.
A propos torów, przekopałem twój wątek i chyba nie dość uważnie szukałem, bo wydaje mi się, że pisałeś o tym - zdradzisz czym malowałeś tory i co to za ziarnista masa pomiędzy nimi?
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
Tory malowałem na początku farbami akrylowymi, ale to był bardzo długi, ślepy tor, ponieważ farba zaczęła mi się złuszczać w okolicy główki szyny i była podatna na zadrapania... ODRADZAM akryle na szyny. Już lepiej pomalować farbkami plakatowymi.
Całość przemalowałem emaliami Humbrol (wg. wiedzy tajemnej otrzymanej od kolegi Kempola).
Natomiast ziarnista masa, to mój patent, o nazwie "papier ścierny w płynie". Jest to zabarwiony, podobnie jak szuter pigmentami, piasek kwarcowy wymieszany z żywicą do tynków mozaikowych. Nakłada się go na mokro - szpachelką.
Tu o tym pisałem
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
A propos drobnego piasku o którym była mowa wcześniej. Wczoraj nabyłem woreczek bardzo drobnego i białego piasku w markecie budowlanym Leroy na półce z ozdóbkami, obok roślin. Są różne piękne kolorki, jakby ktoś chciał mieć makietę różową na przykład. Ale ten biały wydaje się być naprawdę fajny. No i można go farbować :D
 

Podobne wątki