• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#21
Witam,

Załączam pozostałe zdjęcia nastawni. Ciekaw jestem
w których elementach pominąłem się z rzeczywistością.
Zastanawiam się czy lampę na zewnątrz umieściłem
w dobrym miejscu - czy wyposażenie wnętrza jest
w miare logiczne?

Pozdrawiam,
Oskar
 

Załączniki

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#22
Niestety wnętrze to "kiszka". Nastawnia którą Masz to nastawnia dla urządzeń srk mechanicznych pędniowych i to z sygnalizacją kształtową, więc na początek wywal ten plan świetlny w kształcie stołu. To jest dobre przy urządzeniach przekaźnikowych. Następnie trzeba przerobić to co zostaje. Dźwignie które są w nastawnicy dość mało przypominają te w rzeczywistości, ale ostatecznie moga być. Aparaty blokowe które są na końcach należy umiescić koło siebie. Trzeci wolno stojący wywal wogóle. Następnie za dźwigniami i aparatami blokowymi należy dorobić szeroką na ok 1cm, wysoką na ok 7-8mm skrzynię zależności. Musi ona długością obejmować aparaty blokowe i wszystkie dźwignie. Między skrzynią zależności a oknem musi być przejście. Skrzynia koloru szarego. Przy oknach na przeciwległej ścianie ustaw dwa biurka dla obsługi, z boku można postawić stolik i parę krzeseł, ale bez szaleństw. Naprężacze, które widać na zdjęciu 064 stoją źle. Muszą stać poprzecznie do nastawni a nie wzdłuż. Należy je ustawić dokładnie pod dźwigniami. Pędnie z dźwigni schodzą na naprężacze. Ilość naprężaczy jest ściśle uzależniona od ilości dźwigni. Jeśli zależy Ci na realiźmie to najpierw należałoby okreslić jaki okręg nastawczy obsługuje ta nastawnia, obliczyć ile dźwigni i okieniek aparatu blokowego potrzeba, następnie na tej podstawie dobrać znormalizowane wielkości apratu blokowego i nastawnicy, i takie ustawić w środku. Jeśli nie to zrób tak jak opisałem.
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#23
Cześć,

Dziekuję za wyczerpujący opis, żałuję że nie miałem tych informacji jak budowałem ten model.

Tutaj jest zdjęcie oryginału, który ciągle istnieje:

http://www.entlang-der-gleise.de/Stellwerke/Konstanz-HP.jpg

http://www.mm-trains.de/data/media/262/IMG_0436gr.jpg

Co do blatów sterowniczych, czy jest możliwe by nastawnię tradycyjną
na naciągi mogli z czasem uzupełnić o sterowanie elektryczne, nie demontując
przy tym całkowicie poprzedniego systemu?

Pozdrawiam,
Oskar
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#24
Po pierwsze to nie na "naciągi" tylko na pędnie. Owszem czasem w urządzeniach mechanicznych pędniowych stosuje się elektryczne napędy zwrotnicowe, ale uzależnia się je i steruje przy pomocy specjalnych zamków elektromagnetycznych UZE-02 mocowanych na ławie dźwigniowej w miejsce dźwigni zwrotnicowej. Takie prototypowe rozwiązanie sam projektowałem w okręgu wykonawczym na stacji Kraków Bonarka. Nie ma to jednak nic wspólnego z pulpitem nastawczym w kształcie stołu lub biurka stosowanym w urządzeniach przekaźnikowych. Musisz go jednak wywalić. Dodatkowo dla urządzeń przekaźnikowych są potrzebne inne pomieszczenia takie jak przekaźnikownia, pomieszczenie rozdzielni zasilania, akumulatornia i pomieszczenie na agregat, a tego Twoja nastawnia nie ma. Powtórzę jeszcze raz: to jest nastawnia dla urządzeń mechanicznych pędniowych z sygnalizacją kształtową. Sygnalizacja świetlna w urządzeniach mechanicznych też jest stosowana, ale wymaga też przekaźnikowni, zasilania, akumulatorni i agregatu.
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
Tomek K napisał(a):
Naprężacze, które widać na zdjęciu 064 stoją źle. Muszą stać poprzecznie do nastawni a nie wzdłuż.
Na zdjęciu oryginału widać, że stoją wzdłuż nastawni. Więc o co chodzi? Może pędnie jakos inaczej są prowadzone w tym przypadku?
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#26
Ja też to widziałem, ale (zawsze jest jakieś ale) nastawnia na zdjęciu nie stoi w swoim okręgu nastawczym. Z opisu umieszczonego na stronie z której pochodzi zdjęcie jest informacja, że nastawnia została wyłączona z eksploatacji w lipcu 1998 roku i przeniesiona z Konstanz do Blumberg gdzie została odbudowana jako obiekt muzealny. Ona nie ma okręgu nastawczego i pędnie z dźwigni prowadzą do nikąd i stąd wynika może takie ustawienie naprężaczy. Na zdjęciu trudno zobaczyć czy są na nich pędnie. W rzeczywistości takie prowadzenie pędni z dźwigni na tak ustawione naprężacze było by bardzo karkołomne i baaaardzo trudne w utrzymaniu i eksploatacji, a opory powstałe na wielu krążkach powodowały by trudności w ich przestawianiu. A tak na marginesie te urządzenia w środku to Bruchsal z 1886 roku i pracowały do 1998 - 112 lat, niezły zabytek.
 

mk747

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#27
Tomek K zanim w Bonarce na wykonawczej nastało to badziewie UZE jak były pędnie to do Sody wajchy elektryczne obracało się klasycznie jak w urządzeniach przekaźnikowych z pulpitu. Czyli mogą być dźwignie zwrotnicowe i napędy elektryczne sterowane z pulpitu na jednej nastawni, ot co.
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#28
Owszem. Ale nie z pulpitu kostkowego typowego dla urządzeń przekaźnikowych tylko przy pomocy przycisków wkomponowanych w plan świetlny stosowany w urządzenich mechanicznych. A na dodatek to było jak zdalne sterowanie bo to co sterowałeś elektrycznie przy jeździe do d. Solwayu to resztki dawnego posterunku Wilga. W modelu kolega ma pulpit przypominający kostkowy (w dużym przybliżeniu) i o tym pisałem. Pulpit kostkowy sugeruje urządzenia przekaźnikowe a w nich uzależnić dźwignie mechaniczne to jeszcze nikt nie próbował.
 

mk747

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#29
Tomek K, masz absolutną rację tylko nie mogę zrozumieć skąd na tej niemieckiej nastawni Oskara pulpit świetlny skoro to nastawnia mech z kształtami ?
Zatem może tam coś przerabiali kombinowali czy cuś ? Normalnie przecież nie powinno być pulpitu w takiej nastawni.
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
Re:

mk747 napisał(a):
skad na tej niemieckiej nastawni Oskara pulpit swietlny
Na to pytanie odpowiedz jest prosta - nie znam sie na kolejnictwie, nie znalazlem w sieci zdjecia na podstawie ktorego móglbym zrobic realny model - dlatego musialem zgadywac :)

Jest to dopiero piaty budynek jaki zrobilem, na poczatek daje sobie wieksza tolerancje ;)

Teraz np sie zastanawiam jaki napis umiescic na tabliczce tego transformatora, nie mam zielonego pojęcia co tam dać by wyglądało realnie w polskich warunkach, w zestawie sa napisy RWE i AEG - oba oczywiscie nie pasują!
 

Załączniki

  • 88,1 KB Wyświetleń: 1.008

Marcinlok

Użytkownik
Reakcje
5 0 0
#31
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

To Trafo może miec logo " ABB " . To najwiekszy producent i dostawca transformatorów w polsce .
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#32
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

mk747. Kolega Oskar kupił zestaw zawierający wyposażenie nastawni. W jego składzie są nastawnica mechaniczna, aparaty blokowe i pulpity dla przekaźników. Nie znał się to dał do modelu nastawni wszystko i stąd problem. Na zdjęciu oryginalnej nastawni pulpitu nie ma.
Oskar. A musisz koniecznie dać jakiś napis na ten transformator?. Jeśli miałby on stać w otoczeniu epoki III i jeszcze powiedziałbyś, że są to "ziemie odzyskane" to może być "AEG". Ja jednak proponuję nie dawać niczego. Po co stwarzać sobie problemy?!!
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#33
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

No i mam super pomysł, robie 2 transformatory stare - takie jak ten, zielone i je nazwe AEG a jedna sztuka bedzie nowa - mało patynowana i w jasnym kolorze, i tego nazwę ABB :D W jakiej epoce to ma być nie mam pojęcia, plan jest taki że ta stacja trafo będzie zajmować cały jeden moduł szlaku o długości ponad pół metra. A naklejki kleję silikonem, jak nie będzie pasować to się sciągnie :D

Jak się odrobię to będę mieć pytania dotyczące przewodów, ale to jeszcze zajmie mi chwilkę.
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
299 1 0
#34
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

Tylko niech te transformatory się od siebie różnią - nie mogą być dwa takie same transformatory od różnych producentów.
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#35
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

Witam,

Mam kolejną zagwozdkę w związku z tą stacją transformatorową. Czy ktoś jest mi w stanie logicznie wytłumaczyć do czego mają być te małe stojące izolatory? Na górze idzie 6 przewodów z napięciem - w sumie 2 linie trójfazowe. Proszę zobaczyć na fotkach. Dlaczego każdy jest innej wysokości? Jesli ich celem jest doprowadzenie prądu to tych wysokich izolatorów to niby w jaki sposób?

Tutaj jest instrukcja do modelu, widać więcej niż na zdjęciach:

http://www.eurorailhobbies.com/pdf/Faller/130958_anl_01.pdf

Serdecznie Pozdrawiam,
Oskar
 

Załączniki

OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#36
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

To jak panowie? Nikt nie wie? Chciałbym z robotą ruszyć .....

Może ktoś zna elektryka wysokich napięć, na pewno będzie wiedział jak podłączć te izolatory.
Dodaję fotkę na zachętę (przewody jeszcze nie patynowane):

http://werewka.pl/picture007.jpg
 

solar

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#37
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

Moim skromnym zdaniem:
Tak naprawdę nie wiem co to za rozdzielnia. Można z tego zrobić dwusytemową rozdzielnię Średniego napięcia, ale wymaga masy przeróbek!!
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#38
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

solar napisał(a):
Tak naprawdę nie wiem co to za rozdzielnia.
Mi się wydaje, a przynajmniej tak powinno być że faller budując dany model powinien się wzorować na rzeczywistych obiektach. Wygląda na to że będę musiał coś "wymyśleć"...
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#39
Re: Stacja Zamkowa Góra PIKO 61820

Witam,

Mam pytanko czy te lampy pasują? Prosze o sugestie - cel jest taki by całość wyglądała naturalnie. Lampiszony kosztowaly mnie 65 zlotych za sztuke :( Mam pewne przemyslenia, ale poczekam z nimi na wasze zdanie.

Pozdrawiam,
Oskar
 

Załączniki

Podobne wątki