• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta składana na ścianę

OP
OP
zember

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#62
Wyzwania są tak naprawdę dwa. Maskowanie to jedno a algorytm to drugie.
Na maskowanie podpatrzyłem kilka patentów i spróbuję któryś zrobić u siebie. Zaczynam od łatwizny - od torów w tunelu, więc tutaj nie muszę się martwić o wygląd.
Poprzez algorytm mam na myśli określanie czy dany odcinek pomiędzy dwoma punktami jest wolny czy zajęty. Czujniki powiedzą tylko czy w danym punkcie jest tabor czy nie. Natomiast trzeba jeszcze dane z czujników wpuścić na jakiś program żeby wiadomo było na którym odcinku jest tabor, a który jest wolny.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#63
Jeżeli odległość między czujnikami będzie większa niż długość składu, wystarczy zastosować przerzutnik logiczny.
 
OP
OP
zember

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#64
Zaległy update: Po letniej przerwie prace ruszyły do przodu. Najpierw pokażę wjazdy do tunelu które zostały wyrzeźbione ze styroduru, co ma imitować tunel wykuty w skale.

tun2.jpg
tun3.jpg
tun4.jpg

Próby skrajni z użyciem wagonu piętrowego.

tun4a.jpg

Całość gotowa przed malowaniem. Dość ładnie spasowana do światła portalu oraz skrajni wagonu, dla mnie wystarczająco. Po malowaniu już tak nie będzie, ale o tym w następnym wpisie...

tun5.jpg
 

Qucyk1977

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#65
Witam. Gratuluję postępów. Patrząc na ostatnie foto może za szutruj sobie tory wchodzące w tunel tak głęboko jak widać, podobnie wewnętrznym ścianom nadaj fakturę wykutej skały. Po wykonaniu skarpy będziesz miał kiepsko z dostępem. Moim zdaniem warto zadbać o taki szczegół, mnie osobiście irytował by widok "bebechów" w tunelu. Jeśli przewidujesz trakcję elektryczną warto również uwzględnić fakt obecności drutów w tunelu... czyli koniecznie podetnij styrodur u góry dla większego prześwitu.
 
OP
OP
zember

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#66
Witaj, tory na wjeździe i wyjeździe tunelu są już zaszutrowane, zdjęcia wstawię niebawem. Jeżeli chodzi o wnętrze tunelu, to zostało ono pomalowane na czarno i zdecydowałem że nie będę mu poświęcał więcej czasu kiedy tyle innych, o wiele bardziej widocznych rzeczy jest do zrobienia :) Trakcji nie będzie.
 
OP
OP
zember

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#67
Wracam po ponad rocznej przerwie do publikacji postępów.
Obecnie zacząłem składać budynki. Na samej makiecie postępy także są, ale o tym napiszę jak będę miał aktualne zdjecia.
Budynki zacząłem od nastawni, jest to banalny budynek PIKO 61822 Burgstein który próbuję nieco podrasować. Jest to mój pierwszy w życiu budynek.

Ściany zewnętrzne zostały otynkowane - niewprawnej ekipie tynkowanie zajęło godzinę.
tynkowanie1.jpg


Malowanie kolorem głównym zakończone - efekt "tynku" widoczny pod światło - moim zdaniem całkiem nieźle wyszło.

tynkowanie2.jpg


Budynek dostanie wnętrze, ale moim celem w tej zabawie jest nauka nowych technik i podjęcie kilku wyzwań, bardziej niż wierne odtwarzanie rzeczywistości.

Przymiarka podłogi parteru wraz ze schodkami na piętro.
schody1.jpg


Schody dostały barierkę.
schody2.jpg


Podłoga piętra wykonana z balsy naciętej nożykiem na wzór desek. Tutaj jeszcze przed lakierowaniem i ewentualną waloryzacją, na którą jeszcze nie mam ani pomysłu ani umiejętności. Ale coś będę próbował robić.
podloga1.jpg


Na piętrze pojawią się jakieś pojedyncze meble. Z kartonu zrobiłem biurko. Tutaj po pomalowaniu, ale przed przyklejeniem tekstury blatu.

biurko1.jpg


z blatem:
biurko2.jpg


Wiercenie otworu na kable od lampki:
biurko3.jpg


Pierwszy raz miałem okazję robić coś od podstaw. Karton i styrodur okazały się bardzo wdzięcznymi materiałami. Idąc za ciosem pojawił się ambitny pomysł wykonania aparatu blokowego z podświetlanymi lampkami. Jednak tutaj zabrakło mi cierpliwości, bo łamliwe światłowody nie chciały współpracować i wyginać się. Są dość sztywne i trzymają swój zakrzywiony kształt jaki miały na szpuli. Temat aparatu na razie odłożyłem, ale jak kiedyś znajdę bardziej elastyczne światłowody to może wrócę.

swiatlowody1.jpg


Ciąg dalszy z pewnością nastąpi, ale może to być nieprędko. Mao casu.
 
OP
OP
zember

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#69
Moja "makieta składana na ścianę" przeszła do historii. Z racji przeprowadzki została zdemontowana, rozebrana i odzyskałem z niej wszystko co się dało, czyli tory, rozjazdy, serwa, elektronikę itd.
Podczas rozbierania przyszła refleksja jak karkołomny był to pomysł. Mnóstwo czasu poświęciłem na konstrukcję, zawiasy, obudowę itp starając się przy tym aby płyta była gruba najwyżej na 8cm a zarazem sztywna i otwierana. Do tego ten układ torowy, wyciskanie każdego centymetra długości torów przy długości całkowitej płyty koło 2,2m i głowice stacji na łukach. Sporo czasu zeszło na wyszukiwanie rozwiązań dla kolejnych problemów niż na samą makietę, krajobraz i jazdę. Ale nie żebym żałował, po prostu teraz zrobiłbym to inaczej. Nauka którą zdobyłem jest też cenna.

W nowym miejscu nadal nie mam idealnych warunków na stacjonarną makietę, ale idę w domową makietę modułową.
Nowy wątek tutaj: Makieta domowa - Mikołajki

IMG_20201223_132150.jpg
 

Podobne wątki