• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa. Makieta składana na ścianę

zember

Użytkownik
Wyzwania są tak naprawdę dwa. Maskowanie to jedno a algorytm to drugie.
Na maskowanie podpatrzyłem kilka patentów i spróbuję któryś zrobić u siebie. Zaczynam od łatwizny - od torów w tunelu, więc tutaj nie muszę się martwić o wygląd.
Poprzez algorytm mam na myśli określanie czy dany odcinek pomiędzy dwoma punktami jest wolny czy zajęty. Czujniki powiedzą tylko czy w danym punkcie jest tabor czy nie. Natomiast trzeba jeszcze dane z czujników wpuścić na jakiś program żeby wiadomo było na którym odcinku jest tabor, a który jest wolny.

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
Zespół forum
PKMK
Jeżeli odległość między czujnikami będzie większa niż długość składu, wystarczy zastosować przerzutnik logiczny.

Zaległy update: Po letniej przerwie prace ruszyły do przodu. Najpierw pokażę wjazdy do tunelu które zostały wyrzeźbione ze styroduru, co ma imitować tunel wykuty w skale.

tun2.jpg
tun3.jpg
tun4.jpg

Próby skrajni z użyciem wagonu piętrowego.

tun4a.jpg

Całość gotowa przed malowaniem. Dość ładnie spasowana do światła portalu oraz skrajni wagonu, dla mnie wystarczająco. Po malowaniu już tak nie będzie, ale o tym w następnym wpisie...

tun5.jpg

Qucyk1977

Nowy użytkownik
Witam. Gratuluję postępów. Patrząc na ostatnie foto może za szutruj sobie tory wchodzące w tunel tak głęboko jak widać, podobnie wewnętrznym ścianom nadaj fakturę wykutej skały. Po wykonaniu skarpy będziesz miał kiepsko z dostępem. Moim zdaniem warto zadbać o taki szczegół, mnie osobiście irytował by widok "bebechów" w tunelu. Jeśli przewidujesz trakcję elektryczną warto również uwzględnić fakt obecności drutów w tunelu... czyli koniecznie podetnij styrodur u góry dla większego prześwitu.

Witaj, tory na wjeździe i wyjeździe tunelu są już zaszutrowane, zdjęcia wstawię niebawem. Jeżeli chodzi o wnętrze tunelu, to zostało ono pomalowane na czarno i zdecydowałem że nie będę mu poświęcał więcej czasu kiedy tyle innych, o wiele bardziej widocznych rzeczy jest do zrobienia :) Trakcji nie będzie.