• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta podlogowa - tory Roco geoline

A

Anonymous

Gość
#1
Temat byl wieloktrotnie poruszany, ale brak na forum jednego watku z podsumowaniem, a pytania sie powtarzaja. Wiec napisze cos od siebie.

O torach Roco geoline ogolnie mozna poczytac na stronie producenta: http://www.roco.cc/fileadmin/downloads/geoLine/pdf1207_en.pdf

Wbrew wielu krytycznym opiniom na temat zabawy na podlodze (-> buduj makiete!) i na temat torow Roco geoline (-> niemodelowe!) "makieta podlogowa" na tych torach ma wiele zalet:
- pierwsza jest kluczowa: brak potrzeby posiadania stalego dedykowanego miejsca na makiete!
- uklad torow mozna rozlozyc w pol godziny i w tyle samo czasu zlozyc
- co lepsze: za kazdy razem mozna zbudowac cos innego, bo... poprzedni uklad wlasnie sie znudzil
- da sie cyfrowo sterowac rozjazdami bez potrzeby instalowania dodatkowych kabli/polaczen; bez wchodzenia w komplikacje (ponizej) kabel podlaczeniowy do calego ukladu jest jeden

Moim zdaniem jak na poczatek i dla kogos, kto niekoniecznie jest zainteresowany sypaniem podsypki, sianiem trawy i podobnymi pomyslami, tylko po prostu chce pojezdzic pociagami, to rozwiazanie bardzo dobre.

Oczywiscie jest sporo wad i ich liczba rosnie wraz ze wzrostem zaawansowania i potrzeb w temacie:
- na podlodze kurz osiada szybciej i czeste uzycie odkurzacza jest nieuniknione (pomijajac standardowe czyszczenie samych torow); jak ktos chce zaszalec, moze uzyc "wersji dedykowanej", np. takiej: http://www.lux-modellbau.de/html_uk/gleis_vh.htm :)
- czeste laczenie i rozlaczanie torow rzeczywiscie powoduje wyrabianie sie stykow
- w efekcie spadki napiecia na dlugich odcinkach torow sa wieksze, jak bylo ostatnio wzmiankowane w tym watku: http://forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=4&t=7031
- dedykowane napedy i dekodery do zwrotnic Roco (numery katalogowe 61195 i 61195), schowane w podlozu torow i umozliwiajace cyfrowe sterowanie rozjazdami bez koniecznosci kladzenia dodatkowych przewodow, sa drogie; inna sprawa, ze rocowskie napedy/dekodery podmakietowe tak naprawde wcale nie wychodza taniej (oczywiscie mozna uzyc zamiennikow)
- kabel podlaczeniowy do calego ukladu moze byc jeden, ale tylko dopoki nie zechcemy pobawic sie w sygnalizacje, blokade na odcinkach, sygnal zwrotny, czy chocby usprawnienie zasilania; teoretycznie da sie co prawda schowac co najmniej jeden przewod w podlozu torow geoline, ale nie jest to praktyczne rozwiazanie
- oczywiscie sa lepsze tory oferujace wiekszy realizm rozjazdow, promieni lukow czy odwzorowania podkladow w torach, standardowe referencje to Roco code 83 i Tillig Elite
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
- da sie cyfrowo sterowac rozjazdami bez potrzeby instalowania dodatkowych kabli/polaczen; bez wchodzenia w komplikacje (ponizej) kabel podlaczeniowy do calego ukladu jest jeden
ja to mam nawet na moim "stałym" torcie... :D
 

ths

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
W sprawie zabawy podłogowej, na którą skazani są mieszkańcy bloków (5 pomieszczeń na 40 m2), proponuję rozwiązanie które sam rozwijam - część makiety (stacja powiedzmy) na cienkiej płycie - część na dywanie.

Do płyty mocujemy rozjazdy, ich napędy, zasilanie torów, aranżujemy teren stacji. Na podłodze rozkładamy tylko szlak w kółeczko... Zaleta takiego rozwiązania jest oczywista; delikatne elementy i plątaninę kabelków mamy przygotowaną w postaci "quasimodułu", reszta odcinków torów nie wymaga podłączeń. Jest to też duża oszczędność czasu w przygotowaniu "kolejki" do zabawy.
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#8
A czy kojarzy ktoś czy są jakieś inne systemy torowe z "podsypką", które dałoby się w miarę bezproblemowo połączyć z geoLine'ami? Chodzi mi głównie o łuki o większym niż R4 promieniu skrętu, bo flexy się zbytnio do rozkładania i składania na podłodze nie nadają ... Może Kato Unitrack np.?
 

Marek Bydgoszcz

Aktywny użytkownik
Reakcje
23 1 0
#9
Bronco_Billy napisał(a):
A czy kojarzy ktoś czy są jakieś inne systemy torowe z "podsypką", które dałoby się w miarę bezproblemowo połączyć z geoLine'ami? Chodzi mi głównie o łuki o większym niż R4 promieniu skrętu, bo flexy się zbytnio do rozkładania i składania na podłodze nie nadają ... Może Kato Unitrack np.?
... proszę bardzo:

http://makieciarz.pl/index.php?cPath=21_22_589_591
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#11
Obawiam się, że "bezproblemowo" to żadne inne tory nie dają się połączyć z geoLine.Trzeba pamiętać, że tory na imitacji podsypki mają nie tylko połączenia szyn (niektórzy nazywają to "wsuwkami"), ale także elementy do połączenia mechanicznego tego małego niby-nasypu, a to u każdej firmy jest chyba inne. Nawet stare Roco Line z podsypką mają inne łączenia i nie łączą się z geoLine - trzeba trochę to przerobić, żeby dało sie to połączyc, mimo, że same szyny mają ten sam profil.
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#12
Jako mieszkaniec bloku nie mający miejsca na torty znalazłem sobie alternatywę dla Roco geoLine w postaci systemu torowego Bachmann E-Z Silver Track. Dużo bardziej realistyczne łuki - do 90 cm w promieniu, 11 typów zwrotnic sterowanych pod DCC do wyboru w cenie nierównanie niższej do geoLine - np. ten "przejazd" z załączonego poniżej zdjęcia (nie wiem jak to prawidłowo nazwać - dwa rozjazdy w jednym?) kosztował 40 dolarów (oczywiście z napędami i dekoderem) i jest najdroższy ze wszystkich zwrotnic dostępnych w ramach systemu. Nawet doliczając przesyłkę i vat (to drugie nie zawsze się przydarza) wyszło dużo taniej niż za geoLine'a - no i zupełnie inne promienie.
Raz na jakiś czas rozkładam sobie ok. 45 metrów torowiska, w tym dziewięć rozjazdów - w tym 4 te "podwójne" - do tego obrotnica DCC (też jest!) - i powstaje w godzinę niezła ujeżdżalnia :) Wszystko działa pod jednym kabelkiem od multimausa rzecz jasna i - przynajmniej mojemu taborowi - nie sprawia problemów. Oczywiście z modelarstwem nie ma to nic wspólnego, niemniej polecam wszystkim tatusiom i synkom 6-7+ :)
 

Załączniki

Miqi

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#13
Ja również jestem (nie)stety mieszkańcem bloku - zebrałem dość pokaźną kolekcję geoline z dekoderami itp (cała kupa szmalu), a teraz kolega Bronco_Billy zainteresował mnie innym systemem, w związku z czym mam do kolegi kilka pytań:
za pośrednictwem jakiego sklepy w/w Kolega zwykle kupuje? (nie ukrywam że rozpiętość cen jest dość pokaźna w zależności od sklepu)
czy można się z kolegą w jakiś sposób umówić na "prezentację"?
czy faktycznie nie ma problemów aby system Roco Multimaus obsługiwał dekodery dedykowane Bachmann?
jak myślicie czy na tegorocznym Hobby będzie istniała możliwość zobaczenia tego systemu?
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#14
Bachmann na Hobby?:) Raczy kolega żartować :)
Ja kupowałem na amerykańskim ebayu, nie pamiętam już u kogo. Teraz ceny nie są już tak atrakcyjne, ale nadal taniej niż geoLine.
Co do prezentacji to na poniższych filmikach trochę widać. Wszystko obsługiwane multimausem.


 

Miqi

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Dzięki za odpowiedź - faktycznie filmiki fajne.... a obrotnica też DCC? z ROCOwskim sterowaniem?

Co do hobby to myślałem że może już jakaś firma w Polsce może zaczęła oferować taki system - generalnie zamówiłem jakiś "startset torów" coby sprawdzić jakość, trwałość i ogólne wrażenia. Całość z wysyłką około 150USD. O wrażeniach - jak otrzymam.
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#16
kilka rodzajów torów mają we wrocławskim Wrocław Model Centre, ale zwrotnic DCC nie mają.
co do jakości to geoLine na pewno jest solidniejsze i ma nizszą szynę (code 83, bachmann to code 100), ale mnie zalezało najbardziej na realistyczniejszych promieniach łuków, a tego w geoLine nie znajdę
Obrotnica to taka zabawka, ale działa... :) kosztowała 99 dolarów plus 18 dolarów za dekoder Bachmanna. Sterowana multimausem - zaprogramowana pod stosownym adresem, identycznie jak lokomotywa

http://www.keaygroup.co.uk/wmc/category.php?id_category=195
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#17
Jeszcze a'propos prezentacji tego systemu to skręciłem filmik, na którym w miarę widać cały układ, który sobie rozłożyłem na weekend. Wymiary ok, 4,5 m na 2,2 m. Sterowane multimausem. Filmik zbyt fascynujący nie jest, ale chodziło o pokazanie, że działa i że również maszyny z mocno skomplikowanym układem osi sobie na tym radzą. W środku spokojnie zmieściłby się jeszcze układ odpowiadający geoLine na łukach R4 i R3 ... Tak jak już gdzieś wcześniej pisałem, z modelarstwem wspólnego nic, ale za to ile zabawy modelami :)

 

Jarek

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Według mnie nie, można spróbować przykleić, lub nawiercić w wzmocnionym miejscu i potraktować gwoździkiem, ale pomysły nie testowane.
Trzeba podpytać Gbbsofta, jakie rozwiązanie zastosował.

P1580883.jpg
 

Podobne wątki