• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta piwnicowa - Zabrze Biskupice

Patriarcha

Nowy użytkownik
Reakcje
15 0 0
#1
Stopień realizacji: 1%
Cześć,
Zakładam wątek w którym będę opisywał to co udało się wykonać na makiecie i jakie są aktualne problemy i kolejne zadania. Jest to projekt typowo dla zabawy - "nic nie muszę a wszystko mogę".
  1. Projekt
  2. Tabor
  3. Tory
  4. Sterowanie
  5. Podstawa
  6. Budynki
  7. Flora
  8. Fauna
  9. Drogi
  10. Pojazdy
  11. Oświetlenie budynków
  12. Automatyzacja rozjazdów
  13. ...

1. Projekt:
1616152180639.png

1616152344022.png

Na podstawie projektu "zimowego" udostępnionego przez @Kris w wątku z projektami. Budowany na Roco line z podkładami gumowymi

2. Tabor - Ta lokomotywa i te wagony. To jest DB057 w Polsce Tw1
1616152964252.png


3. Tory te które były w zestawie i mam listę do zakupienia:
1616153193233.png

4. Sterowanie - DCC z21 start
5. Podstawa - Płyta OSB 2500x1250x18

To be continued...
 
OP
OP
Patriarcha

Patriarcha

Nowy użytkownik
Reakcje
15 0 0
#2
Aktualne wyzwania:
3. Tory - zakup torów z listy to koszt około 1900zł
Jeśli macie jakiś pomysł na optymalizację tego kosztu to chętnie posłuchamy i skorzystamy z uwag i rad.

Tego nie muszę pisać, ale wszelkie uwagi i konstruktywna krytyka mile widziana.
 
Reakcje
2.464 79 2
#3
Może na początek trzeba podliczyć fundusze, jakie się chce przeznaczyć na makietę. A piszę to temu że minimum 70% starterów planuje , jest tu na forum udzielana wszelka merytoryczna pomoc po czym słuch o delikwencie ginie, a wszystko przez koszty budowy, co chyba niektórzy nie biorą w ogóle pod uwagę. Niemniej powodzenia.
 
OP
OP
Patriarcha

Patriarcha

Nowy użytkownik
Reakcje
15 0 0
#5
Tak wykafelkowałem podłogę, zagipsowałem i pomalowałem ściany także pomieszczenie przygotowane...
z drugiej zaś strony mam tam małe okienko a za nim podsypkę dookoła domu i dalej chodnik, to jakby podbudować chodnik i wydrążyć tunel to wyjechałbym akurat w ogrodzie...
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#6
@Patriarcha może na początek uzupełnij projekt o budynki, bo mam dziwne wrażenie, że ten wewnętrzny tor zupełnie jest niepotrzebny, a to już coś ułatwia z kosztami. Na Twoim miejscu olał bym na razie tory + tabor, polował co najwyżej na okazje, używane, widzę, że masz różne poziomy to bym zaczął właśnie od kształtowania terenu. Budynki też można polować na aukcjach, nie musisz wszystkich od razu kupować. Możesz też zacząć kupować tory najpierw na zewnętrzny okrąg, a później resztę. Moje 10 lat budowania makiety nauczyło mnie jedno - jeśli myślisz, że coś kiedyś stanieje to nie - TANIEJ NIE BĘDZIE o_O

Oświetlenie to też nie problem, można tanio się wyposażyć, zależy czy planujesz lampy od Omak czy Kluba czy innych czołowych producentów czy wystarczy że świeci i w miarę dobrze wygląda. Pytanie dlaczego np tory Rocco a nie Piko? Brakuje mi trochę w tym temacie Twoich decyzji odnośnie właściwie co ma być na makiecie i jak bardzo odwzorowywać rzeczywistość.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
#7
Proponuję zmianę torów z torów na podkładzie gumowym na zwykłe, bez tego podkładu.
Tory z podkładem bardzo dobrze nadają się na "podłoging", moim zdaniem na makiecie zawsze
będą wyglądały gorzej niż te wykończone wysypanym szutrem.

Jeśli chodzi o koszty to łączny koszt torowiska zbudowanego z podkładu korkowego, zwykłych torów i szutru
będzie większy niż gotowego toru na podsypce ale będzie rozłożony w czasie a same tory bez podkładu
gumowego są tańsze. Zamiast korka można kleić np. tekturę a szuter przesiać samemu - wtedy i koszt mniejszy
i satysfakcja większa ;)
 
OP
OP
Patriarcha

Patriarcha

Nowy użytkownik
Reakcje
15 0 0
#9
Na Twoim miejscu olał bym na razie tory + tabor,
Chyba nie opisałem tego dostatecznie, to też już śpieszę wyjaśnić.
Zestaw z obrazka został już zakupiony, czyli mam tę Tw1 z tymi wagonami, tego z21 start i tę pętlę torów z zestawu. One właśnie są na gumowym podkładzie i ten cały zestaw to właśnie Roco, stąd taki wybór. Czyli ten zestaw już mam.
Proponuję zmianę torów z torów na podkładzie gumowym na zwykłe, bez tego podkładu
Ok, wezmę pod uwagę.
To ma być makieta na jeden pociąg, bez żadnej stacji?
Projekt jeszcze nie uwzględnia budynków, drzew i wody oraz dróg, ale będzie.

Na ten moment mamy (bo to projekt 3 osób) gotowy stół o podanych wyżej wymiarach i pomieszczenie. Jeżeli zajdzie potrzeba to stół sobie powiększymy, to akurat najmniejszy kłopot bo pomieszczenie jest dedykowane makiecie, także w każdą stronę da się poszerzyć, przy czym nie wiem jak wtedy będzie z budowaniem bo może być niewygodnie sięgać od brzegu do środka makiety gdy będzie ona szeroka.

Może to źle powyżej opisałem, ale fundusze nie są dla nas jakąś barierą i jeśli tyle tory będą kosztowały to będą. Zapytałem czy widzicie gdzieś pole do manewru i optymalizacji kosztów. Chciałbym skorzystać z dobrodziejstwa wiedzy ludzi którzy siedzą w temacie od lat, bo może jest ktoś na forum kto ma własny sklep i lepsze ceny (nakłada niższa marżę dla forumowiczów)wszystkim znany, poza mną - świeżakiem, może nie warto kupować w PL tylko w DE, może są jakieś dobre patenty, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych kosztów itp. itd.

Nie wiem jakie macie doświadczenia życiowe, ile firm prowadzicie, ile zamknęliście, ile odniosło sukces, czy może nigdy nie prowadziliście żadnej, ale ja uważam, że tylko głupi ludzie nie optymalizują kosztów.

Dziękuję bardzo za odzew w temacie.
 

Podobne wątki