• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na strychu

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Dusza ma gdzie się teraz zadowolić i wyciszyć, czas aby ciało popracowało fizycznie. Magazyn już postawiony, elektrycy zamontowali oświetlenie, po mału firma może wyposażenie wprowadzać i drzwi montować. Dodatkowo został zatrudniony stróż, tzn pan Andrzej co to ma bogate doświadczenie w ochronie, co widać szczególnie w świadectwach pracy w punkcie "Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (alkohol)". Znowu gdzieś polazł a na biurku pełno dokumentów do wypełnienia. Mam nadzieję, że tylko materiału nie będzie wynosił...
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Wpadłem na dwie godzinki do makietowa, udało się podłączyć kolejne lampy, po malutku już coraz jaśniej w nocy ;) W domu dokańczam magazyn, zrobiłem dodatkową rampę, biuro w kolejne rzeczy udało się wyposażyć, teraz czeka mnie najgorsza rzecz - zrobienie palet, ktoś ma jakiś ciekawy pomysł na palety?
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Ciekawe, że nie idzie edytować postów? Ale ok, zrobiłem pierwsze testy na palety, dopiero po zrobieniu skapnąłem się, że powinno być 5 desek u góry, ale zastanawiam się czy moje zdolne rączki są w stanie kleić takie maleństwa, jutro jeszcze spróbuję, jak nie wyjdzie ,to dziargam takie:
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Zrobiłem nową wersję palety, na 4 deski, z 5 deskami mi się nie uda, za malutkie paseczki a z klejeniem takich elementów mam spory problem, tzn nie mam nerwów na takie maleństwa :D Ale z 4 już dla mnie lepiej wygląda i takie będę robił.
Pomalowałem dach magazynu + lekkie brudzenie, jeszcze ściany muszę ogarnąć bo za nowe wyglądają w porównaniu z resztą.
mag1.jpg
pal1.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Heloł :) U mnie chwilowo brak nowości na makiecie, jedynie w domu dokańczam to co mam rozgrzebane i pod ręką, powód? Covid :) ale już wychodzę, z uwagi na więcej czasu (L4) to udało się pobrudzić dalej magazyn, jeszcze bardziej dach a także dojechały paleciaki więc magazyn się uzupełnia. Powstały własnej produkcji stosy desek z balsy, a także wyprodukowane zostały płyty betonowe, które będą na placu przed magazynem.
ma1.jpg
ma2.jpg
ma3.jpg
ma4.jpg
ma5.jpg
ma6.jpg
ma7.jpg
ma8.jpg
ma9.jpg
 

Robert_L

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam. Super to szystko wygląda, a dworzec jest po prostu przepiękny. Nie wiem jak robisz to wyposażenie do budynków ale to też jest mistrzostwo. Jako że też postanowiłem zbudować makietę to dzięki za podpowiedź czym pomalować płyty chodnikowe!! Potem jeszcze czymś je zabezpieczałeś ? I jeszcze jedno pytanie jakiej farby użyłeś do pomalowania palet?
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Cześc @Robert_L dzięki za miłe słowa :) Wyposażenie przede wszystkim jest robione na podstawie doświadczeń innych użytkowników tego forum, naprawdę WIELE można podpatrzeć, dużo wyposażenia jest też gotowego i można spokojnie je dostać na allegro, osobiście kupuję u tych osób:
Bogusław Oczoś https://allegro.pl/uzytkownik/Bogos_75/modelarstwo-1061?order=p&bmatch=nbn-dict55-ctx-col-1-4-1106
ASprojekt: https://allegro.pl/uzytkownik/aspro...art&bmatch=cl-dict55-ctx-uni-1-4-1106&order=p
DjoGest: https://allegro.pl/uzytkownik/DjoGe...rt&order=p&bmatch=nbn-dict55-ctx-col-1-4-1106
Ale także inny nawet tutaj znani sprzedawcy.
Aczkolwiek ja jako typowy poznaniak najpierw przeliczam co i ile by mnie kosztowało, jak sporo (makieta jest sporych wymiarów) to staram się samemu wytworzyć dane rzeczy jak np te palety czy płyty betonowe.

Co do malowania, płyty chodnikowe jak i płot betonowy i płyty betonowe malowane są Pactra A43, dodatkowo krawędzie pomalowane A39.
Palety i stosy desek Pactra A17 wood tan mat, ale tutaj bardziej się nadaje coś jaśniejszego, palety przeważnie są surowe, trochę zbyt ciemne mi wyszły. Niczym później nie zabezpieczałem.
 

Robert_L

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Dziękuję bardzo za informację i linki na pewno się przydadzą. Farby już zamówiłem. Podpowiedz mi jeszcze proszę jakiej grubości korka pod tory użyłeś? (Nigdzie tego nie mogę znaleźć) Ostatnie pytanie gdzie kupiłeś ten dworzec?
Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Przyznam, że nie pamiętam jakiej grubości to był korek, ale to najlepiej samemu potestować jaka odpowiednia grubość będzie dobra np tutaj sprzedawca ma 2mm, 4mm i 10mm, możesz kupić po 1 sztuce i wypróbować:
https://allegro.pl/kategoria/modela...ek&order=p&bmatch=nbn-dict55-ctx-col-1-4-1106
W marketach budowlanych też masz korek (np. pod panele) choć przeważnie w rolce.

Dworzec to jest to FALLER 110113 dworzec Bonn, drogi jako nowy (jakieś 450zł), choć mi się parę lat temu udało kupić za jakieś 220zł, niedawno widziałem jedną aukcję to chyba nawet za 160 poszedł ale nie wiem czy był kompletny. Ale na pewno też jest wiele innych ciekawych dworców, pytanie co chciałbyś mieć u siebie.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Skończone płyty betonowe w końcu trafiły na swoje miejsce, jak i magazyn, który sukcesywnie się zapełnia. Kościół też już wylądował na swoim wzgórzu powoli otacza się bujną zielenią. Zdałem sobie sprawę, że czas uzupełnić trochę życiem tą makietę, czyli sprowadzić tabuny ludzi, muszę zatrudnić magazynierów, ochroniarza, księdza/mnicha co to wybłaga porządny śnieg na tegoroczną zimę a i pospolitych pijusów do ogródka piwnego zaprosić, no i ktoś musi stację paliw obsługiwać. Tak więc jak widać, kryzysu nie ma: "praca szuka człowieka" :)
ps. permanentny syf na torach/ulicach/chodnikach kiedyś w końcu się posprząta, nie bić;)

A pytanie mam, gdzie lepiej i sensowniej umieścić stróżówkę na placu? Przy bramie (gdzie jednak mało miejsca, zdj 3) czy może być w rogu (zdj 2)?
mag0.jpg
mag1.jpg
mag2.jpg
mag3.jpg
mag4.jpg
mag5.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Też mam parcie na te budynki, szczególnie pierwszy bo przypomina mojej żony dziadków kostkę, bardzo fajnie wyszły.
Jak pisałem tak zrobiłem, budynek złożony oraz pomalowany, ściany działowe wstawione, oświetlenie zamontowane, można na dziko już mieszkać ;) Pozostała jeszcze wykończeniówka i budynek będzie na docelowym miejscu.
k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
k4.jpg


Dodatkowo trwa remont w lokalnym Aldi, szczegóły wkrótce :)
e: ups, teraz widzę, że jeden parapet wiatr wyrwał :p
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
@Kris a już Ci mówię:
elewacja Pactra A61 skin light <- miał być "łososiowy" i w sumie nawet wyszło
fundamenty Pactra A17 wood tan
barierki Pactra A51 rust
beton Pactra A41 dark ghost grey

No i komin jeszcze potrzebny do szczęścia.
Słuszna uwaga, jeszcze montowałem od spodu kabelki więc "na dachu" musiał leżeć, komin będzie na końcu jak już ruszać nie będę.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.023 4 1
Pactra to jak tanie wino, jest dobre bo tanie ;) Nie mam jak porównać bo nigdy w życiu nie korzystałem z innych. Ostatnio na parę farbek narzekałem, np biała i żółta tak gęsta była dosłownie jak krem, tragicznie tym się malowało, mimo, że kupowane razem z innymi więc ciężko posądzać o "starość", chyba, że sprzedawca akurat takie miał ;) Na plastikach, rzeczach z abs-u trzeba co najmniej dwie warstwy kłaść i to pierwszą dosyć grubą, potrafią "maźnięcia" wyjść, ja maluję pędzlem, pewnie aerografem byłoby ładniej. Drewno/balsa, karton ładnie pokrywa, ale że dosyć wodnista farba to np tą barierkę musiałem szybko prostować po malowaniu bo wchłonęła wilgoć. Bym musiał spróbować innych marek aby mieć bardziej wyrobione zdanie :)
 

Podobne wątki