• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na strychu

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#1
Witam wszystkich szanownych modelarzy i innych maniaków:) Od jakiegoś czasu marzę o tym by mieć własną makietę, czyli to o czym marzył każdy dzieciak przed erą komputerów i ipodów:) To forum, jak i inne, czytam od jakichś dwóch miesięcy, zachęcony filmikami na YT, zdjęciami Waszych prac (za niektóre zdjęcia dałbym oskara) postanowiłem działać a nie tylko marzyć. Po malutku zbieram wszystko co potrzebne, tabor dochodzi, tory stosować chcę PIKO A-GLEIS, od dłuzszego czasu kupuję właśnie te tory. Zaznaczyć chcę, że nie chcę odrazu pobić jakościa Waszych dzieł, tak się nie da:) Ale będę miał wielką radość jeśli moje cudo będzie wogóle działać prawidłowo i chociaż w jakimś stopniu będzie przypominać "naturę".

Jak zwykle na początku największym problemem jest odpowiednie zaplanowanie przebiegu torów i wszelkich dodatkowych rzeczy. Mam sporo miejsca na strychu, chcę zrobić makietę o wymiarach ok 5m x 1.25cm, powinno starczyć na łuk R3. Może na początek przedstawię to co mi się zrodziło w chorej wyobraźni a szanowne grono przedstawi swoje zdanie, napewno warto się dowiedzieć co myślą przodownicy pracy w tej dziedzinie:)

W załączniku projekt, ogólnie chcę zamieścic dwie stacje osobowe (czarny kolor), do tego jedna towarowa węglowa oraz druga towarowa dla cystern. Z lewej strony jakaś malutka góra z tunelem, na środku makiety przewidziany jest wiadukt, cyferki oznaczają poziom na którym będzie przebiegał szlak, z tym że 0=0, 1 =1/2 poziomu i 2=1 poziom, mam nadzieję że wiadomo o co chodzi:)

Całą otoczką chciałbym się później zająć, choć uwagi przy projektowaniu chętnie przyjmę.

Mam nadzieję, że prócz szyderczych uśmiechów i poprawień "słownikowo-kolejowych", znajdą się uwagi krytyczne jak i pomocne wiadomości co i jak:)

Mieszkam pod Poznaniem, pracuję w Poznaniu, także miło przywitać szczególnie "bliskich" użytkowników bo chciałbym z nimi nawiązać kontakt.
 

Załączniki

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#2
Projekt naprawdę ciekawy :)
Jedynie nie wiem po co ci te dworce pasażerskie, towarowe, jeżeli max poruszających się pociągów to będzie 2. Może dodaj gdzieś dwutorowy fragment.
Trzymam kciuki za to przedsięwzięcie !!! :D
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#3
Zmiana planow:) "troszke" zmienil sie uklad torow jak i rozmieszczenie budynkow, wymiary 4.5m x 1.30m, w zalaczniku plan, jestem ciekaw opinii.

Na dole szary prostokat to dworzec, ten z lewej mniejszy to jakis mnaly magazyn, rampa rozladowcza, po prawej stronie tory odstawcze wraz z obrotnica ktora nie wiem jeszcze czy bede montowal czy tylko 5 torow zakonczonych kozlem, u gory sortownia wegla wraz z tasmociagiem biegnacym do torow, na poczatku myslalem zeby caly sklad wegla dac nad dworcem ale za malo miejsca bedzie, po prawej stronie szlak biegnie tunelem, stad wiecej miejsca bedzie "na gorze". Przez calosc pojdzie droga z przejazdem kolejowym po lewej stronie.

Prosilbym o opinie czy moze byc, czy ma sens, pracy duzo, ale planuje do setki dozyc na zlosc zusowi :LOL:

Pozdrawiam i witam ponownie po roku przerwy.
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#7
Wlasnie to jest jakby bonusowa praca:) oczywiscie, jesli bedzie obrotnica to i lokomotywownia, w sumie nie wiem czemu nie namalowalem jej, ale nie wiem czy to nie za duzo, ewentualnie w pozniejszym terminie jak fundusze beda, dlatego raczej usune ja i beda zakonczenia toru.
 

pjmo

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
W obecnym położeniu, na lokomotywownie chyba zabraknie miejsca... Pomyślałbym też nad tą "długą prostą" - może by tak urozmaicić tą drogę?
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#9
Przy lokomotywowni, droge dalbym do gory po skosie od razu za budynkiem przy skladzie wegla, ale to chyba kompletnie odpada, za duzy scisk tam by byl.

"dluga prosta" chodzi Ci o szlak na gorze? Niestety, tutaj jestem ograniczony rozmiarem. Jesli chodzi o droge to bedzie urozmaicona, tzn po lewej gdzie maly magazyn to jakies miejsce na zaladunek samochod + miejsca parkingowe po skosie przy dworcu, z prawej strony dworca chce zatoczke zrobic na wiate + autobus. Nie wiem czy z prawej strony nie puscic tez drogi z gory na dol od razu za tunelami i zrobic krzyzowke wraz z sygnalizacja swietlna.

e: w zalaczniku taka ogolna koncepcja:p
 

Załączniki

pjmo

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Chodzi mi o tą drogę, dziwnie wygląda na planie taki prosty odcinek. W przypadku lokomotywowni, może coś takiego by się zdało? Czarne to proponowana trasa drogi :)
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#11
Dzieki za propozycje ale jednak po przemysleniu rezygnuje z lokomotywowni i obrotnicy, niech sprzet rdzewieje pod chmurka ;-) Narysowalem nowy obrazeczek, juz bez obrotnicy, chyba jednak zostane przy tym ukladzie drogi + krzyzowki, jeszcze po lewej stronie obok parkingu moze mala zatoczka na postoj dla taryfiarzy.

Obnizylem o jeden tor miejsce na magazyn + rampe, choc nie wiem czy to dobry pomysl bo nizej pod tym torem chcialem nastawnie posadzic a nie wiem czy teraz mi wejdzie jakas malutka chociaz.

Nie wiem czy dobrze robie z tasmociagiem od sortowni do momentu gdzie bedzie zsypywany wegiel na wagony, czy istnieja tasmociagi nad torami? Czy lepiej od dolu puscic i uniknac "kolizji" z torem? Jakby ktos mogl pomoc z tym problemem to by bylo milo:) Myslalem aby tasmociag dac nizej a halde po prawej stronie

Ps. gdzie mozna jakos tanio hurtem kupic spora ilosc torow?:))
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#14
Po "krótkiej" przerwie na zrobienie stołu, wkońcu coś zaczyna ruszać do przodu, wstępnie mam przycięte podkłady korkowe, czekam teraz na pozostałe tory, bo obecna ilość nie wystarczająca jest;) Układ torowiska został w między czasie zmodyfikowany, prócz odbicia lustrzanego zostatnie dodanych pare elementów, po południu zamieszczę nowy plan.

Zaczynam próby szutrowania, szuter od sir alexa z allegro, pare paczek z drobnym i dwie ze średnim, sypiąc drobny nawet ładnie wyglądało, spróbowałem średnim, efekty na poniższych fotkach, ale nie wiem czy nie jest przesadzona skala? Prosiłbym o opinie, a także o pomoc w jaki sposób szutrować przestrzenie przy rozjazdach, czy tylko podkład korkowy przemalować? Czy tylko sypać między podkładami?

ps. jakby ktoś miał na sprzedaż proste odcinki albo rozjazdy po niższej cenie niż allegro to dawać na pm;)
 

Załączniki

  • 310,1 KB Wyświetleń: 1.611
  • 242,7 KB Wyświetleń: 1.619
  • 309,1 KB Wyświetleń: 1.566
  • 305 KB Wyświetleń: 1.505
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#16
Jak się nie mylę ok 90cm, ten przy samym budynku dworcu będzie krótszy, ale upewnie się w domu i dam znać. Będą w sumie 3 perony.

Mógłbym dać R3 i R4, ale niestety zbyt wysokie koszty bo doszłoby za rozjazd łukowy BWL-R3, raczej pozostanie R2+R3, z drugiej strony i tak tunel będzie więc nie będzie psuło widoku, tabor na szczęście nie wyskakuje;)
 

Bagnet

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Strasznie rozbudowane układ, będziesz się ćwiczył w szybkim przełączaniu zwrotnic :), że już nie wspomnę o sygnalizacji.
Ładnie to wygląda, nie powiem, ale do celów prezentacyjnych będzie za mało miejsca na "otoczenie" a do celów zabawowych będzie za skomplikowane. Pomyśl o uproszczeniu, dopóki inwestycja jeszcze nie jest zbyt duża, potem będzie to Cię drożej kosztowało, zmniejsz o 2-3 tory i będzie super :)
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#18
No właśnie to bardziej zabawowe ma być niż pokazowe, dziwne żebym robił 4.5mx1.4m i nie miał na niej zabawy;) Zawsze mnie fascynowały układy wielotorowe, bocznice, ułożenie torów przed dużymi dworcami, najchętniej bym jeszcze dołozyl z dwa:p Drożej już nie będzie, zostały "ostatnie" elementy do kupienia;) Oto właśnie chodzi, aby można było się przy tym pobawić, żeby potomkowie też mieli frajdę:)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#19
Podziwiam wkład finansowy :shock:
Fajnie się zapowiada. Duże możliwości manewrowe i duże możliwości jeżdżenia :)
Biorę chipasy i peeffko i czekam na c.d. :D
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#20
Zgodnie z obietnicą zamieszczam obecny i ostatni (HA! mam nadzieję:p) plan. Dziś przyszły krzyżówki K15, teraz trzeba napaść na bank aby 5xDKW kupić ;)
 

Załączniki

Podobne wątki