• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na strychu

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Mafo spokojnie:) Bardzo dobrze, że ktoś jeszcze jest, który dba właśnie o takie detale jak samochody gdzie przy kolejowej makiecie ten szczegół często spada na drugi tor. Po prostu obecnie nie ma dla mnie żadnego znaczenia jaki to rzeczywisty będzie pojazd, jak skończe całość, będę mógł takimi detalami się zajmować. Minęło 7 lat od założenia tematu, prace jak widać idą jak budowa dróg na Euro 2012, jeszcze nie raz będziesz mógł zwrócić na to uwagę ;)


Dystrybutor na wyciągnięcie ręki a ten jegomość tankuje tą Eklase z konewki? :eek::p
A czekałem kiedy ktoś zwróci na to uwagę :))) Jegomość będzie przestawiony na kwiatki jak urosną ;)
 

jacekz

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 6 0
Szanuję kolegę MAFO, ale????
Nie wiem czym różni się model od zabawki?
Nigdy nie powiedziałeś jaka jest różnica.
Przecież to wszystko są zabawki! Mniej lub więcej oddającą nasz krajobraz.
Liczy się tylko efekt wizualny i przyjemność budowy makiet i spotkań towarzyskich.
Jak powiedział mi pewien hobbysta z ościennego kraju; TO JEST HOBBY.
I tak się bawmy, a nie czepiajmy się szczegółów.
TO JES HOBBY
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.865 386 20
Szanuję kolegę MAFO, ale????
Nie wiem czym różni się model od zabawki?
Nigdy nie powiedziałeś jaka jest różnica.
Nie wierzę, w to, co napisałeś. Ty nie wiesz? Taki doświadczony modelarz, robiący genialną makietę i nie wie? Jeśli nie wiesz czym różni się model od zabawki to porównaj sobie takie dwie lokomotywy. Dla ułatwienia napiszę która z nich to zabawka, a która to model:

To jest model - DSC03940.JPG

A to jest zabawka - DSC_1195.JPG
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
rzecież to wszystko są zabawki! Mniej lub więcej oddającą nasz krajobraz.
Liczy się tylko efekt wizualny i przyjemność budowy makiet i spotkań towarzyskich.
Nie wierzę, w to, co napisałeś. Ty nie wiesz? Taki doświadczony modelarz, robiący genialną makietę i nie wie? Jeśli nie wiesz czym różni się model od zabawki to porównaj sobie takie dwie lokomotywy. Dla ułatwienia napiszę która z nich to zabawka, a która to model:
A najgorsze, że obaj macie rację, mniej bardziej ale rację...:mad: i wojny Polsko Polskiej ciąg dalszy:cry:

Pozdrawiam z MMz:)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
Uważam, że trochę za długi offtop i nadaje się ta część na fight club.
Ja bym chciał dalej oglądać zdjęcia z postępów prac.
 

jacekz

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 6 0
dotyczy tematu; zabawka/model.
pokazałeś mi czym różni się zabawka/model w kolejnictwie. To ja wiedziałem!
ALE, w dalszym ciągu nie wiem jaka jest różnica w samochodach?
W Krakowie o to się pytałem, ale nie dostałem przekonywującej informacji.
PODOBNO - modele mają opony z gumy, a zabawki plastykowe, ale jak to stoi na makiecie to tego nie widać.
Bez złośliwości. Ja naprawdę chcę to wiedzieć!
pozdrawiam Jacek N.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Wiem, że niektórzy codziennie tu zaglądali aby zobaczyć czy coś nowego pojawiło się :p W końcu miałem chwilę aby zajrzeć co tam w "Kurz-city" słychać. Plan jakoś się nie zmienił od tych (haha) 9 lat jak zacząłem budowę, ale w końcu coś ruszyło, musiałem zerwać "asfalt" na terenie dworca, aby go podwyższyć aby potem mieć dobrą wysokość chodników i placu przed dworcem. Człowiek dopiero teraz sobie zdał sprawę, że jak ustali wysokość torowiska to może to mieć wpływ na wiele innych elementów na makiecie. Od lewej strony dworca będzie mała kawarienka, po prawej przed dworceem fontanna i ławeczki, a dalej po prawej stronie dworca mały parking dla samochodów. Przed dworcem przystanek dla autobusów podwójny oraz postó dla "złotówek". To jest obecnie plan na teraźniejszość.
Chyba w temacie @Kris wspominałem o krawężnikach i chodniku, te krawężniki z kartonu o wys. 1mm dla mnie coś za nisko i nie naturalnie, tak więc podwyższyłem chodniki i przymierzyłem kątownik 1mmx2mm i te 2mm właśnie idealnie będzie pasować między wysokością ulicy a chodnikiem, czyli muszę zakupić płaskowniki dokładnie takie:

https://allegro.pl/oferta/ksztaltownik-plaskownik-abs-1x2-5x500-8444143857

potem tylko lekko naciąć nożykiem aby zrobić "przerwę" między kolejnymi krawężnikami.
Dodatkowo ułatwiłem sobie układanie chodnika, zamiast kupować pocięte, kiedyś kupiłem w arkuszu, następnie malowanie a teraz cięcię w paski i układanie z przesunięciem, widać trochę "linie" układania ale to jeszcze jakoś zamaskuję.

Tak więc jakby co projekt nie upadł, co najwyżej wpadł w czarną dziurę i lekko rozciągnął się czas :)
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Dziś kolejny dzień walki na froncie, płyty chodnikowe ułożone już na całej długości dworca, nierówności będą przykryte ławkami, kwietnikami i lampami, doszły profile abs 2mm i 2.5mm, wg dobrze prezentują się jako krawężnik, problem jest jedynie, że na całej długości jednak są wahania wysokości i muszę to rozwiązać albo kupując 3mm taki profil, albo coś podkładać, albo olać ;) Nie chcę ciąć co 1.15mm, więc delikatnie tylko nożykiem robię ślad, jeszcze muszę to pomalować i zobaczyć czy tak będzie wystarczająco, czy jednak trzeba będzie ciąć na osobne kawałki.
Teraz urlop 2 tyg więc może uda coś się nadgonić.

Aha, zacząłem prace nad stacją paliw, coś na wzór orlenu, na razie wycinam ze styroduru i przymierzam i patrzę jak pasuje do placu na którym ma być.
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Postanowiłem pełną parą pomagać żonie w przygotowaniach do świąt i... zrobiłem dwa testowe kozły oporowe betonowe :p właściwie z materiałów, które akurat pod ręką miałem, jeszcze muszę dokupić washe aby bardziej dopracować "brud i starość", zderzaki gdzieś ze starych modeli wytnę i przykleję. Mam też pytanie, bo patent oczywiście p. Heńka na te kozły, ale nie było wymiarów podanych, ktoś gdzieś ma właściwe wymiary takich kozłów? Oby dwa mają 4cm szer, wyższy 2.8cm, niższy 2.1cm wysokości.
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Kozioł w sumie skończony, poprawiłem kolory podkładów, dodałem zderzaki i skróciłem, bo jednak za wysoki, zdjęcia w sumie zapomniałem zrobić, będzie następnym razem. Dziś udało mi się skończyć układanie chodnika po prawej stronie dworca, dalej będzie mały trawnik i parking. Na lewą stronę zabrakło mi chodnika i muszę dokupić.
Nacięty krawężnik został pomalowany i przyklejony, ciekawostka, w castoramie są teraz fajne próbniki kolorów, kiedyś były z pędzelkiem, teraz zamontowany jest wałek, fajnie się nim maluje chociażby kozły czy krawężniki.
https://www.castorama.pl/tester-farby-dulux-easycare-najpopularniejszy-szary-30-ml-id-1110129.html (fajne nazwy kolorów teraz zrobili:) )

Niestety tylko trzy zdjęcia, w aparacie taśma od ostrości kopnęła w kalendarz:/ W poniedziałek mam nadzieje dalsze prace, zobaczę jak z czasem.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Dzisiaj udało się wygospodarować parę godzin, ale jak zawsze, za szybko mija, a mało się (z)robi. Zrobiłem duży betonowy kwietnik, który oddziela peron od niższej części i parkingu. Posiałem też trawnik, czekam aż wyschnie i trochę krzaczorów posadzę tam wkoło. Pomalowałem też ulicę przed dworcem, abym mógł spokojnie dalej krawężniki kłaść i chodniki. Ale to już w nowym roku. Dodaje też zaległe foto kozła, który skończyłem, może taki być?
Wszystkiego najlepszego i owocnej pracy wszystkim życzę.
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Krótko dziś z wizytą, nałożona kolejna zieleń przy parkingu, prawdopodobnie dołożę tam dwa drzewa by trochę cienia w upalne dni dać;) Po drugiej stronie, zrobiłem dodatkowe schody przy peronie, ułożyłem kolejne warstwy chodnika gdzie będzie też fontanna. Po oby dwóch stronach będzie kwietnik podobny do tego co jest po prawej stronie.
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Dzisiaj na zakończenie urlopu znów udało się wykorzystać trochę czasu, kolejne pasy chodnika, zatynkowane schody zostały przylepione, zrobiłem kwietnik oraz ostatecznie zaplanowałem bar + stoliki. Po prawej stronie tak jak wspominałem, "urosły" dwa drzewa, jeszcze zostało przeszlifować łączenia papieru ściernego i zacznę malowanie pasów na parkingu. Co raz bardziej dochodzę do wniosku, że papier ścierny jednak nie jest dobrym materiałem na ulice, chyba, że ktoś robi krótki fragment bez krzyżówek. Ale nadal chyba łatwiej obrabiać niż wylewać gips czy szpachlę.
Powoli też będę montował lampy w tym rejonie, ale to już w kolejnym "odcinku".
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Po pracy udało się wpaść na parę godzin odwiedzić makietę, dokończyłem, w sumie zakończyłem kłaść chodnik wokół dworca, zostały do uzupełnienia połówki płyt przy budynkach, obecnie jestem w trakcie przerabiania chyba budynku poczty na bar kolejowy, przy nim będą ławki, parasole i zimne piwko i ohydne zapiekanki gumowe jak zawsze w takich przybytkach :) Kwietniki betonowe muszę delikatnie zeszlifować, za duże "warstwy" jak dla mnie. Zrobiłem brakujące kozły (w sumie 4) ale one idą na drugą stronę makiety (przy torach odstawczych).
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
W niedzielne popołudnie wykorzystałem na budowę stacji benzynowej, to jest wstępny projekt, aby wyliczyć wszystkie wymiary, zobaczyć jak wygląda w rzeczywistości i jakie błędy jeszcze poprawić przed ostatecznym cięciem. Nie ma więc okien bo zapomniałem wyciąć przed złożeniem, wiem też, że trzeba pomalować przed sklejeniem. Zrobiony jest sufit podwieszany, między nim a głównym dachem będzie rozłożone okablowanie lamp, dwie toalety, pomieszczenie dla pracowników.
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
@kobik21 Na razie jest podłączenie pod tor wyciągowy po drugiej stronie makiety (3 tor od góry po lewej stronie), elektrykę będę na końcu robił, ale będzie lutowanie w kilku punktach aby trzymało napięcie, choć w tej chwili żadnych problemów nie ma jak na razie z jazdą.
 

Załączniki

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Chwilowo brak czasu a i muszę dokupić kolejne elementy by ruszyć dalej, ale dostałem pierwszą partię chodnika, więc przyszedł czas na malowanie. Jeszcze tylko jakieś 4 metry potrzebne, ale to jest w toku. Dzięki wycinaniu laserem całej formatki prace o wiele szybciej idą niż pojedyncze płytki.

Nie ma ktoś czasem formatki trylinki zrobionej w Corelu?
 

Załączniki

Podobne wątki