• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na strychu

Arti2811

Moderator
Reakcje
2.464 79 2
Klimat bardzo fajny. Jak dla mnie za dużo tych lamp na słupie. Według mnie podwójne były by idealne. Bardziej realnie.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Wiem, ale w tym segmencie ciepłych nigdzie nie mogę dostać, wszędzie tylko zimne, stąd decyzja o poczwórnych, ale przynajmniej więcej światła tam pada.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Powoli coraz chłodniej na dworze i ciemniej więc sezon strychowy czas rozpocząć, jak co roku dużo pracy przede mną a zawsze mało czasu. Planuję zrobić takie rzeczy:
- zerwać dwa stare perony i zrobić nowe od razu z zadaszeniem i oświetleniem.
- dokończyć teren za Aldi (powstanie albo pagórek albo góra z tunelem)
- odkurzyć porządnie całą makietę i zacząć wprowadzać "życie" na makietę (ludziki, drobne akcesoria)
- oświetlić dworzec
- wyprostować parę rzeczy oraz wykończyć wszelkie chodniki bo gdzieś są załamania + dołożyć krawężniki wzdłuż ulicy oraz wymienić parę lamp (chociażby te okrągłe wokół dworca)
don2.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
- zerwać dwa stare perony i zrobić nowe od razu z zadaszeniem i oświetleniem.
A więc najpierw od tego zaczynam, skoro wypalarka już na stanie to i czas działać. Projekt peronu już jest, jeszcze walczę z ustawieniami maszyny bo nie wszystkie linie mi wypala (zupełnie losowo). Dodatkowo zacząłem myśleć nad zadaszeniem i przypomniało mi się, że 4 lata temu jeden forumowicz już coś takiego działał:
Jeżeli chciałbyś podzielić się takim plikiem do wypalania podpór pod zadaszenie peronu, to wrzuć taki plik do zakładki "Zasoby", to skorzystają jeszcze inni modelarze. Zakładkę znajdziesz na górnej listewce obok zakładki "Forum". :)
@Mafo świetny pomysł w tym tygodniu to zrobię, a dodatkowo dorobię pewną instrukcję, którą zamieszczę w dziale budownictwo. Tak będzie najlepiej.
Trochę dni już mineło, ale za chwilę plik z projektem wrzucę do tego działu, KuKu ostatni raz był na forum dwa lata temu, mam nadzieję, że jeszcze żyje bo tym projektem ratuje mi d*pę ;)
Na początek wypaliłem dwie sztuki, które zostały sklejone i na szybko pomalowane podkładem, jeszcze muszę je zaszpachlować i na nowo pomalować. Będą bez nitów, typowo betonowe jak u @KuKu na makiecie.
peron1.jpg
peron2.jpg
peron3.jpg
peron4.jpg
peron5.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Biuro projektowe we współpracy z lokalnym przedsiębiorstwem produkcji prefabrykatów betonowych zbudowali pierwsze przejście podziemne. Będa w sumie cztery takie przejścia. Mogą być? Coś do poprawy? Naturalnie jeszcze dojdą barierki i poręcze. Góra jest z zakładką, aby lepiej się trzymało peronu.
Docieramy się jeszcze nawzajem z wypalarką, jest coraz lepiej.

per4.jpg
per5.jpg
per6.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Dzisiaj przypadkiem dorwałem w Lidlu ciekawą farbę w sprayu - efekt kamienia, pierwsze próby z tą farbą nie napawają optymizmem, zbyt duże czarne plamy, jeszcze chcę testować z dalszej odległości, ale dzisiejszy wiatr nie pozwala na próby na balkonie. Skróciłem też projekt przejścia, 2 niższe schodki wyleciały, zbyt wysokie te przejście mi się wydaje, jutro jadę do makiety na kolejne przymiarki.
per7.jpg
per8.jpg
per9.jpg
per10.jpg
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
754 0 0
Na puszce rzeczywiście wygląda ciekawie, tylko tam tło jest szare a karton masz prawie biały i czarne kropki są bardziej widoczne.
Postaw puszkę na noc w ciepłym miejscu albo przed malowaniem wstaw na kilka minut do pojemnika z ciepłą wodą żeby farba się trochę ogrzała i rozrzedziła.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
@tkarkady to wina mojego kalkulatora, którym robię zdjęcia, to jest takie szarawe, natomiast puszka stoi w pokoju, więc tempatura ~ 23*C, w sobotę jak się wiatr uspokoi to zrobię z dalszej odległości, żeby tylko ciut tego na tekturę leciało, a jak nie, to trzeba będzie "pstrykać pędzelkiem" ;)
 

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
Dzisiaj przypadkiem dorwałem w Lidlu ciekawą farbę w sprayu - efekt kamienia, pierwsze próby z tą farbą nie napawają optymizmem, zbyt duże czarne plamy, jeszcze chcę testować z dalszej odległości, ale dzisiejszy wiatr nie pozwala na próby na balkonie.
Tym spayem nie osięgniesz dobrego efektu. Plamki będą zdecydowanie za duże jak na skalę H0. Możesz osiągnąć taki efekt używając 3 farb w sprayu - szarej, czarnej, białej. Robiłem kiedyś takie efekt na podkładach betonowych - tutaj możesz zobaczyć efekt a tutaj jest tutorial, na którym bazowałem. Myślę, że można spokojnie tę technikę zastosować nie tylko do podkładów.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Tą farbę z lidla odpuściłem, za to kupiłem od P. Bogusława farbę w sprayu kolor beton RAL 7032 MAT. Całkiem fajnie pokrywa i nawet odpowiada mi kolor, obecnie malowane tylko chodniki, krawędzie peronowe i same przejścia będą białe.
Biuro projektowe zagonione do pracy, pierwsze całe gotowe perony wyszły z fabryki, z każdym wypaleniem udoskonalam system łączenia i podpór. Obecnie coraz bardziej z wypalarki jestem zadowolony, masakrycznie mi ułatwia kolejne prace. A już kolejne projekty w głowie siedzą.
per11.jpg
per12.jpg


Wewnętrzne podpory są krótsze o wysokość chodnika, aby pasowało po złożeniu. Dwie wewnętrzne podpory są oddalone od siebie o 2.2cm, dzięki czemu (mam nadzieję!) wejdzie gładko przejście podziemne (ma właśnie 2cm szerokości).
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Przyjechała komisja pkp na kontrolę i po wnikliwych badaniach nie zaakceptowało obecnego układu stąd główny projektant Tney Akotaco pożegnał się z pracą, zastąpił go w trybie pilnym Robiee Lee Pyey na szybko wprowadzając zmiany co do położenia tunelu, poprzedni haczył o peron a i sam peron był za niski do obecnych wagonów. Na ten moment cały jednoosobowy zarząd jest zadowolony i na tą chwilę uważam projekt za skończony, czas przesłać do masowej produkcji i "jechać z koksem".

per13.jpg
per14.jpg


Tunel będzie się kończył jak widać powyżej, nie mam jak zrobić pełnego tunelu, bo mam blat 3cm + belka wzmacniająca akurat między peronami, będzie symbolicznie.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Fabryka działała pełną parą i elementy pierwszego peronu są już gotowe, malowanie krawędzi peronu muszę przenieść na inny dzień, cały czas pada i wieje więc malowanie na balkonie odpada. Wycięcia pod przejścia podziemne będę na miejscu wycinał aby mieć pewność, że wszystko będzie dobrze spasowane. Wtedy też ocenię ile podpór pod zadaszenie potrzebuję i jaką długość dachu.

per19.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Przypomniało mi się, że kiedyś kupiłem widłaki, co prawda ich jakość (niestety) nie powala, przymykam oko na bezsensowne koła a także mój brak chęci do przeszlifowania mniejszego widłaka. Ale na makiecie gdzieś umkną te wady, mam nadzieję ;)
Muszę dokupić washe, coś z brudnego oleju i jakiś brud, samą pactrą nie poradzę nic więcej prócz tego co na zdjęciach, coś polecacie? AK?

widlak.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Dziś już ostatni raz byłem na przymiarkach peronu - wszystko już pasuje, przedłużyłem peron, dzięki temu wchodzi lok + 5 wagonów, zostaje ostatnie malowanie + brudzenie i zrobienie dziur na przejścia podziemne. Przy okazji, że zamieniłem stary kalkulator na nowy telefon to i trochę lepsze zdjęcia już wychodzą, krótki "przelot" po makiecie (tam gdzie syfu nie ma)

x1.jpg
x2.jpg
x3.jpg
x4.jpg
x5.jpg
x6.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Dziś udało się zamontować wreszcie peron i przejścia podziemne, zostało jeszcze zamontowanie barierek no i zadaszenie (jest już projektowane).

per20.jpg


Dodatkowo zrobiłem sobie prezent już na święta i odkurzyłem makietę i uruchomiłem pierwszy raz chyba po 5 latach :ROFL: Nie było najgorzej z przewodzeniem, nawet wagonik z gąbką zrobiłem, ale na rozjazdach się wykolejał więc trochę ręcznie przeczyściłem, ale jeszcze muszę raz poprawić. Nawet krótki filmik udało się zrobić:


dźwięk coś cicho jest nagrany, ale nawet słychać stukot kół bo w jednym miejscu lekko tory są rozdzielone.

Wypalam więc elementy na drugi peron oraz kończę projekt zadaszenia.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Dzisiaj kolejny czas spędzony przy makiecie, ale tym razem na ogrodzie, sadzenie kwiatków, krzewów, drzewek oraz trawnika przed ogrodzeniem, żeby było śmieszniej to po sadzeniu minęło jakieś 30 minut i w pomieszczeniu pojawiła się.... osa :D Chyba te kwiatki ją obudziły ;)
Dodatkowo coraz więcej życia na makiecie, kolejne ludziki miały sesję. A jutro wypalam drugi peron i prawdopodobnie zadaszenie jak starczy czasu.
Dopiero zdjęcie przypomniało mi, że jeszcze muszę wypalić barierki na balkon oraz parapety. Schowek też chyba od nowa będę projektował bo w złą stronę spad jest zrobiony.

a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
a4.jpg
a5.jpg
a6.jpg
 

Podobne wątki