• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na chórze

OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Aktualizacja - tym razem zamocowane jest nadburcie, niektóre balustrady, kabestany, kołowroty i pachołki. Dodany jest też towar w postaci drewna, skrzyń i beczek. Następne będą liny cumowania i reszta balustrad, zostało też dużo pracy nad kabiną i malowania.

P8195594.JPG
P8195587.JPG
P8195575.JPG
P8195568.JPG
P8195573.JPG
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
Statek coraz bardziej niesamowity :gwizd:

Ja nawet nie wiedziałem, że na statkach są takie urządzenia jak prezentowane na zdjęciach. Skąd kolega czerpie całą tą wiedzę?
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Chciałbym powiedzieć z planów, ale plany są dość podstawowe, większość sprzętu jest tylko zaznaczona bez detali. Także spędziłem dużo czasu szukając zdjęć tego statku i jego bliźniaków i trochę znalazłem, to była niesamowita pomoc. Ale nawet taka informacja nie jest kompletna, także na pewno nie wszystko jest idealnym odbiciem rzeczywistości, tu i tam trzeba było użyć wyobraźni.

Na przykład, na bokach kabiny, na dolnym pokładzie powieszone są schody(?) albo może rampy które musza posiadać jakiś mechanism otwierania i obniżania ich do brzegu, ale nigdzie nie mogę odkryć informacji jak to właściwie ma działać. Także jeszcze się mecze nad tym...

Zdjęcie pokazujące rampę pod szalupą. To prawdopodobnie nie jest miejsce tego zapytać, ale czy ktoś wie jak to działało?

scan02962.jpg
 
Ostatnio edytowane:

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
Chciałbym powiedzieć z planów, ale plany są dość podstawowe, większość sprzętu jest tylko zaznaczona bez detali. Także spędziłem dużo czasu szukając zdjęć tego statku i jego bliźniaków i trochę znalazłem, to była niesamowita pomoc. Ale nawet taka informacja nie jest kompletna, także na pewno nie wszystko jest idealnym odbiciem rzeczywistości, tu i tam trzeba było użyć wyobraźni.

Na przykład, na bokach kabiny, na dolnym pokładzie powieszone są schody(?) albo może rampy które musza posiadać jakiś mechanism otwierania i obniżania ich do brzegu, ale nigdzie nie mogę odkryć informacji jak to właściwie ma działać. Także jeszcze się mecze nad tym...

Zdjęcie pokazujące rampę pod szalupą. To prawdopodobnie nie jest miejsce tego zapytać, ale czy ktoś wie jak to działało?

Zobacz załącznik 669469
Poruszyłeś kilka tematów - postaram się po kolei:
1. "schody" powieszone na nadburciu / relingu na pierwszym pokładzie nadbudówki - to jest "trap" czyli też (niesłusznie) schodnia. Toto przechyla się o 90st i rozwija "w dół" na burcie. Najczęściej wykorzystywany do technicznej / zwykłej komunikacji z lądem / nabrzeżem przy których statek jest zacumowany
2. "rampa pod szalupą" - typowy żurawik łodziowy. Mechanizm w pierwszym etapie wychyla "tą wygiętą część" na zewnątrz kadłuba, a po tym można szalupę opuszczać na wodę. Ma to kilka wad - a najważniejsza polega na bardzo niekorzystnym działaniu przy przechyłach / pochyleniu kadłuba na boki. Dzisiaj - coraz częściej - stosuje się tzw "zrzutnie" rufowe - w takim przypadku zrzut szalupy nie zależy od pochylenia kadłuba
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Także ten trap, czy to tak mniej więcej się rozwija? I czy to idzie w kierunku przodu statku, także wzdłuż kadłuba?

 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
Trap (ang. accommodation ladder) – skośnie zawieszone wzdłuż burty statku składane schody służące do komunikacji na drodze statek ← → nabrzeże lub (zwłaszcza podczas postoju na kotwicy) statek ← → inna jednostka pływająca.Trap zawieszany jest na żurawiku trapowym, a w czasie ruchu statku podnoszony i składany przy burcie. Ponieważ odległość między pokładem, do którego zamocowany jest górny podest trapu, a nabrzeżem jest różna przy różnych nabrzeżach i zmienia się w zależności od stanu załadowania statku i pływów, trapy mają układ zapewniający poziome położenie stopni przy każdym nachyleniu trapu. Trap zwykle wyposażony jest w liny poręczowe bądź barierki. Kółka na końcu trapu umożliwiają jego posuwisto-zwrotny ruch po nabrzeżu podczas ruchów jednostki wywołanych przez fale.W przypadku małych jednostek pływających trap to wąska kładka (ang. gang-plank, gangway) pomiędzy pokładem a nabrzeżem.
trap.png
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dzieki kolego Stare Tory, to już jest wszystko jasne. Na zdjęciu nawet widać pod trapem oś na której to jest przechylane na horyzontalną pozycję i prawdopodobnie są też poręcze składane. Jedyne czego nie jestem pewien to jak te "klamry" które na zdjęciu trzymają trap w pozycji pionowej są usuwane. Znalazlem nawet jedno zdjęcie na którym klamer nie ma, ale nie jestem pewien czy są po prostu zlikwidowane czy jest to jakiś mechanism.
d7af76704e_l.jpg
 

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Także ten trap, czy to tak mniej więcej się rozwija? I czy to idzie w kierunku przodu statku, także wzdłuż kadłuba?

zasadniczo trap to połączenie statku wodnego z lądem
w wersji przenośnej - najczęściej prostopadły (lub prawie) do burty statku
w wersji "stałej" jak na poprzednich zdjęciach - równoległy do burty, często wykorzystywany do połączenia z lądem stałym lub inną jednostką pływającą
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dziękuje jeszcze raz. Tutaj jest powód dlaczego mnie to interesuje, pracuję też na osobnym modelem holownika Gdańskiego typu Klimek do którego chciałbym ten trap postawić obniżony.

Ponieważ to jest o wiele mniejsza jednostka, będzie drukowana w całości i detale dodawane osobno. Także też zaczynając od papierowych planów, zaprojektowałem 3D model tym razem w Fusion 360


Klimek v68.png


I pierwszy druk na szybko i w najniższej jakości, tak tylko żeby zobaczyć wielkość modelu, druk w najlepszej jakości będzie się prezentować o wiele lepiej.

DSC_0024.JPG
DSC_0018.JPG
 

Załączniki

OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
No i tak wygląda piąta i chyba już ostatnia próba drukowania. Dodałem szyby i kolor, ale oprócz masztu i drobiazgów które jeszcze mam dodać (jak koła ratownicze, opony na kadłubie, światła) to wszystko było drukowane tak jak stoi. Niestety widać limity mojej drukarki, i trudno mi było znaleźne dobre nastawienia, dlatego aż pięć prób... Może jak kupię drukarkę większej jakości to spróbuję jeszcze raz, ale na teraz to musi wystarczyć.

DSC_0042.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Czy ze względu na skalę to warstwowanie jest widoczne gołym okiem ? Spodziewam się, że tak ... Może jednak - o ile to nie model bardzo konkretnego holownika (?) lepiej poszukać czegoś gotowego ? Piękny holownik jest w ofercie Artitec - choć niestety parowy a nie motorowy.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
W ciągu świąt miałem wreszcie trochę czasu żeby pobawić się scenerią. Zająłem się segmentem przed rampą ładunkową, którą wykonałem już ponad rok temu (strona 13-ta). Oprócz tego, bocznice były gołe, stało tam wiele tymczasowych budynków jak zastanawiałem się jak i co postawić. Podjąłem decyzje zlikwidować większość i zostawić tylko trzy - nastawnię, magazyn towarowy i WC. Nie mogę wziąć kredytu za budynki, wszystkie były kupowane już gotowe.

Widok od strony kąta z rampą
P1055613.JPG


P1055635.JPG


P1055636.JPG


P1055637.JPG


P1055642.JPG

P1055615.JPG


Czekam jeszcze na większe drzewka, które postawie jako tło tyłu WC i rampy.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Trochę nowych detali na mojej makiecie

żuczek wydrukowany w 3D bez wnętrza. Na poprzednich zdjęciach był zielony, którego drukowałem pusty i dodawałem szyby, nie wiem który lepiej się prezentuje.
P1305659.JPG


wóz konny, chyba potrzebuje jeszcze lejce bo koń nie chce iść sam
P1305655.JPG


scenka ładowania (a może wyładowania) przyczepy
P1305657.JPG


Przyjechał starszy Jelcz na wymianę nowocześniejszego autobusu, chyba lepiej pasuje do ustroju tej scenki
P1305645.JPG


I jeszcze troche motywacji dla lokalnych robotników kolejowych ;)
P1305653.JPG
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dodałem kilka drzewek na tło rampy
DSC_0021.JPG


Idzie robota ściany z tunelami, to jest ścianka pudelka dioramy ze strony segmentu stacji i dotychczas było to tylko drewno. Kamienie wydrukowane z PLA. Łańcuch jest tymczasowy, będzie likwidowany po zakończeniu robót. Niestety W czasie odkurzania trochę szutru odpadło, będę musiał reperować tu i tam.

P2065670.JPG
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.509 31 1
W ciągu świąt miałem wreszcie trochę czasu żeby pobawić się scenerią. Zająłem się segmentem przed rampą ładunkową, którą wykonałem już ponad rok temu (strona 13-ta). Oprócz tego, bocznice były gołe, stało tam wiele tymczasowych budynków jak zastanawiałem się jak i co postawić. Podjąłem decyzje zlikwidować większość i zostawić tylko trzy - nastawnię, magazyn towarowy i WC. Nie mogę wziąć kredytu za budynki, wszystkie były kupowane już gotowe.
Zobacz załącznik 698735
Ta nastawnia " Stocznia" bardzo mi się podoba - to Twoje dzieło, czy gotowy model do sklejania?
 

Podobne wątki