• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na chórze

OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Film stress testu mojego kontrolera, pięć pociągów jeżdżących jednocześnie, pełne automatyczne sterowanie, odtworzenie troche przyśpieszone. Ponieważ jest osiem segmentów, z pięcioma pociągami powstają korki i tylko jeden albo dwa jeżdżą na raz a reszta czeka na wolną drogę. A ja mogę odprężać się i oglądać większość taboru w spokoju :)

 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Robota nad sygnalizatorami idzie powoli bo wszystko trzeba wykonać 20 razy. Światła lutowane i zamocowane na masztach

DSC_2155.JPG

Malowanie podstaw w połowie wykonane

DSC_2158.JPG
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Zamatowałem podstawy ale nie jestem pewien wysokości. Teraz mają około 3.25" czyli 83mm wysokości. Czy powinny być wyższe?

DSC_2160.JPG

Bawię się z pomysłami zakrycia tylu tarczy. Pierwszy z prawej pokazuje obudowę którą mogę dodać. Jest trochę za duża na skale ale nic na to nie poradzę, diody musza się zmieścić... Albo dam warstwę czarnej farby i zostawię bez obudowy. Nie wiem jak lepiej..
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
masz taką piękną makietę, dopieszczoną i ze szczegółami że aż miło popatrzeć i chcesz ją zepsuć takimi semaforami?
Widzę że się narobiłeś i doceniam pracę w to włożoną, ale te LEDy wyglądają jak produkty Hulackiego. Mam jeden i nie postawie tego na swojej makiecie. Moim zdaniem najrozsądniejszą cenowo do efektu opcją jest Ostbahn. Diody SMD schowane w środku i soczewki nawet z wikolu dużo lepiej się prezentują.
Sorki, mam nadzieję że się nie poczujesz urażony, bo widać ile cię to pracy kosztowało, ale.........
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Można o tym myśleć jako produkt prowizoryczny, musze ich mieć przynajmniej 16 (8 w obie strony) żeby skończyć okablowanie i podłączyć wszystkie moduły do kontrolera. Z powodu potrzebnego typu sygnalizatorów, napięcia (3.3V) i ilości tutaj lokalnie nie znalazłem lepszego rozwiązania niż zrobienie swoich z części. A jak już będą działać to przecież łatwo jest wymienić po jednym na lepsze modele jeżeli się kiedyś znajdą. Na razie bardziej mnie interesuje uruchomienie systemu i sprawdzenie czy będzie działać automatycznie tak jak zaprojektowałem.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Budki wykonane, teraz trzeba trochę wyszlifować i porządnie pomalować. Skróciłem tez wysokość tak żeby dolne światło było 55mm od wysokości torów, tak według informacji z Repozytorium PKP (pkprepo.net)

DSC_2161.JPG
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Sygnalizacja postawiona prowizorycznie, każdy sygnał jest 29" (74cm) za początkiem segmentu żeby był czas na hamowanie. 16 sygnałów (8 w obie kierunki), mam jeszcze 4 extra na wszelki przypadek. Cała jazda jest automatyczna, ponieważ lokomotywa z kamerą jest szybsza niż pociąg przed nią, także dogania i czeka na sygnałach na wolny tor. A następnie zaczynie się prawdziwa zabawa okablowania całej sygnalizacji i programowania kontrolera także cdn...

EDIT: Youtube rozpieprzyło mi video także tu jest wersja z poprawionym dźwiękiem
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dodam jeszcze że kamerka jest naprawdę miniaturowa, kostka 2.2cm na 2.2cm, prawie bez wagi i postawiłem ja na też lekkim otwartym wagoniku, także na najmniejszej nierówności to skakało. Chyba video wyszło by a wiele lepiej jakbym przylepił kamerę do cięższego wagonu albo prosto do lokomotywy.

I jeszcze pytanie. Mam jeden sygnał która jest z lewej strony toru (na filmie na 2:30) bo nie ma miejsca na prawej stronie. Niestety nie znam się na polskiej sygnalizacji, ale czy jest znak który się stosuje w takich sytuacjach, który oznacza ze sygnał tyczy się linii z prawej strony? Czy mogę użyć znak W15?
 
Ostatnio edytowane:

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
169 35 1
Nie jestem pewny na 100% jeśli chodzi o semafory SBL, ale generalnie właśnie wskaźnik W15 do tego służy.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
Cześć :) Klimaty industrialne są bardzo fajne. Super, że tak wiele rzeczy tak ładnie robisz sam. Z przyjemnością śledzę Twój wątek. Natomiast nie do końca rozumiem zasad ustawienia sygnalizacji. Sygnały samoczynnej blokady liniowej (SBL) nastawiane są automatyczne i zasadniczym wskazaniem jest światło zielone. Tymczasem Ty ustawiasz je przed rozjazdami gdzie pełnią funkcję semaforów wjazdowych na posterunek odgałęźny. Jeżeli tak ma być, to chociaż tym sygnalizatorom pomaluj słup na biało-czerwono. Nadal co prawda nie będzie można nastawić wszystkich sygnałów (za mało komór) ale nabierze już to trochę polskiego klimatu. Trzymam kciuki i pozdrawiam. Michał
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Chyba to będzie bardziej jasne jak skończę połączenia i będzie działać, ale te sygnały są tylko dla automatycznej kontroli ruchu pętli głównej toru, one nie maja nic wspólnego w rozjazdami. Później mogę dodać semafory manualne na rozjazdy, ale te rzeczywiście będą służyć identycznie jak w rzeczywistości, z programem Arduino będą kontrolować jazdę na głównej linii.
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
169 35 1
Chodziło mi o 3:55 i 4:01. Tu miejsca dla sbl nie ma :)
Ale czy to jest taki stricte wjazd na posterunek odgałęźny? Fizycznie trochę tak, ale z drugiej strony, znając całą automatykę makiety to jest to raczej tylko SBL z (uwaga, uwaga! - tutaj trochę zaszaleję) dodanym trochę nieoficjalnie rozjazdem na bocznicę. W rzeczywistości tak się raczej nie robi, ale realia makietowe czasami trzeba sobie nagiąć, dzięki temu jest więcej zabawy.
Więc ja bym jednak zostawił biały maszt i traktował semafor jako SBL.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Tak oczywiście są miejsca gdzie trafiają się rozjazdy blisko semaforów SBL. Semafory na 3:55 kontrolują pętle bo to jest jeden segment, nie będzie na razie zmiany ich pod wpływem kierunku zwrotnicy. Jak jest w rzeczywistości na liniach SBL przy rozjazdach? Czy są dwa semafory, jeden SBL i jeden dotyczący rozjazdu czy jest jakaś kombinacja? A może jest znak skonczenia SBL przed bocznicami i dalej juz są semafory pól-samoczynne? Nie jestem pewien co kolega bstok70 ma na myśli jak pisze "miejsca dla sbl nie ma".
 

matej

Moderator Grupy TMM
Zespół forum
FREMO Polska
T M M
Reakcje
147 5 0
Jak jest w rzeczywistości na liniach SBL przy rozjazdach? Czy są dwa semafory, jeden SBL i jeden dotyczący rozjazdu czy jest jakaś kombinacja? A może jest znak skonczenia SBL przed bocznicami i dalej juz są semafory pól-samoczynne?
SBL buduje się tylko na szlaku, czyli tam gdzie nie ma żadnych odgałęzień. Przed wjazdem na stację/posterunek odgałęźny już musi być ustawiony semafor wjazdowy, nastawiany lokalnie przez dyżurnego lub zdalnie z LCS.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dzięki, rozumiem. Jak Rafał_A pisał, tutaj będę musiał teraz zgiąć trochę realność. Ale pomyślę o dodaniu semaforów wjazdowych przy bocznicach.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Po dłuższej przerwie wracam z nowa pracą planu kąta makiety. Chciałem tam postawić bocznice z rampą, ale niewiele jest miejsca, także zamiast pełnych budynków wybudowałem fasady. Po dłuższym zbieraniu wszystkich elementów, teraz przymiary przed malowaniem i ostatecznym umieszczeniem. Środkowy budynek to model Bachmann, będzie miał oświetlenie i widok wnętrza. Reszta to papierowe modele Auhagen, będą miały tylko zewnętrze lampy.

DSC_2220.JPG


DSC_2222.JPG
DSC_2221.JPG
 

Podobne wątki