• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na chórze

OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
No tak, wiem ze można używać Arduino z DCC, ale mój projekt to automatyczna kontrola DC. Chodzi o to że 2, 3 albo nawet 4 pociągi DC będą jeździć razem na tych samych torach i automatycznie trzymać bezpieczne odległości od siebie. Później będę powiększał umiejętności systemu do kontroli sygnałów każdego bloku. Ale tak, Arduino to naprawdę cudowna zabawka, możne z tego wybudować tysiące rożnych systemów. Jestem programista z zawodu także kodowanie to dla mnie łatwa sprawa, a przyjemnie programować cos co działa w realu a nie na ekranie komputera :)
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Odkryles mikrokontrolery, tez sie bawie atmegą [scalak ktory siedzi w arduino] ale pisze w Bascom i robie wlasne plytki drukowane. Dekoder DCC tez sie na tym popelnilo ale dzialal "z dupy" wiec przeszlam na gotowce od PACO.
Co do twojego projektu - jak wykrywasz zajetosc odcinka [occupancy] i jak sterujesz moca pradu podawana na tory? Masz zrobione przelaczanie kierunku jazdy?
A i jak juz masz to co masz to moze na granicach odcinkow wrzucic semafory SBL [samoczynnej blokady liniowej].
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Czekam na 8 czujników prądu DAOKI ACS712 5A, powinne być pojutrze



a na sterowanie będę używał dwa "Icstation 4 Channel MOSFET Transistor TTL PWM Drive Control Switch Optocoupler Isolation Board" gdzie PWM znaczy Pulse Width Modulation, także steruje to nie zmiana woltów tylko długości pulsów prądu


I tak, jest przełączanie kierunku przez użycie pilota IR. Nawet zmiana kierunku jest płynna, szybkość dochodzi do zera a potem dopiero kierunek się zmienia.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dzisiaj pokazuję nową wersję kontrolera. Już z podłączonymi ośmioma czujnikami ACS712 do każdego sektora mojej makiety. Działa to znakomicie, pokazuje które sektory są zajęte, bez znaczenia na szybkość i kierunek lokomotyw, nawet jak pełzną to działa znakomicie. Działa też na wagony osobowe oświecone żarówkami, ale nie na wagony oświecone przez LED, używają za mało prądu. Jeszcze niecierpliwie czekam na moduły sterownicze, ale płyną z Chin, także zajmuje to już dłuższy czas...

DSC_2019.JPG
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Skończyłem podłączanie świateł na sub stacji. Dodałem 4 micro SMD na latarnie. Chciałem zrobić zdjęcia jak niebieskie LED błyskają a to nie łatwe, Wreszcie po wielu próbach udało mi się jednego złapać.

Światło z latarni
DSC_2031.JPG

I błysk zwarcia
DSC_2030.JPG

Mam tez mały filmik tego efektu
 
Ostatnio edytowane:

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Wydaje mi się, że rzadko się zdarzają te niebieskie blyski tak często (pewnie to od pogody zależy). Ja bym rozważył ew. korektę w elektronice by efekt pojawial sie rzadziej. Ale tak ogólnie to fajnie to wyszło.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Jest jeszcze drut nie podłączony który ma kontrolować częstość błysków, ale jak pamietam to chyba tylko je przyspiesza. Sprawdzę jeszcze w instrukcjach.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Mam nowe tło zamocowane, jest to 4 metrowy transparent wydrukowany na tkaninie poliester. W górny brzeg włożyłem drut armaturowy i powiesiłem za pomocą przezroczystych małych wieszaczków Command, które się przylepiają do ściany ale można zdjąć bez uszkodzenia. W rogu musiałem dodać 4 podpory z balsy żeby drut się nie zaginał do dołu.

Same tło to panorama Gdańska od stoczni do dworca głównego wzdłuż linii kolejowej, także to znakomicie pasuje do mojej makiety bo po jednej stronie jest moja wersja lokomotywowni Zaspa a po drugiej moja wersja stacji głównej . Tyle że te zdjęcie było robione z wyższej elewacji także perspektywa jest trochę nie tak, ale myślę jak skończę szutrowanie i dodam zieleń przed tło to nie będzie rzucać się w oczy.

DSC_2049.JPG

DSC_2051.JPG

DSC_2048.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dostałem wreszcie dwa moduły PWM do mojego projektu Arduino. Działają doskonale, każdy kontroluje szybkość na 4 segmentach, to znaczy połowie makiety. Tyle że teraz dopiero rozumiem pytanie koleżanki Alany na temat zmiany kierunku. Okazuje się że te moduły tylko działaja w jedna polaryzacje, jak zamieniam plus na minus to tworzy się zwarcie i nic nie działa. Także nie ma możliwości zmiany kierunku jazdy przed rozdziałem prądu na segmenty i modulacją szybkości, jedyne wyjście to zmiana kierunku osobno na każdym segmencie już po modulacji. Znalazłem ośmio kanałowy przekaźnik DPDT (Dual Pole Dual Throw), który może zmieniać podłączenia 16 drutów w parach (plus i minus do każdego segmentu). Jako bonus daje to mi możliwość ręcznego kierowania jednym segmentem, nawet zmianę kierunku, jak reszta jest kontrolowana automatycznie.



To będzie ostatni dodatek i konstrukcja kontrolera będzie skończona. Podaje ostateczny plan połączeń jednego kanału, oczywiście w rzeczywistości jest to powtórzone osiem razy.

Arduino_Train_Controller.png
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Zdjecie obecnego stanu kontrolera. Po prawej stronie są czujniki, po lewej so moduły sterowania PWM. Każdy kanał ma swój LED który pokazuje sterowanie tego segmentu. Tak jak przedtem, kostka LED w centrum też pokazuje szybkości segmentów w kolumnach i które segmenty są zajęte (pierwszy rząd).

DSC_2052.JPG


Wczoraj zrobiłem test z trzema lokomotywami bez wagonów i to działało znakomicie, ale muszę przekształcić trochę mój kod żeby działał też z wagonami oświetlonymi które powodują zajęcie dwóch segmentów na raz przez jeden pociąg.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Po dwóch dniach pracy mój kod działa już bez problemów. Teraz mały filmik pokazujący trzy pociągi automatycznie kontrolowane na mojej makiecie


I widok kontrolera, wyświetlane są dane pierwszego segmentu, widać jak pociąg wjeżdża na segment to użycie prądu się zmienia i segment zostaje zajęty. Kostka led pokazuje zmiany zajęcia i szybkości innych segmentów (jazda jest od prawa na lewo), ale także PWM moduły pokazują przez LED ile prądu idzie gdzie.


Jeszcze czekam na przekaźnik na zmianę kierunku jazdy. Poza tym zauważalnym ze fale PWM na niektórych kanałach nie są synchronizowane, także lokomotywy na przejeździe miedzy segmentami skaczą trochę. Problem jest z konstrukcją Arduino, różne zatyczki PWM używają różne regulatory czasu. Mam nadzieje ze znajdę możliwość synchronizowania wszystkich regulatorów, ale to jest minimalny problem.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Wreszcie mam film który pokazuje i jazdę pociągów (z widoku pasażera) i kontrolera na tym samym ekranie, także a wiele łatwiej pokazać co się dzieje i jak to działa. Przepraszam za opisy po Angielsku and nie mam sił robić jeszcze jednej wersji po Polsku :)


P.S. Udało mi się zsynchronizować wszystkie regulatory czasu, okazuje sie ze pare kanałów używa Timer 0, który jest systemowy i nie powinien być zmieniany. Podłączyłem kanał 4 i 8 do Timer 5 i teraz jest OK, przejazdy z segmentu na segment sa bez zmian szybkości.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Jedno zdjęcie nowych latarni na parkingu elektrowni. Jeszcze druga strona szyn nie jest oświetlona ale latarnie już mam, tylko trzeba postawić. Oprócz tego udało mi się podłączyć i kontroler Arduino i tory do jednego komputerowego zasilacza mocy typu ATX.

DSC_2062.JPG
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Szkoda że tak niewielu użytkowników forum docenia twoją prace. Jak dla mnie zarówno skala przedsięwzięcia jak i zaawansowana kabelkologia zasługuje na docenienie
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Dziękuje mikl za poparcie. Temat kontrolera Arduino nie jest bardzo interesujący dla większości użytkowników, bo to nie DCC tylko kontrola DC. Ale to zajmuje ostatnio większość mojego wolnego czasu. Raz na kiedy staram się wrzucić zdjęcie pracy na makiecie żeby nie było nudno :)
 

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
4Rings jeszcze raz napiszę, że ten zakład jest the best - teraz jeszcze z tym oświetleniem nocnym. Dlaczego tak mało makieciarzy tworzy industrialne pejzaże, przecież to też świat kolei? Tylko wszyscy robią stacyjki na 2rzędowych stacjach?
 

Podobne wątki