• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta na chórze

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
#41
-podobnie zawiłe jak u mnie urodziłem się w mieście na lewej stronie rzeki O , ale cały czas mieszkam na WW a klimaty północnej hanzy mnie zawsze kręciły bo podobne do moich
Ty z miasta stołecznego masz łatwą drogę bo tylko płyniesz jedną rzeką a ja to aż trzema lub chyba nawet czterema a port no cóż .. jest ale i tak nikt z niego nie korzysta , nie ma infrastruktury , taboru , nie to co u mnie na WW woda , ląd i powietrze wykorzystane do granic możliwości zapotrzebowania wyobrażni
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#42
Jeszcze parę zdjęć nastawni na drugim końcu peronów. Jest wnętrze, ale ile próbowałem to ciężko fotografować. Nawet dość podobna do prototypu, tyle ze w rzeczywistości stoi na końcu peronu a nie za nim. No i tak, to oczywiste ze zdjęć ze ten świat ma przedstawiać Gdański klimat, nie ma być kopia idealna. Nie mam wystarczająco talentu i czasu żeby budować z "gwoździa" także to jest "kit-bashing" istniejących modeli. Może kiedyś jak to już będzie skończone to wrócę i wymienię niektóre elementy na bardzie prawdziwe, a właściwie to taki projekt nigdy nie jest skończony, zawsze jest co poprawić.

DSC_0181 (1).JPG
DSC_0180.JPG
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
#43
- mam nadzieję ,że Kolega ma poczucie humoru i toleruje nieswoje sytuacje w swojej historii,
-na dworcu Gdańsk Dół dawno temu byl krecony film serial o dzielnym naszym przedwojennym detektywie Bodnarskim czy jakoś tak i własnie na jednym z ostatnich kadrów Kolegi makiety widać nastawnię dysponującą GDL 1 z fikcyjnym napisem Gdańsk Główny to specjalnie do scenografii została zmieniona nazwa dworca..

i na koniec pozwolę sobie w wątku Kolegi zadedykować pocztówkę ze swojego miejsca zamieszkania ,-czyli ..Wielkiej Wyspy z budowlą bliżniaczą taką jak nad Motławą-lecz tym razem nie jest to reprezentacyjna część miasta, to gdzieś na północnych kanałach Trzeciej Dzielnicy Kolonistów ,-miejsce ponure zwłaszcza w nocy , stare spichlerze , wyschnięty kanał ,wrak jakiejś barki i ten stary , nieczynny dżwig ( to nie jest żuraw )nalezący do spółdzielni skladów soli i pieprzu jako magazyn

fotohoart

-Powodzenia
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#44
Dzięki za wyjaśnienie, serial był pokazywany w '86 roku, także to już po moim wyjeździe i mnie nie znany. Zdjęcie rzeczywiście wygląda strasznie, nie został bym tam sam w takie nocy.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#46
Mnie się makieta coraz bardziej podoba. Ten "Gdańsk" też. Mam do Gdańska sentyment.
Moja mała uwaga: Jak już zrobiłeś przejście od nastawni do peronów, to daj kolejarzom możliwość wejścia na peron >nie przez tory< :) Zrób jakąś furtkę, albo krótsze barierki po bokach środkowego peronu.
W pokazanej na zdjęciu sytuacji kolejarze muszą się przeciskać między barierką, a wagonami. :)
Taki szczegół ;)

DZIAŁAJ I POKAZUJ (y)
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#47
Tak, mnie też to dręczy. Postawiłem ten płot pierwszy i potem dodałem dróżkę z nastawni, bede zmienial, dzięki za krytykę.
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#48
I pierwszy błąd. Oświetlenie wnętrza nastawni. Było już o tym kilka razy. Nastawni w środku nie oświetla się w taki sposób. W nastawni oświetlone są tylko pewne elementy takie jak tabliczki opisowe na dźwigniach, blokach, drążkach przebiegowych, oświetla się lampką biurko na którym dyżurny ruchu/nastawniczy prowadzi kolejową "papierologię" po za tym w nastawni panuje półmrok. Jest to konieczne bo tyko wtedy personel obsługi może obserwować w nocy co się dzieje na zewnątrz. Oczywiście w nastawni istnieje oświetlenie "normalne", ale używa się go sporadycznie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#49
A ja mam uwagę do tej hali pociągowej. To wygląda jak hala do obsługi technicznej składów, a nie hala peronowa. Perony nie mogą mieć powierzchni na wysokości główki szyny i jeszcze doprowadzonej do samej szyny. Tak się wykonuje nawierzchnię w halach utrzymaniowych, a nie na peronach. Wystarczy popatrzeć na pierwsze lepsze zdjęcie hali peronowej, by zrozumieć co mam na myśli. Niezależnie od tego, czy perony są wysokie, czy niskie, zawsze ich krawędź jest wyżej niż główka szyny i zawsze jest od szyny odsunięta. A sam tor jest położony normalnie, zwykle na podkładach i podsypce, czasem na płytach betonowych.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#50
Dziękuję Tomku, tak też myślałem, i nawet nastawnie przy parowozowni tylko oświetliłem na dole i zostawiłem drugie piętro ciemne (ale tez bo nie było wnętrzności ;) ), a tutaj to chyba chcialem sie pochwalic wnętrznościami nie sądziłem że dam radę oświetlić tylko biurka. Czy są działające lampy stołowe z tej skali? Jak to wykonać?

Edit... Może najłatwiejsze rozwiązanie to przyciemnic ten LED ze tylko troche widac wewnętrzność, taki półmrok?

A na temat tych peronów, to jest jeszcze raz problem ze ja uzywam Amerykańskie modele, tutaj dawniej były takie stacje gdzie perony są na poziomie szyn. Poniewaz chce uzywac ten dach to postaram sie dodac wyższe perony.
Przykład takiej stacji:

http://exploringmontgomery.com/the-union-station-and-train-shed/

 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#52
Ok, mała aktualizacja. Wziąłem do serca komentarze kolegów i buduje perony podwyższone. Jeszcze oczywiscie nie zakończone i wiele detali brakuje ale chcialem sie podzielic praca jak idzie. Mój nowy SP42 na pierwszym tle.
DSC_0213.JPG
DSC_0204.JPG
DSC_0208.JPG
DSC_0207.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#53
Perony znacznie lepsze, ale nawierzchnia torowa dalej mnie nie przekonuje. Takich zabetonowanych torów raczej się na polskich stacjach nie widuje. Nawet na podziemnych stacjach, jak Warszawa Centralna, nie zakrywa się torów i międzytorzy na równo z główką szyny. Takie coś to tylko na placach ładunkowych i w portach. Proponuję zostawić po prostu normalny tor na podkładach i tłuczniu - chociaż te niezakryte kawałki toru na makiecie też są jakieś dziwne...
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#54
No to tak, łatwo mogę wyjąć podkłady między szynami, ale pod peronami już są na stałe, bo perony są budowane na nich. Także pytanie jest czy zdjąć większość tego betonu i położyć szuter czy zostawic jak jest. Bede musial on tym pomyśleć.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#55
Myślenie nie jest moja siła. Chyba lepiej pracować :)

Beton zdjęty tylko został pod peronami. Tak już będzie, nie mam ochoty wszystkiego burzyć. Paski i plotki dodane. Tam jeszcze poręcze leżą, będą ustawione żeby pasażerowie nie wychodzili prosto ze stacji na tory ;)

DSC_0220.JPG
DSC_0230.JPG
DSC_0221.JPG
DSC_0229.JPG
DSC_0227.JPG
DSC_0228.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#58
Ja sugerowałbym jeszcze popracowanie nad tym peronem na środku - poprzez to że jest na środku "asfaltowy" a po bokach idą płyty to podlega on optycznemu zwężeniu - sprawia trochę karykaturalne wrażenie. Wydaje się, że podróżny jak wstanie z ławki to wpadnie od razu pod pociąg. Myślę, że znacznie lepiej wyglądałby jako jednolity - albo cały w płytkach albo cały od krawędzi do krawędzi zrobiony z asfaltu. Może nawet lepiej by nie miał tez białej linii bezpieczeństwa równoległej do krawędzi a jedynie linię na same krawędzi.
Zresztą nie od razu musisz niszczyć co już zrobione tylko wyciąć sobie to z papieru na którym będziesz miał wydrukowana powierzchnię i zobaczyć czy to nie wygląda lepiej ?
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#59
Tak, peron środkowy jest dość wąski, nic na to nie mogę poradzić. "Beton" będę opryskiwać matowym lakierem żeby tak nie świecił się, powinno pomóc wyglądać mniej plastikowo. CDN...
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#60
Dostałem takiego dość dużego dąbka, 16 cm wysokości. Prosto z Chin, ale chyba dość niezły. Zamówiłem jeszcze parę brzezin na co czekam. Niewiele miejsca na drzewa ale wydaje mi się że parę to i tam dają bardziej naturalne wrażenie.
DSC_0236.JPG
 

Podobne wątki