• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta "N" Zwrotniczego - szlachetne ryzyko rycia w mikroskali

OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
Już poprawione, faktycznie radość z powrotu wielka. A skoro przyjemnie się patrzy, przesyłam kolejne foty:rolleyes:
 

Załączniki

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Przy porannej kawie przewertowałem cały wątek... Efekt :D(y) A jak wspomniane wcześniej (chyba jak liczę 7letnie) wnusie, jakieś zainteresowanie tematem się pojawia czy może to jest jeszcze pilnie strzeżona tajemnica dziadka?

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
Wnusie zainteresowane, jak najbardziej lubią kolej, na razie mają zabawkowe Lego i inne.
Bywają na imprezach w Chabówce, bardzo im się to podoba:)
Do mnie przychodzą i jeżdżą po makiecie pociągami. Straty się pojawiają, a jakże, ostatnio
uszkodzony semafor kształtowy, zwalone drzewko, kilka figurek też padło. Nie można się zniechęcać.
Naprawiłem jest ok. Może kiedyś dołączą do szanownych Użytkowniczek tego forum.
I tu zapowiedź: będzie też N kolej podłogowa Zwrotniczego. Przygotowania na ukończeniu.
Serdeczności...
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
Dla zainteresowanych - kolejne fotki:cool: Płynna zmiana epoki...
 

Załączniki

OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
I ostatnia porcja zdjęć, dziękuję Wam za wszystkie pozytywy:)
Miłego oglądania. Pozdrawiam.
 

Załączniki

OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
Ogólnie :D(y) Może tylko to będzie ocena subiektywna, ale ze względu, że jest to tort, mam wrażenie takiego upchania...

Pozdrawiam,...
Pozwalam się nie zgodzić z tym że makieta robi wrażenie upchania. Jest mała, bo miała być w razie potrzeby przewożona w kombiaku. Ograniczyłem do minimum liczbę budynków na korzyść terenów zielonych/wiejskich. Moim zdaniem wrażenie upchania robią makiety starszego typu (made in DDR) gdzie koniecznie musiała być i fabryka i cyrk i wesołe miasteczko, rzeka ze statkami, ciasna zabudowa miejska oraz oczywiście olbrzymi budynek dworca i na koniec szopa wachlarzowa z obrotnicą. Budujący tego typu torty montowali wszystko co mieli bez patrzenia czy pasuje czy nie. Przypomnę że podczas projektowania i rozplanowywania elementów swój udział mieli Kolega Kocioł oraz Kolega Daniel Loko których serdecznie tutaj pozdrawiam.

Serdeczności:cool:
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ja wrażenia upchania nie mam. Fajnie widzieć kolejna "małą" makietę jak się samemu robi małe rzeczy (w sensie skali to nawet jeszcze mniejsze). Tort moim zdaniem zgrabnie skomponowany. Mnie oczywiście rażą świerki-szczotki i inne trochę nienaturalne drzewa - jeśli chcesz ulepszać to moim zdaniem pierwsza rzecz jaką warto zmienić. Sądzę także, że trochę zieleni średniej czyli jakieś krzaki dodałyby także realizmu. Twoje zdjęcia pokazują, że jest kilka fajnych spotów fotograficznych na tej makiecie.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Właśnie dlatego napisałem subiektywna...
Sam zaczynałem od tortu, ale zobaczyłem opcję modułową i jej możliwości ( np. mozliwość modyfikacji bez dewastacji calego układu przestrzennego itp.).
Fakt, transport w jednym kawałku był dość istotnym założeniem projektowym (o czym wspomimałeś może nie wprost) wymuszającym pewne kompromisy ( np długość składów ograniczoną torami stacyjnymi)...
Wg mnie tego typu sprawy czasami są w modułach mniej doskwierające...

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
Właśnie dlatego napisałem subiektywna...
Sam zaczynałem od tortu, ale zobaczyłem opcję modułową i jej możliwości ( np. mozliwość modyfikacji bez dewastacji calego układu przestrzennego itp.).
Fakt, transport w jednym kawałku był dość istotnym założeniem projektowym (o czym wspomimałeś może nie wprost) wymuszającym pewne kompromisy ( np długość składów ograniczoną torami stacyjnymi)...
Wg mnie tego typu sprawy czasami są w modułach mniej doskwierające...

Pozdrawiam,...
Tak..., moduł daje przestrzeń, swobodę, łagodne łuki no i jak się na nich prezentuje pociąg...
Ale, miejsca potrzeba, miejsca, Panowie:eek: i kasy o czasie już nie wspomnę.
Dlatego idę na zgniły kompromis i będzie kolej podłogowa:mad:
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Z miejscem zawsze jest problem. U mnie modulik wpisuje sie w siatkę 0,5m x0,5m, czyli 0,5m długości i 0, 125m szerokości (dla szlaku) lub 0,5m / 0,75 m długości i 0,25m dla stacji..
Cały plac boju mam na półce nad biurkiem mającej wymiary 2,96m na 0,7m.
Stacja (mieści się skład 1,05m, czyli 12 Faln'ów i Vectron) / szlak długości 2m i moduly zwrotne o szerokosci 0,35m.
Jak dorobię jakieś moduliki, to sobie zmodyfikuje szlak.
A co do kolei podłogowej, to może jakimś kompromisem bedą moduły będące wariacją "T tracka" (ze wzgledu ma wymiary i sposób ich łączenia)??

Pozdrawiam,,...
 
OP
OP
Zwrotniczy_1960
Reakcje
137 0 0
Koledzy, nadszedł czas trudnej decyzji:eek: ZMIANA SKALI na... H0. Postanowione. Tym samym moja makieta N oraz osobno bardzo bogata kolekcja taboru będzie na sprzedaż. Ok. 100 wagonów i kilkanaście loków DCC i DCC/sound. Stan kolekcjonerski/gablotowy, niektóre egzemplarze fabrycznie nowe nigdy nie używane. Pragnę zaznaczyć że ceny będą bardzo atrakcyjne. Na razie nie wystawiam, muszę zrobić dokumentację fotograficzną i opisy.
Pewnie cześć pojawi się na naszej forumowej Giełdzie i ewentualnie na Allegro.
Co do przyszłych planów ze skalą H0 - tylko i wyłącznie tabor PKP epoka: koniec IV - początek V.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
0 to pewnie w następnym etapie....to chyba idzie z wiekiem i pogorszeniem wzroku + potencjalny parkinsonek ;)
Makieta piękna, będzie radować oczy przyszłemu właścicielowi. :)
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
578 1 0
Kris napisał(a):
...to chyba idzie z wiekiem i pogorszeniem wzroku + potencjalny parkinsonek
Ta przypadłość raczej od skali jest niezależna (dotyka także wielbicieli seriali telewizyjnych i innych zainteresowań nie związanych z koleją) ale na pewno łatwiej w zerówce wagon trzęsącymi się rękoma na torach jest ustawić niż w skalach gdzie ma on kółka 2 albo i więcej razy mniejsze. No ale od czego są ustawiacze taboru, chociażby taki dla TT-tki

ustawiacz.jpg

Dla zerówki nie widziałem takiego przyrządu (nie szukałem, być może jakaś firma taki produkuje ) więc jest okazja aby sobie samodzielnie taki skonstruować. A może ze względu na wielkość kół nie jest aż tak potrzebny.

Trzeba myśleć przyszłościowo. Nie zawsze będziemy piękni i młodzi. Ja już tylko tego pierwszego przymiotnika mógłbym użyć do opisu swojej osoby ;)
 
Reakcje
90 0 0
Powodzenia w H0! Im nas w N-ce więcej tym lepiej więc wielka szkoda, ale z drugiej strony rozumiem że zapewne jako kolej podłogowa lepiej się sprawdzi H0 (bo większa jak się patrzy z góry z krzesła), a tabor zawsze można zawieźć na każdą imprezę cykliczną i symulować rzeczywisty ruch kolejowy. Niestety w N-ce imprez modułowych na północy Polski brak :(

Wyobrażam sobie, że przyjemnie będzie się oglądało zdjęcia skatalogowanej kolekcji na sprzedaż, będzie to szlachetne podsumowanie kolekcji N. Szczególnie uważnie będę się "przyglądał" jeśli będą jakieś modele z epoki IVa DB ;)
 

Podobne wątki