• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa [Makieta] Moja Makieta nieznana miejsc. w drugiej poł.lat 70

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
To wkładanie nitów nie jest tak straszne jak zaginanie tych blaszek.
Nity wkłada się stosunkowo szybko. Średnia na złączu 36 nitowym wychodzi 1 nit na 7 sekund.
Więc na ich wkładaniu spędzę jedyne 19,4h
Ale i tak przejezdność mostu planowana jest na grudzień.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
Podczas przeglądania zdjęć most w internecie natknąłem się na coś takiego.
Zastanawia mnie właz w filarze mostu. Czy ktoś się orientuje czy jest to właz do prac konserwacyjnych czy może do czegoś innego?
nickt.pl-Pilchowice-wiadukt-most-kolejowy-brucke-Mauer-12.jpg
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
Właśnie te ładunki są straszne. Na etapie budowy myśleć o wysadzaniu.
A tymczasem. postępy przy składaniu mostu, oraz najlepsza zaginarka do blaszek. :D
20160428_120444.jpg
20160504_133559.jpg
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
Dzisiaj sobie zrobiłem przerwę od montażu na rzecz "wyłuskiwania" elementów z blach. Zebrała się całkiem niemała kopica ścinków. Już przy pierwszym moście zastanawiałem się czy można o wykorzystać do czegoś użytecznego?
Złom na makiecie?, Trochę materiału na drobne prace?
20160506_162534.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Ja odpady z ramek po fototrawieniu zostawiam, czasami potrzebny jest kawałek wąskiej blaszki, zamiast ciąć mam gotowca, tak samo inne mnie przydatne w tej chwili, za dwa trzy tygodnie będą na wagę złota.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
kolejne pytanie jak sądzicie czy te kamienie to elewacja czy kamień nośny? na rogu wygląda jak elewacja ale nie mam wiedzy by to rozstrzygnąć.
No i fotka połowy mostu.
20160926_142621.jpg
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Nie wiem gdzie ten most ze zdjęcia jest ale pasuje mi na jakiś Dolny Śląsk.
W książce pana Przemysława Dominasa pt."Dzieje kolei doliny Bystrzycy (Weistritzthalbahn) Świdnica - Jedlina Zdrój" na stronie 64 możemy przeczytać: " (...) Do budowy filarów i przyczółków w największych obiektach używano kamienia, w mniejszych stosowani filary ceglane, rzadziej betonowe. Zdarzało się, że stosowano akcenty nowoczesne (...)jak w przypadku żelbetowego wiaduktu nad torami w okolicach Zagórza Śląskiego. Mniejsze obiekty np przepusty zwykle budowano jako kamienie płytowe lub jako kamienie sklepione, często z użyciem cegły jako opaski wzmacniającej w obrębie sklepienia."
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
Zapewne tak było i w sumie w modelu nie ma to znaczenia gdyż tak czy siak po odwzorowaniu będzie wyglądało tak samo.
Ustaliłem, że w moim konkretnym przypadku most miał słupy Kamienno-betonowe.
MostKolPilch03.JPG
Mimo to nadal będzie mnie nurtować wyraźna linia na wcześniej wskazanej podporze.
p1.jpg
 
B

bobby74

Gość
Nie wiem gdzie ten most ze zdjęcia jest ale pasuje mi na jakiś Dolny Śląsk.
W książce pana Przemysława Dominasa pt."Dzieje kolei doliny Bystrzycy (Weistritzthalbahn) Świdnica - Jedlina Zdrój" na stronie 64 możemy przeczytać: " (...) Do budowy filarów i przyczółków w największych obiektach używano kamienia, w mniejszych stosowani filary ceglane, rzadziej betonowe. Zdarzało się, że stosowano akcenty nowoczesne (...)jak w przypadku żelbetowego wiaduktu nad torami w okolicach Zagórza Śląskiego. Mniejsze obiekty np przepusty zwykle budowano jako kamienie płytowe lub jako kamienie sklepione, często z użyciem cegły jako opaski wzmacniającej w obrębie sklepienia."
Konstrukcje ceglane/kamienne i owszem, ale moim skromnym zdaniem w konstrukcjach typu sklepienie łukowe - most w okolicach cytowanej jako przykład Bystrzycy :)
Imbramowice6.JPG
W wysokich podporach jak na zdjęciach powyżej cegła rozsypałaby sie jak domek z kart pod obciążeniem dynamicznym. Tam jest raczej licówka - nawet na zdjęciu widać krawędź filaru z wyraźną krawędzią okleiny jak od linijki.
Technicznie robi się to dzisiaj tak jak na poniższych zdjęciach - wprawdzie nie most, ale technika podobna
FILE974.JPG DSCF5387.JPG
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
To sa przeciez kamienie ciete, ale nie obrabiane ze wszystkich stron. Na pewno chodzilo tu nie tylko o dopasowanie do innych kamieni, ale takze o wyglad zewnetrzny. Zauwaz ze sciany oporowe np. przed wlotami do tuneli sa gladkie. Przy takich scianach chodzilo za pewne, o jak naiszybsze splywanie wody z trawy i ziemi nad sciana oporowa. W wypadku filarow mostu, nie bylo juz takiej potrzeby. Takze zawsze kiedy wznoszono takie budowle, (w przeciwienstwie do dzisiejszych gniotow) dbano o estetyke. Wszak taki ciosany kamien wyglada bardziej naturalnie, niz calkiem wygladzony i lepiej wkomponowuje sie w otoczenie. Czytalem kiedys ze nawet kiedy budowano slupy sieci trakcyjnej, stosowano nitowane wieze zwezajace sie ku gorze. Takie jak w Jaworzynie Slaskiej, czy w Walbrzychu sa bardzo dobrymi przykladami. Chociaz sa bardziej pracochlonne, to wlasnie chodzilo nie tylko o praktyke, ale i estetyke. Po tem na kolejach PKP zaczeto stosowac bramki, wlasnie dla uproszczenia roboty. Niestety nie wygladaja tak fajnie jak oryginalne poniemieckie wieze.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
W wysokich podporach jak na zdjęciach powyżej cegła rozsypałaby sie jak domek z kart pod obciążeniem dynamicznym.
Zacytuje sam siebie ;)

Do budowy filarów i przyczółków w największych obiektach używano kamienia, w mniejszych stosowano filary ceglane, rzadziej betonowe
Nie upieram się przy swojej tezie bo budowniczym nie jestem.
Nie sądzę jednak żeby ktoś lał to z betonu a potem obkładał płytkami żeby było ładnie.
Jak będę na Dolnym Śląsku to się przyglądnę.

Ponawiam pytanie gdzie jest ten wiadukt/most ze zdjęcia?
 
B

bobby74

Gość
Nie sądzę jednak żeby ktoś lał to z betonu a potem obkładał płytkami żeby było ładnie.
Ja też się dziwię, bo filar jest bardzo wysoki i koszt obłożenia (rusztowanie, transport materiału itd.) byłby kosmiczny. Ale może ktoś tak chciał.
Poniżej przykład, jak się dzisiaj projektuje np. ściany oporowe w Niemczech - ujęcie może nie dość efektowne, ale ta widoczna ściana oporowa ma kilkaset metrów długości, jest betonowa i na połowie wysokości obłożona kamieniem :eek:
DSCF5391.JPG
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 10
Buduję makietę 4
Buduję makietę 21
Buduję makietę 6
Buduję makietę 24

Podobne wątki