• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta modułowo-podłogowa

Reakcje
6 0 0
Chyba mówisz o H0, w N
R3= 261,8 mm, co daje średnicę 523,6 mm
Nie, mówię o skali N. Właśnie trochę przejrzałem w necie i co się okazuje że inne promienie są dla torów z podsypką i inne dla torów bez podsypki. To co kolega pisze to tak jest w torach bez podsypki, a to co ja pisałem dla torów z podsypką. Jedna skala, jedna firma a takie różnice. Tak mnie dziwiło właśnie dlaczego jest taka duża rozpiętość między R2, a R3 a to tylko tak jest w torach z podsypką (ja się na takie ukierunkowałem i innych specjalnie nie przeglądałem). I takie R3 jest dobrym rozwiązaniem na torta o szerokości do 70 cm.
P.S. Ale rozjazdu łukowego między R2, a R3 chyba też nie ma w torach bez podsypki (przynajmniej nie znalazłem).
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Tyle razy już o tym było: określenia R1, R2 itd. są stosowane przez różne firmy do oznaczania swoich produktów, ale niekoniecznie promień łuku R1 jednego producenta jest taki sam, jak R1 innego. Proponuję w dyskusjach używać wielkości promienia łuku w milimetrach, a nie niejednoznacznych symboli R coś tam.
 
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
Masz rację z tymi promieniami. Faktycznie dziwne te promienie. Nigdy nie interesowałem się torami z gotową podsypką.
Nie ma, łukowe są tylko R1/R2.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
Bardzo fajowo to wygląda, mam kilka konstruktywnych "zrzędzeń". Gdyby to była moja makieta... taki wstęp, by uniknąć nieporozumień w stylu - a ja chciałem inaczej. No więc, gdyby to była moja makieta, a kawał życia spędziłem na wsi, zrobiłbym tak:
1. przerobiłbym ten ogródek - chyba nawet bez furtki, a na pewno nie wciskałbym tam sznurka z praniem. Z natury to jest miejsce nie przewiewne i nic by tam nie wyschło. Pomijam bieliznę przed oknem, no ale nie wykluczone, ze ktoś chciałby tak mieć.
2. podstawka drzewka widoczna? zasypałbym trawką
3. wywaliłbym tę plastikową zieleń z centralnej części podwórka - gospodarstwo to wieczny ruch, chodzą ludzie, jeżdżą maszyny, kury wydziobują wszystko co się da, nie ma szans by na "majdanie" cokolwiek rosło. U moich dziadków podwórko zarosło trawą dopiero gdy krowy i świnki zostały wyeksmitowane, zmarł dziadek, pola poszły w dzierżawę, kaczki zostały zjedzone, kur babcia zostawiła sobie 6 sztuk (zdechły ze starości, nie pozwoliła ich zabić).
4. Jeśli to ma być pastwisko dla koników, to powinno być całe zarośnięte, jak padok to cały wydeptany, z ewentualną zielenią przy płotach.
Powyższe uwagi to obserwacja, chcesz, zastosuj, będzie moim zdaniem większy realizm.

Na łukach torów się nie znam, ale wyglądają cokolwiek kaskadersko.

łuk5.jpg łuk4.jpg drzzeew.jpg
 
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
1. przerobiłbym ten ogródek - chyba nawet bez furtki, a na pewno nie wciskałbym tam sznurka z praniem. Z natury to jest miejsce nie przewiewne i nic by tam nie wyschło. Pomijam bieliznę przed oknem, no ale nie wykluczone, ze ktoś chciałby tak mieć.
Talk to jest jak się chce upchać za dużo rzeczy na małej przestrzeni. Pierwotnie było tam tylko trochę trawy bez ogrodzenia. Miał być dodatkowy ogródek warzywny ale jednak za mało miejsca, to wstawiłem pranie. Furtka zamknięta :). Przeniósł bym za kurnik, ale daleko od domu i zapachem mogło by przesiąknąć. Do przemyślenia.

2. podstawka drzewka widoczna? zasypałbym trawką
Widoczna, więcej takich miejsc mam do poprawy po kleju.
3. wywaliłbym tę plastikową zieleń z centralnej części podwórka - gospodarstwo to wieczny ruch, chodzą ludzie, jeżdżą maszyny, kury wydziobują wszystko co się da, nie ma szans by na "majdanie" cokolwiek rosło. U moich dziadków podwórko zarosło trawą dopiero gdy krowy i świnki zostały wyeksmitowane, zmarł dziadek, pola poszły w dzierżawę, kaczki zostały zjedzone, kur babcia zostawiła sobie 6 sztuk (zdechły ze starości, nie pozwoliła ich zabić).
Ta trawka była luzem, nie odkurzona. Zostały kępki pomiędzy wyjeżdżoną ziemią. Tak to wygląda,
IMG_20200414_165543 (1).jpg

Przemyślę sprawę.


4. Jeśli to ma być pastwisko dla koników, to powinno być całe zarośnięte, jak padok to cały wydeptany, z ewentualną zielenią przy płotach.
Trawa w zasadzie na całości, mizerna bo mizerna ale jest. Wydawało mi, że wydeptane powinno być przy ogrodzeniu jak biegają tam i z powrotem.
7091950_konie-na-wybiegu.jpg
konie.jpg
konie 2.jpg

Na łukach torów się nie znam, ale wyglądają cokolwiek kaskadersko.
No cóż zrobić, łuki tortowe. Ma być do użytku domowego.

Powyższe uwagi to obserwacja, chcesz, zastosuj, będzie moim zdaniem większy realizm.
Pewnie na końcu, będę coś dłubał i poprawiał. Miejsca które mi się podobały po zrobieniu już mi się nie podobają np. pola rolne
 
Ostatnio edytowane:

Grg

Użytkownik
Reakcje
90 0 0
inne promienie są dla torów z podsypką i inne dla torów bez podsypki. To co kolega pisze to tak jest w torach bez podsypki, a to co ja pisałem dla torów z podsypką. Jedna skala, jedna firma a takie różnice.
System torów "Fleischmann bez podsypki" w N oryginalnie stworzyło i sprzedawało kiedyś Roco. Później, jak Roco kupiło Fleischmanna, to w podobnym czasie zrezygnowali z N-ki w Roco, a system torów bez podsypki przemianowano na markę Fleischmann. Stąd różnice w promieniach bo Fleischmann od dawna miał swój system z podsypką w N.

Sam używam systemu Fleischmanna z podsypką i staram się używać promienia nie mniejszego niż 225,6mm, a jak kładę tor równoległy (zewnętrzny) na zakręcie to używam fleksów, wspomagając się naprężaczami fleksów, mam takie:
https://www.conrad.pl/p/naprezacze-fleksow-skala-n-3-szt-217734
chyba to jedyny sklep który je oferuje w Polsce, "wrednie" tam nie podają jaka to marka i model, więc specjalnie właśnie znalazłem opakowanie i jest to Massoth 8103203
Ale dla promieni 225 mm i mniejszych podobno lepiej nie używać fleksów bo są już zbyt duże naprężenia.

A moduły piękne, najbardziej podobają mi się naturalnie wyglądające trawy, krzaki i ładnie wkomponowane budynki. (y)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
Dobra, teraz 99,99% :). Zapomniałem że będzie tło. Zrobiona buda, dałem słupy. Z tłem musiałem pokombinować, bo tamto się kończyło. Na szczęście udało się wkomponować. Na załamaniu wstawiłem drzewo żeby się nie rzucało w oczy.
buda.jpg
tło.jpg
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
A mogłbyś zrobić zbliżenie na ten mechanizm łączenia modułów? Bo ja planowałem użyć złączek Minifix w swoich modułach ale nie chciałbym żeby coś wystawało i mogło ulec uszkodzeniu. Ostatnio znalazłem złącze śrubowe do blatu. idea poniżej:
wloskie-zlacze-do-blatu-blatow-quick-fi-35mm-l-100.jpg
 
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
:eek:... :D(y)
Jakie to cudo ma teraz wymiary??

Pozdrawiam,...
Tak z głowy to około 3,00 m długości z możliwością oczywiście rozbudowy. Moduł łukowy ma 0,65 m szerokości.
A mogłbyś zrobić zbliżenie na ten mechanizm łączenia modułów? Bo ja planowałem użyć złączek Minifixw swoich modułach ale nie chciałbym żeby coś wystawało i mogło ulec uszkodzeniu. Ostatnio znalazłem złącze śrubowe do blatu. idea poniżej: Zobacz załącznik 727349

To żaden mechanizm. Na jednym module haczy, na drugim kołek. Po zapięciu ściąga/dociska do siebie moduły.
IMG_20181006_134139.jpg
chyba już to pokazywałem
 
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
Panowie mam przykrą wiadomość. Ze względu na poważne zmiany osobiste w moim życiu, makieta raczej nie zostanie ukończona i prawdopodobnie trafi pod młotek. Jeszcze nie na 100 %, ale nadzieje na ukończenie są bardzo nikłe.
Jakby ktoś był zainteresowany to poważne oferty proszę składać na priv.
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
Ehhh. Ciężko się czyta takie wpisy. Mam mimo wszystko nadzieję, że się Tobie uda temat ciągnąć dalej, ale wiem też, że różnie się życie układa.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Cóż... Jedyne co mogę, to życzyć powodzenia, głowa do gory... i mieć nadzieję, że się w życiu Tobie poukłada...

Pozdrawiam,...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Uprzejmie proszę o przeniesienie tego ogłoszenia do Giełdy, najlepiej z prefiksem "Allegro i inne" i z linkiem do OLX.
 

Podobne wątki