• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta modułowo-podłogowa

OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#22
Udało mi się sklecić pozostałe skrzynki.
Chciałem zrobić prowizorkę układu i cały misterny plan w piz....
Pomyliłem, a w zasadzie pierwotnie zakładałem elektryczne angliki, zdecydowałem się jednak na zwykle krzyżówki. Tamte mają 130 mm, te tylko 111,2 mm (Producent podaje 112,6 mm, nie wiem jak to mierzyli , chyba razem ze złączkami). No i układ z gotowych odcinków nie pasuje. Trzeba ciąć.
Połączyłem co się dało i niby jeździ. Szczeliny przy szybkiej jeździe faktycznie za szerokie, będę też musiał się ich pozbyć na pozostałych modułach.
Pytanie o jakiś domowy sposób cięcia, czy trzeba kupić coś takiego?
 

Załączniki

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#23
Jakiś podstawowy "chiński" pseudo dremelek z cienką tarczką. Mała inwestycja na kilka lat ;-)

Na forum były też opisywane sposoby wykonania piłki z żyletki, cięcia cążkami itd.
 
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#24
Jakiś podstawowy "chiński" pseudo dremelek z cienką tarczką. Mała inwestycja na kilka lat ;-)

Na forum były też opisywane sposoby wykonania piłki z żyletki, cięcia cążkami itd.
Cążkami próbowałem, niestety zgniatają. Dremelka pseudo mam. Tylko że, po upadku coś mu prędkość spadła, a tam nie bardzo ma się co zepsuć.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#26
Wystarczą zwykłe kombinerki i kawałek papieru ściernego na drewnianym klocku jak nie masz nic innego. Patrząc na funkcjonalność układu - nie lepiej dokupić po jednej zwrotnicy na każdą ze stron i zrobić pełen "trapez"?
 
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#27

Załączniki

OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#29
No trochę :). Niestety nie mam precyzyjnych. Zdecydowałem że kupię tą czeską żyletkę.

Old_jawa nie odpisał o co chodziło, więc przedstawiam swoją wizję. Układ torów zmodyfikowałem skoro i tak będę ciął
 

Załączniki

OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#36
No to nienajlepsze wg mnie. Za ostre i parowozy mogą mieć z nimi problemy.
Testowałem jedyny parowóz (poprzednia strona) który mam i nie zauważyłem problemu. Po łukach R3 i R2 też jeździł.
Co do napędów temat już nie aktualny. Próby przełożenia były obiecujące, ale muszę dać normalnie, ze względu na okablowanie pod płytą.
 
OP
OP
J

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#38
Lutuj kable do szyn, nie do złaczek
Jak zamalujesz szyny, mogą stracić kontak przez farbę. Jak lutujesz kable do szyn to powycinaj plastik między podkładami i je rozsuń. Nie stopią się. Wcześniej jednak oznacz miejsce lutowania, abyś trafił w dziurę między podkładami.

Poprawiłem jeden moduł, pozbyłem się szczelin i przylutowałem kable do szyn.
Pytanie:
Co z łączeniem szyn w miejscach złączek, bo itak takie będą występować? Na modułach ze zwrotnicami takich miejsc będzie kilkanaście. Czy po pomalowaniu torów, nie będzie problemu? Nie chciałbym lutować, bo moga powstać niepotrzebne naprężenia
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#39
Widziałem w jakimś amerykańskim "poradniku" na Youtube: koleś kładł szyny ze złączkami (kabelki pewnie co 5m.b. szyn) i takie połączenie szyna+złączka+szyna jeszcze lutował.
To było w H0 więc dużo się nie namęczył, ale może przy wsparciu topnika i wąskiego grotu lutowniczego, w N nie popali się podkładów.
 

Podobne wątki