• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Makieta modułowa ZGIERZ

OP
OP
LisiaM
Reakcje
199 3 0
#41
Prace mimo iż powoli, posuwają się do przodu.

Gotowy mur oporowy odpowiednio obsadzony w czole podtorza.

20180817_144323.jpg


20180817_144331.jpg


20180817_144337.jpg


20180817_144346.jpg


Przymiarka drugiej strony wąskiego gardła na ul. Długiej

20180822_192137.jpg


i z drugiej strony ...

20180822_192152.jpg


20180822_192155.jpg


Nadeszła chwila, by mistrzowsko prowadzony przez Piotra Ch. pędzel rozpoczął nadawanie ostatecznego wyglądu.
Jak to zwykle u nas ... zawsze jakieś ciekawe narzędzie się znajdzie ... tym razem profesjonalna paleta do mieszania farb ...

20180823_152320.jpg


I pierwszy podkład na murze ...

20180823_152338.jpg


20180823_154926.jpg


Ciąg dalszy wkrótce ...
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#42
Zapowiada się ciekawie, życze powodzenia. Ja 1:1 osobiście kojarzę to miejsce ze stacją benzynową i "radarowcami" przy mostku :)
 
OP
OP
LisiaM
Reakcje
199 3 0
#43
Zapowiada się ciekawie, życze powodzenia. Ja 1:1 osobiście kojarzę to miejsce ze stacją benzynową i "radarowcami" przy mostku :)
Dziękuję za wsparcie :D Długa droga przede mną a i dużo doświadczeń ... jak by kto chciał zapytać, czemu Piotruś patynuje mury ... bo ja chwilowo mam zbyt ubogi warsztat umiejętności i z chęcią przyjąłem pomoc Piotrka aby podziwiać kunszt i chłonąć tajniki rękodzieła :giggle:

Swoją drogą napisałeś, że kojarzysz to miejsce ... dla mnie fascynujący jest jeden szczegół ... otóż jestem bardzo zdziwiony, że żaden zakład pogrzebowy nie urządził się cieplutko nieopodal tego przejazdu pod wiaduktem, albowiem licząc łącznie z krawężnikiem drogowym z jednej strony dla pieszego zostaje całe 0,85 metra a z drugiej ... 0,60 ...
Wykonując pomiary ze Zgierzątkiem niejednokrotnie niemal czuliśmy złowrogie poklepywanie lusterkami po plecach ... taki ot ewenement drogowy, z którym jak widać nie tak łatwo sobie radzą służby odpowiedzialne za infrastrukturę i bezpieczeństwo :oops:
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
996 63 25
#44
Kurcze. Tyle razy przejeżdżam po szynach tym odcinkiem i zawsze mi umyka aby skojarzyć z Waszą praca... Mimo to szacunek. Sam zbieram obecnie materiały na budowę z reala... Ale o tym jeszcze trochę. Póki co biorę popcorn :cool: i podziwiam :oops:
 
OP
OP
LisiaM
Reakcje
199 3 0
#45
Kolejne etapy patynowania

20180827_125059.jpg


20180827_125108.jpg


I w miejscu docelowym

20180827_125148.jpg


20180827_125159.jpg


Zostałem zapytany, jak nacinam poziome fugi. Posłużył mi zrobiony do tego celu przyrządzik z PCV na którym z boku naklejam wydruk z odpowiednimi odległościami linii.

20180827_125227.jpg


Ciąg dalszy niebawem ...
 
OP
OP
LisiaM

LisiaM

Użytkownik
Reakcje
199 3 0
#46
Witam po krótkiej przerwie. Zgierza ciąg dalszy... ponieważ troszkę ciasnawo zaczęło się robić w modelarni, czas na przygotowanie spodów segmentów do elektryki.

01.jpg


Pierwsze segmenty z zabezpieczonymi podejściami zasilania do torowiska.

02.jpg


03.jpg


Aby przy łączeniu nie wyrwać przylutowanych przewodów, zabezpieczam je klejąc i przykręcając od spodu specjalne podkładki z mlecznego pleksi. Izolacja przyklejona cyjanoakrylem nie pozwoli na zbytnie obciążenie punktów lutowniczych przy ewentualnym pociągnięciu. Patent podpatrzony na segmentach Kapitana Nemo.

04.jpg


Na Zgierzu do sterowania iglicami rozjazdów posłużą napędy naszych południowych sąsiadów z Czech, MP1 firmy MTB. Po zamontowaniu kilku sztuk na torze testowym zauważyłem, że uszy montażowe napędów po jednokrotnym dokręceniu robią się białe i drugie mocowanie już nie trzyma tak dobrze. Postanowiłem zrobić podkładki dystansowe z otworami montażowymi do sklejki oraz dwoma gwintowanymi na M2 otworami do zamocowania za pomocą śrub z łbem płaskim i podkładką.
Podkładka po wierceniu i wizycie w pobliskiej galwanizerni :

05.jpg


Napęd zamontowany na podkładce :

06.jpg


Ze względu na fakt, że elektryki nie rozpoczynam nie mając wszystkich segmentów, bo może się w trakcie zmienić koncepcja i narobiłbym sobie niepotrzebnego dłubania, zmontowałem małe pomocne urządzonko, za pomocą którego mogę od razu na gotowo ustawić i wycentrować napędy pod makietą.

07.jpg


08.jpg


09.jpg


Wtyczka w złączu napędu

10.jpg


11.jpg


I testy przymocowanego napędu pod segmentem

12.jpg


13.jpg


Pierwszy napęd na Zgierzu "siedzi" i młóci iglicą precyzyjnie

14.jpg


Część kabelków ogarnięta.

15.jpg


Kolejny segment przygotowany

16.jpg
 
OP
OP
LisiaM

LisiaM

Użytkownik
Reakcje
199 3 0
#47
Segmenty oczekują na transport do przechowalni.

17.jpg


Kolejna skrzynka zdemontowana

18.jpg


Mały zonk ... dziurki od iglic na sąsiednich rozjazdach w odległości 26mm od siebie ... napędy się nie mieszczą ... ale i na to szybkie rozwiązanie. Dokupiłem drut stalowy o średnicy 1mm i wygiąłem taką rameczkę, która ma odpowiednią sztywność i przenosi odpowiednie naprężenie igły sterującej iglicą. Teraz się już mieszczą koło siebie :)

19.jpg


20.jpg


CDN
 
OP
OP
LisiaM

LisiaM

Użytkownik
Reakcje
199 3 0
#51
Czy napędy MP1 mają informację zwrotną położenia.
Napędy MP1 mają co prawda jedną parę styków pomocniczych, jednakowoż większość rozjazdów potrzebuje polaryzacji. Chcąc spolaryzować rozjazd i wyciągnąć informację zwrotną nie zostaje nic innego jak zastosować albo MP5, albo mając już MP1 rozmnożyć styki za pomocą przekaźniczka.
 
OP
OP
LisiaM

LisiaM

Użytkownik
Reakcje
199 3 0
#52
Trzy zdjątka z dzisiejszego owocnego poranka...
Powoli zaczyna się zagęszczać, boję się pomyśleć o głowicy z drugiej strony Zgierza ...

01.jpg


02.jpg


I tu wczorajsza rameczka... niestety nie wytrzymał lut i musiałem ją nieco zmodyfikować. Teraz się nie rozerwie.

03.jpg


CDN
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#53
Ładna robota! :)
Mam pytanie Widzę, że przewidziałeś mocowania żarówek w celu zabezpieczenia przed zwarciem na iglicy. W zasadzie w MP1 są zabudowane bezpieczniki polimerowe zabezpieczające przed zwarciem. Masz jakieś spostrzeżenia co do pracy tych fabrycznych zabezpieczeń? Nie sprawdzają się?
 
OP
OP
LisiaM

LisiaM

Użytkownik
Reakcje
199 3 0
#54
Ładna robota! :)
Mam pytanie Widzę, że przewidziałeś mocowania żarówek w celu zabezpieczenia przed zwarciem na iglicy. W zasadzie w MP1 są zabudowane bezpieczniki polimerowe zabezpieczające przed zwarciem. Masz jakieś spostrzeżenia co do pracy tych fabrycznych zabezpieczeń? Nie sprawdzają się?
Dziękuję, na razie to jeszcze bałagan, będzie lepiej mam nadzieję ;)

Co do napędów jeden polimer mi nie wstał, więc postanowiłem skorzystać z tradycyjnego sposobu. Nie chcę w przyszłości na imprezie w biegu wymieniać napędu przed nadjeżdżającym składem :ROFL:
 
OP
OP
LisiaM

LisiaM

Użytkownik
Reakcje
199 3 0
#57
Witam
Mam jedno pytanie do szanownych. Gdzie można nabyć złącza 30 stykowe, które stosujecie w swoich modułach?
Problem w tym, że wykupiłem cały zapas. W hurtowni wywęszył je Paweł, zakupił o ile mnie pamięć nie myli tatusia i mamusię, by przetestować a potem ja przetrzebiłem stany magazynowe. Sęk w tym, że one są tak wiekowe, że mogę do nich mówić wujku i ciociu.

Spróbuj wyginać tak jak na rysunku,nie trzeba lutować a trzyma lepiej,sprawdziłem to wiem.
Zobacz załącznik 636417
To była moja pierwsza koncepcja, problem w tym, że zarówno pozioma jak i pionowa część pracuje na tyle sprężyście jak na to fi 1,0mm pozwoli i napęd przestawiony na 9mm skoku nie dawał rady dociągnąć iglic anglika. Sęk w tym, że ten anglik jest na skraju segmentu, więc igła nie ciągnie środkowego jarzemka, tylko chwyta za oczko boczne. Iglica bliżej igły dawała radę, ale sąsiednia iglica nie dociągała. Ta "ramka" przenosi mniejsze ugięcia niż wygięty w kolano drut. Stąd też koncepcja ramki i jej modyfikacja. W ramce drut pracuje niemal niezauważalnie względem Twojej i mojej pierwotnej wersji. Niemniej jednak dziękuję za odzew i pomysł. Przy krótkiej części pionowej igły rozwiązanie to sprawdzi się na pewno na wielu segmentach.

Dodam tylko jeszcze informację, że przy ramce musiałem przestawić napęd na 6mm bo słyszałem mielenie zębatek w MP1 :giggle:
 

Podobne wątki