• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 (1:87) Makieta modułowa - początek

Domino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam!

Jestem nowy na forum i chciałbym się z Wami przywitać. Mam na imię Dominik, mam 31 lat i mieszkam we Wrocławiu. Od wielu lat interesuje się modelarstwem, głównie modelami kartonowymi i drewnianymi. W większości, budowane przeze mnie modele to tzw. zbieracze kurzu, wiszące pod sufitem lub stojące na szafie. Jakiś czas temu powróciła do mnie myśl o makiecie kolejki, którą zawsze chciałem mieć w dzieciństwie. Postanowiłem poszukać informacji, co aktualnie oferuje rynek i co doradzają doświadczeni modelarze kolejowi. Poniżej przedstawię Wam pokrótce co chciałbym zbudować.

Wybór padł na makietę modułową, a to dlatego, że w mieszkaniu nie mam zbyt dużo miejsca na sensowny "torcik". Moduły będę mógł układać wzdłuż mieszkania, co da jakieś 14m szlaku.

Na tych 14m chciałbym zmieścić dwie stacje, jedna na początku, a druga na końcu szlaku, tak ok 2,5m i 1,5m. Inspiracje czerpałem od kolegów z Czech.

Przykład pierwszej stacji, u mnie byłaby podzielona na 3 moduły.
http://ostramo.parostroj.net/moduly/oa41/oa41.html

Przykład drugiej stacji.
http://ostramo.parostroj.net/moduly/oa42/oa42.html

Pozostałe 10m będzie po prostu szlakiem jednotorowym. Na szlaku planuję jakiś przejazd kolejowy, most i krótki tunel, tak dla urozmaicenia :)

Oczywiście, według Waszych porad, na początek pójdzie skrzynka z prostym szlakiem, bez większych udziwnień, aby się przekonać ile trzeba w to włożyć pracy.

Moduły chcę zrobić wg. normy FREMO. Tory firmy Tillig Elite code 83, bo te najbardziej są przez Was polecane. Tu pojawia się pytanie o zwrotnice. Czy używacie na modułach zwrotnic EW1 czy może jest jakiś wymóg, aby kąt był mniejszy, np. jak w EW6?

Drugie pytanie związane z torami, to czy ktoś buduje moduły z torami Piko A-Gleis 100? Zauważyłem, że są popularne na rynku. Pytam, bo może kiedyś będzie okazja podłączyć się modułami i nie chciałbym wtedy usłyszeć odmowy, bo mam nie takie tory! :/

Sterowanie na początek analogowe, mam lokomotywę elektryczną E32 firmy Roco (bez gniazda na dekoder) i 8 wagonów towarowych, również zestaw Roco. Cały skład to DB z III epoki.

Mile widziane będą wszelkie komentarze i rady. Pozdrawiam.
 

MaRoco

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Witaj na forum. Też jestem z wrocka i planuję budowę modułów, lecz w dalszej perspektywie.

Przykłady mijanek, które zamieściłeś, trudno nawet nazwać stacjami, ale podoba mi się twoje podejście do tematu - najpierw coś nieskomplikowanego.
Może spróbuj podejść do tematu jakiej mijanki, która rzeczywiście istnieje, np. mój ulubiony Biały Bór lub podobne.
Tory PIKO A Gleis zdarzają się na modułach, chociaż raczej rzadko. ale np. wrocławski KSK swoje moduły robi na nich. Moduły możesz robić i na Piko i na Tillig z tym, że te drugie lepiej wyglądają.

O zwrotnicach na modułach nic nie napiszę, bo nie jestem w temacie, ale to powinna wyjaśniać norma.
 

Sabajan

Znany użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
3 0 0
#3
Witaj. Również jestem z Wrocławia i również planuję budowę modułu (narazie chyba jednego ;)). Właśnie czekam na zamówione profile Fremo. Tory Tillig.
Pozdrawiam
Sebastian
 
OP
OP
Domino

Domino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Dokładnie, nie jest to jakaś skomplikowana stacja na początek, a do zabawy wystarczy. Do ambitniejszych projektów podejdę jak skończę kilka modułów szlakowych i chociaż jedną z mijanek. Co do realizmu, przeglądam stronę z planami stacji, link po linku i coś wybiorę. Te dwie to takie przykłady, celem będzie coś co istnieje w rzeczywistości.

Jeżeli chodzi o tory Piko, zapytałem bo dużo o nich ostatnio piszą, tzn. reklamują, opisują jakie to one dokładnie są wyliczone przez CAD-owe narzędzia. Pomyślałem, że gdyby miało dojść do rewolucji i nagle wszyscy zaczną budować z nich to lepiej wiedzieć i się dostosować :) Tak czy owak, większość nadal poleca Tillig Elite i zostanę przy nich.

Kolego Sebajan, gdzie zamówiłeś profile? Mój kolega (niestety z poza Wrocławia) powiadomił mnie dzisiaj, że jego laser padł trupem po ostatniej linii produkcyjnej i nie może mi wyciąć tego co potrzebuję. Bardzo chętnie poproszę o namiary i z góry dziękuję :)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#5
Zamiast robić 2 sztuki takich samych stacji o lustrzanym odbiciu proponuję jedną z nich zamienić na coś takiego:
 

Załączniki

OP
OP
Domino

Domino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dzięki Kris za propozycję. Póki co, zabieram się za moduł szlakowy, tzn. zabiorę się jak zamknę sprawę materiału na skrzynkę. Na razie nabyłem flexa Tillig Elite i szuter. Jutro dalsze zakupy, tj. farby, kleje, posypki i wszelkiego rodzaju inne niezbędne materiały do wykonania prostego, albo i nie, modułu :)
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#7
Witaj :)
Super że zdecydowałeś się na makietę modułową a za razem domową małe stacje końcowe i 10m szlak jednotorowy.... Już kibicuję temu projektowi :D Plan prosty, choć może wartałoby dodać jakąś bocznicę szlakową.... Zawsze trochę więcej zabawy ;)
Kilka odpowiedzi na twoje pytania:
Oczywiście, według Waszych porad, na początek pójdzie skrzynka z prostym szlakiem, bez większych udziwnień, aby się przekonać ile trzeba w to włożyć pracy.
Świetnie, moduł szlakowy zawsze się przyda, a na jeden moduł na początek pomoże nabrać doświadczenia.
Moduły chcę zrobić wg. normy FREMO. Tory firmy Tillig Elite code 83, bo te najbardziej są przez Was polecane. Tu pojawia się pytanie o zwrotnice. Czy używacie na modułach zwrotnic EW1 czy może jest jakiś wymóg, aby kąt był mniejszy, np. jak w EW6?
Nie zwrotnice a rozjazdy. ;) W normie jest że max 12 stopni, a jak zrobisz na EW6 to Cie przyjmą z otwartymi rękami :ROFL:
Drugie pytanie związane z torami, to czy ktoś buduje moduły z torami Piko A-Gleis 100? Zauważyłem, że są popularne na rynku. Pytam, bo może kiedyś będzie okazja podłączyć się modułami i nie chciałbym wtedy usłyszeć odmowy, bo mam nie takie tory! :/
Generalnie wysokość szyny powinna być 2,1mm czyli code 83, czyli najlepiej RocoLine i Tillig Elite.

Jeszcze kilka uwag co do stacji. :D
Jedna stacja końcowa z dwoma torami jest dobrym pomysłem. Jednak 2 takie stacje na imprezie... Na końcach są z reguły stacje tzw techniczne choć nie zawsze.... Proponuję w jednej dodać ślepy tor który umożliwiłby włączenie jej do stacji. Ewentualnie rozbudować jedną o dodatkowy 3 tor... Zawsze by się przydał ale najpierw zrób szlak i tą stację końcową

Co do profili, to proponuję zapytać Kpt.Nemo na forum
 
OP
OP
Domino

Domino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Czy posiada ktoś z Was plany stacji Rawicz Wschód, która znajduje się na linii kolejowej nr 362 Kobylin - Rawicz?
 
OP
OP
Domino

Domino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Ok, w końcu rozpocząłem realizację planu. Pierwsza skrzynka sklejona i skręcona, korek jeszcze nie przyklejony, muszę go ładnie przyciąć pod kątem po bokach. Sceneria modułu jeszcze w końcowej fazie planowania, ale jak wspomniałem wcześniej, będzie to raczej prosty szlak, na którym przetestuję np. elektrosadzarkę, którą niebawem będę montował :)
 

Załączniki

Podobne wątki