• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Makieta modułowa Grupy Miłośników Kolei Amerykańskich

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
980 23 0
#1
W tym wątku zapraszamy Wszystkich chętnych do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami dot. budowy makiety modułowej odzwierciedlającej klimaty kolei północnoamerykańskich. Mile widziane informacje o szczegółach technicznych zarówno w zakresie budowy samych modułów, ich wykończenia, wyposażenia, detali itp. itd. Rysunki, szkice, zdjęcia, relacje z budowy oraz dyskusje.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
krakowiak

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
980 23 0
#2
Na początek, może trochę samolubnie, kilka słów o stacji Łasicowy Potok, która stała się zaczątkiem całego zamieszania z makietą modułową naszej Grupy.

Łasicowy Potok (Weasel Creek) jest małą stacją na jednotorowej linii kolei CN. Posiada trzy główne tory stacyjne – w pełni przejezdne, umożliwiające krzyżowanie pociągów, zmianę czoła pociągu, wykonywanie manewrów. Do tego dochodzą trzy bocznice / tory odstawcze.

Stacja jest zbudowana na 7 modułach, jej końce (mod. 1 i 2) mają profil F96. Wysokość główki szyny nad poziomem podłogi 110 cm.

weasel_creek_mod_4.jpg
 
OP
OP
krakowiak

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
980 23 0
#3
Ponieważ pojawiły się już pierwsze pytania i odpowiedzi (w międzyczasie były porządkowane wpisy) przytoczę je tu, aby nic nam nie umknęło:

Jaco3011: A ze skrajnią się mieścicie? Dla linii dwutorowych może być za ciasno na normach FREMO.

Marth Maul: Linii dwutorowej nie budowałem jeszcze, Ale myślałem o tym. Na odcinku prostym 46mm rozstaw osi torów może być. FREMO USA nie pamiętam czy to właściwa nazwa, mówi 50mm. No i kwestia łuków im większy promień tym lepiej. 46mm na łuku to zdecydowanie za mało przy R1500mm. Narazie i tak budujemy jednotorowe szlaki.

Artur: Ale FREMO dla linii 2T zaleca R>=3000

Artur: "A ze skrajnią się mieścicie? Dla linii dwutorowych może być za ciasno na normach FREMO."
My puszczaliśmy kiedyś na 2T dwa Big Boye i to nawet sobie radziło. W peronach był problem i coś jeszcze w Radzyminie i Błoniu ale nie pamiętam dokładnie o co chodziło.
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#4
Edit: sprawdziłem, mają 2" (50,8mm).

Skoro USA wchodzi do Polski, to może jest szansa na Japonię.
 
Ostatnio edytowane:

Darth Maul

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
348 1 0
#9
Zamieszczam poniżej kilka zdjęć z mojej ostatniej pracy;). Nie wiem czy dobrze wyszło. Może nie najgorzej. Moduł przedstawia szlak kolejowy biegnący gdzieś przez Kanade, w tle żniwa, na torze AC4400 od Kato, kombajn to model Wikinga Claas Lexion 770. Z mojej wiedzy wiem, że i takie są w Kanadzie.
 

Załączniki

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#12
Jeszcze jedno zdjęcie. Jakość trochę słaba, mam 4 letni tel. Zapraszam innych kolegów do tworzenia.
Zamieszczam poniżej kilka zdjęć z mojej ostatniej pracy;). Nie wiem czy dobrze wyszło. Może nie najgorzej. Moduł przedstawia szlak kolejowy biegnący gdzieś przez Kanade, w tle żniwa, na torze AC4400 od Kato, kombajn to model Wikinga Claas Lexion 770. Z mojej wiedzy wiem, że i takie są w Kanadzie.
Z jakiej trawy wykonałeś pole na którym jest kombajn?
 

Darth Maul

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
348 1 0
#16
Tym razem chcę pokazać niewielkie jeziorko/ oczko wodne, gdzieś na szlaku w Kanadyjskiej równinie. Ostatnia moja praca.
 

Załączniki

Darth Maul

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
348 1 0
#19
Tak dla zachęty . Powstają kolejne moduły makiety w klimacie Północno Amerykańskim. Jak by ktoś jeszcze chciał się przyłączyć to zapraszamy.
Poniżej kilka zdjęć modułu jeszcze nie wykończonego, w trakcie realizacji.
 

Załączniki

Darth Maul

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
348 1 0
#20
Moduł prawie ukończony w 95%.
Tak informacjnie to moduł jest niskobudżetowy. Wiadukt został zrobiony ze sklejki 6mm, i kartonu, domki z gazetki, tłuczeń na tory też produkuje sam. Drzewa i krzewy również wykonuje od podstaw. Posypki do drzew tworzę z trocin i farbuje barwnikami do bawełny. W różnych proporcjach można stworzyć różne odcienie.
Nie da się ukryć, że to wszystko jest czasochłonne, ale bardziej mnie to cieszy niż kupować wszystko jak np. drzewa, posypki.
Na jednym drzewie zastosowałem gotowe listowie i już więcej go nie kupię, ponieważ nie jestem zadowolony i tak musiałem to poprawiać.
Zachęcamy wszystkich miłośników Kolei Północnej Ameryki na forum www.namr.pl
Dodam, że moduł nie jest idealny i następne będą lepsze.
 

Załączniki

Podobne wątki