• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta Miszy – czyli „Zawsze musi być ten pierwszy raz”

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#1
No i tak – skoro już powiedziało się „A”, to trzeba powiedzieć „B”. Zakładam nowy wątek w dziale „Makieta i moduł” - relacje. Dłonie są już lekko wilgotne, ręce trochę się trzęsą, a co to dopiero będzie dalej? Nie wiem - wszak jestem laikiem jeżeli chodzi o tę formę modelarstwa
Jak już niektórzy z Was wiedzą, dzięki Waszej wielkiej i wydatnej pomocy, zakończyłem etap szybkiej nauki i intensywnego planowania mojej pierwszej w życiu makiety kolejowej. Teraz nadchodzi dla mnie wielki czas próby, czas na powolną i mozolną pracę wieńczącą etap planowania czyli realizację. Trochę się tego obawiam. Można by powiedzieć, że nie umiejąc pływać wszedłem do oceanu. Co mi z tego mojego planu wyjdzie? Zobaczymy. W głowie mam jedną wielką mieszaninę teorii, takie wszystko i nic, czyli inaczej mówiąc - pustkę.
Prace nad samą makietą zacznę dopiero na wiosnę (takie mam założenie), jednakże chcę już być obecny w tym dziale, bowiem już sama obecność tutaj motywuje i inspiruje mnie do dalszej pracy.
Spodziewam się, że spadnie na mnie, a w zasadzie na moją pracę wiele – nazwijmy to – „pozytywnej” a zarazem konstruktywnej krytyki. Mam jednak nadzieję, że będzie ona dla mnie tylko inspiracją do lepszej pracy. Będę starał się pracować powoli i dokładnie a siłą napędową dla mnie będą Wasze prace. Wiem, że nie dogonię Was w kunszcie i mistrzostwie wykonania – mogę jedynie obiecać, że będę się bardzo starał.

Zawsze, we wszystkim, musi być ten pierwszy raz. I to jest właśnie takie moje motto przewodnie, albowiem wszystko to, co będę robił przy makiecie (z niewielkimi wyjątkami) będę robił po raz pierwszy w życiu. Mam nadzieję, że nie będę się wstydził mojej pracy. Proszę tylko – NIE POGANIAJCIE MNIE.
Muszę ochłonąć.
Misza
 
OP
OP
misza1

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#2
Tak dla przypomnienia, poniżej przedstawiam plan, który idzie do realizacji. Mam tylko nadzieję, że w trakcie realizacji nie będą pojawiały się potrzeby większej korekty planu. Poniżej przedstawiam moje wymyślone założenia do makiety: (mam nadzieję, że dobrze dobrałem słownictwo)
SKALA „N”
1 – Wymiary makiety: 200x104 cm
2 – Materiał torowy: tory Fleischmann Piccolo na nasypie.
3 – Sterowanie: jazda pociągów – DCC, rozjazdy, a w zasadzie zwrotnice sterowane analogowo (napędy schowane w makietę)
4 – Motyw przewodni mojej makiety: gdzieś za Łabą, jakaś mała stacja węzłowa, z odgałęzieniem linii lokalnej prowadzącej do małej stacyjki położonej wyżej. Realizm? - no właśnie – jakiś tam. Dolna stacja kolejowa przy tartaku i bocznicy przeładunkowej. Na poziomie pierwszym – generalnie las (zaplecze dla tartaku) mała stacyjka z peronem ziemnym, kościółek i domki oraz pagórki, a po drugiej stronie potoczek, jeziorka i młyn z domostwem, - drogi lokalne
5 – Teren pagórkowaty z nasypami i murami oporowymi oraz jedną skałą z prawdziwego kamienia wapiennego (taką skałę widziałem na forum i bardzo mnie się ona spodobała)
6 – Obiekty inżynieryjne: trzy tunele oraz wiadukty nad jeziorkiem, rzeczką i nad drogą lokalną
7 – Zabudowania: dwa budynki dworcowe, lokomotywownia, nawęglanie parowozów, wieża ciśnień, nastawnia, magazyn, tartak, mały młyn i zabudowania o charakterze wiejskim
8 – Epoka kolejowa: okres III epoki, trakcja parowa, koleje niemieckie
9 – Sygnalizacja kształtowa,
I to tyle wstępu. Jeszcze tylko dodam, że elektronika przy makiecie mnie chyba „zabije” :eek:, a na pewno dobrze sponiewiera :confused: - jednak jakoś muszę z tym poradzić - :LOL::LOL::LOL: MAKIETA MISZY.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg .
Misza
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#5
Nie che Ci mieszać, ale na twoim miejscu wywalił bym tą spirale w środku. Zostaw sobie dwu torowy szlak dookoła a w środku zrób urokliwe miasteczko. ( będzie bardziej realne) A tak wychodzi Ci taka bajka. Dwa osiedla po 3 chałupy i kościół
 
OP
OP
misza1

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#6
Witam i ciszę się z faktu, że mój pomysł spotkał się z jakimś tam zainteresowaniem.

Kiedyś (przy planowaniu) kolega popowe sprowadził mnie na ziemię i potem zniknął. Teraz na początku mojej innej już drogi pojawia się i …..... znowu daje dobre rady? Szkoda, że nie napisał tego dużo wcześniej i być może plan wyglądał by całkiem inaczej. A może sądził, że się tutaj nie pokażę, że odpuszczę i on także odpuścił? Znowu zmusza mnie do myślenia.

Wiem, że swojego trzeba bronić jak niepodległości, a teraz ponownie mam dylemat. Zawsze pisałem, że trzeba słuchać doświadczonych kolegów – dobrze radzą. Może faktycznie tego jest zbyt dużo – taka bajka? Zdaję sobie sprawę, iż płaską makietę jest dużo łatwiej wykonać. A może faktycznie zacząć od początku? Tylko po co? A może jednak faktycznie tak jak radzi popowe?

Jutro spróbuję ułożyć układ torowy na sucho. Coś zadecyduję. Pozdrawiam Misza.
 
OP
OP
misza1

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#8
Witam - mój wątek (Noga z elektroniki) był i jest w dziale dla początkujących.
A tutaj - klamka zapadła. Napisałem, że powinno się swojego bronić jak niepodległości. Cenię sobie dobre rady (mam nadzieję, że ich tutaj nie zabraknie) i staram się zawsze z nich korzystać. Niemniej jednak skoro poświęciłem już tak dużo czasu na opracowanie (przy wydatnej pomocy kolegów z forum) planu, który mnie się podoba, to postaram się go już zrealizować, z troszeczkę zmienionym „wystrojem” - nie będzie taki już taki bajkowy.
Wiem, że jako laik porywam się na słońce z motyką, tylko że czasem motyka potrafi wiele zdziałać -jak mówił Masutatsu Oyama:
"Intensywny trening służy bardziej wyrabianiu stanowczości ducha i pokonywaniu własnych słabości niż rozwijaniu silnego ciała."
„Moje motto brzmi: sztuki walki zaczynają się i kończą na uprzejmości, a maniery muszą być nienaganne”
„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego”


I te właśnie zasady chcę tutaj zastosować. Pozdrawiam Misza.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#9
Zatem nie pozostaje mi jak życzyć szczerze powodzenia.
A na etapie materializacji projektu wylewać swoje przekonania dotyczące sposobu , materiałów i użycia techniki by twój projekt wyglądała dobrze.
Zatem powodzenia.
 
OP
OP
misza1

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#11
Pracowałem na darmowym programie SCARM - tutaj są filmiki z obsługą programu:
https://www.youtube.com/results?search_query=SCARM+
Samo opracowanie wizualizacji zajęło mi około godziny (najwięcej wstawianie drzewek). Mimo, iż jest to darmowy program to można zrobić z nim cuda np. wstawiać okna, drzwi, werandy, zmiany kolorów, zadaszenia peronów ......... .
Pozdrawiam Misza.
 
OP
OP
misza1

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#12
Chciałem tylko zobaczyć jak będzie wyglądać układ torowy, czy program pokryje się z realizmem i takie tam. Wobec powyższego przytargałem z garażu na górę dwie sklejki przeznaczone na poziom „zerowy” i „pierwszy”, a następnie ułożyłem „na sucho” cały układ torowy. Teraz do mnie faktycznie dotarło ile pracy mnie czeka. Jednak nie poddam się, będę walczył do końca, a skoro już miałem ułożony cały układ, to od razu pozaznaczałem miejsca przeznaczone na napędy, które muszę wyciąć jeszcze przed złożeniem stołu (otwory te będą przeznaczone na schowanie napędów). Pooglądałem ten blat, nacieszyłem oczy i następnie poskładałem wszystko i – no właśnie, nie podłączyłem i nie sprawdziłem, czy mała lokomotywa jeździ – WIELKI BŁĄD. Teraz będę musiał czekać do wiosny - trudno. Tylko jakoś kolana mnie bolą – praca w parterze, no cóż, wolałem już tę na macie – a ręce mnie swędzą aby rozpocząć prace przy makiecie. Muszę jednak zastopować i trzymać się mojego planu – powoli, powoli, a szybciej i lepiej dojdę do celu. Zimą chyba będę sklejał budowle i czytał, czytał i czytał. A może nawet spróbuję coś „pobrudzić”? Teraz czekam na wiosnę.

Pozdrawiam. Misza
 

Załączniki

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#15
Chciałem tylko zobaczyć jak będzie wyglądać układ torowy, czy program pokryje się z realizmem i takie tam. Wobec powyższego przytargałem z garażu na górę dwie sklejki przeznaczone na poziom „zerowy” i „pierwszy”, a następnie ułożyłem „na sucho” cały układ torowy. Teraz do mnie faktycznie dotarło ile pracy mnie czeka. Jednak nie poddam się, będę walczył do końca, a skoro już miałem ułożony cały układ, to od razu pozaznaczałem miejsca przeznaczone na napędy, które muszę wyciąć jeszcze przed złożeniem stołu (otwory te będą przeznaczone na schowanie napędów). Pooglądałem ten blat, nacieszyłem oczy i następnie poskładałem wszystko i – no właśnie, nie podłączyłem i nie sprawdziłem, czy mała lokomotywa jeździ – WIELKI BŁĄD. Teraz będę musiał czekać do wiosny - trudno. Tylko jakoś kolana mnie bolą – praca w parterze, no cóż, wolałem już tę na macie – a ręce mnie swędzą aby rozpocząć prace przy makiecie. Muszę jednak zastopować i trzymać się mojego planu – powoli, powoli, a szybciej i lepiej dojdę do celu. Zimą chyba będę sklejał budowle i czytał, czytał i czytał. A może nawet spróbuję coś „pobrudzić”? Teraz czekam na wiosnę.

Pozdrawiam. Misza
Bardzo fajnie to wyglada i trzymaj się tego projektu, bo to Twój własny :) Wiem jednak ze często rady doświadczonych kolegów z tego forum są bardzo cenne i można je brać pod uwagę wg własnego uznania. Widzę, ze tempo prac masz całkiem niezłe, bo od pierwszego wpisu minęła chwila :) Takie wpisy motywują mnie do działania i muszę chyba wrócić do przerwanych prac na mojej makiecie, żebym tez mógł coś pokazać w swojej relacji. Będę tu zaglądał i życzę powodzenia. To nie moja skala, ale 2m dla N to musi być fajny kawałek do jazdy pociągami. (y)
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
#16
Chciałem tylko zobaczyć jak będzie wyglądać układ torowy, czy program pokryje się z realizmem i takie tam. Wobec powyższego przytargałem z garażu na górę dwie sklejki przeznaczone na poziom „zerowy” i „pierwszy”, a następnie ułożyłem „na sucho” cały układ torowy. Teraz do mnie faktycznie dotarło ile pracy mnie czeka. Jednak nie poddam się, będę walczył do końca, a skoro już miałem ułożony cały układ, to od razu pozaznaczałem miejsca przeznaczone na napędy, które muszę wyciąć jeszcze przed złożeniem stołu (otwory te będą przeznaczone na schowanie napędów). Pooglądałem ten blat, nacieszyłem oczy i następnie poskładałem wszystko i – no właśnie, nie podłączyłem i nie sprawdziłem, czy mała lokomotywa jeździ – WIELKI BŁĄD. Teraz będę musiał czekać do wiosny - trudno. Tylko jakoś kolana mnie bolą – praca w parterze, no cóż, wolałem już tę na macie – a ręce mnie swędzą aby rozpocząć prace przy makiecie. Muszę jednak zastopować i trzymać się mojego planu – powoli, powoli, a szybciej i lepiej dojdę do celu. Zimą chyba będę sklejał budowle i czytał, czytał i czytał. A może nawet spróbuję coś „pobrudzić”? Teraz czekam na wiosnę.

Pozdrawiam. Misza
Ja bym na twoim miejscu już zaczynał robotę a nie czekał do wiosny :p
 
OP
OP
misza1

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#17
Dziękuję - te podziękowania to faktycznie należą się Zwrotniczemu_1960 (prekursor podobnego planu) i Andrzejowi Harasskowi, który wydatnie pomógł mi w stworzeniu tego planu (miał dla nie wiele wyrozumiałości i cierpliwości). Jestem laikiem i żółtodziobem w tej formie modelarstwa dlatego, dlatego tak ważne są dla mnie informacje jakie dostarczają mi koledzy na forum że staram się je zapamiętywać, zapisuję je sobie, robię zakładki - itp, itd. Obserwuję Wasze prace, co i jak robicie, przeglądam zdjęcia, filmiki - to jest dla mnie inspiracją i motywacją do dalszej pracy. Obiecuję, że będę bardzo się starał, aby chociaż zbliżyć się do Waszego wykonawstwa. Pozdrawiam Misza.
 
OP
OP
misza1

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#18
Ja bym na twoim miejscu już zaczynał robotę a nie czekał do wiosny :p
Marcinie - pewien sport nauczył mnie cierpliwości - chciałbym już zacząć budowę, jest jednakże mały szkopuł - otóż muszę wykonać jeszcze parę prac na świeżym powietrzu związanych ze stołem, nie chcę tego robić w garażu ani w domu. Mam jakiś plan ułożony w mojej łepetynie i będę starał się go realizować. Misza.
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#19
Marcinie - pewien sport nauczył mnie cierpliwości - chciałbym już zacząć budowę, jest jednakże mały szkopuł - otóż muszę wykonać jeszcze parę prac na świeżym powietrzu związanych ze stołem, nie chcę tego robić w garażu ani w domu. Mam jakiś plan ułożony w mojej łepetynie i będę starał się go realizować. Misza.
nie martw sie, ja mam czasami to samo i pewne prace tez staram się także robic na zewnątrz. :confused: Zainspirowany Twoja pracą wróciłem dzis do prac nad moja makietą .... i efektem jest m in pełno drobnych kulek styropianu, bo trochę piłowałem :D Jak coś więcej zrobię, to uzupełnię moją relacje.
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.385 2 0
#20
Fajnie się zapowiada. Jak już to ułożyłeś, to połowa sukcesu :p
Z niecierpliwością czekam na relację :)
 

Podobne wątki