• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta miasta

lukasz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Studiuję gospodarkę przestrzenną i na historię architektury muszę zrobić makietę miasta. Mam mało czasu, tylko 2tyg, ale praktycznie chciałbym wykonać makietę na przestrzeni 2-3 dni (niestety, ogromną większość czasu muszę poświęcić matmie, z której i tak pewnie będę miał warunek ;>). Z racji ograniczenia czasowego, nie chcę bawić się w uczenie się na błędach i kombinowania 10 razy przy jednym zagadnieniu, więc chciałbym skorzystać z doświadczenia osób, które w tym siedzą. Nie znalazłem niczego bardziej odpowiedniego do tematyki niż te forum.

Myślałem nad Dubajem, ale rozumiem, że przez ilość wieżowców i palemki (które nota bene miałyby być wizualnym kopem w krocze) byłby pracochłonny i trudny, ew. jakieś inne miasto w Polsce. Na przykładach były to głownie miasta średniowieczne, otoczone murem itp, ale szczerze powiedziawszy, nie chcę powtarzać 100 makiet. Wymiary to max 1x1m. Najważniejsza jest rzeźba terenu. Technika w pełni dowolna, widząc po przykładach, to właściwie wszystko przejdzie ^^'

Chciałbym usłyszeć nieco własnych doświadczeń. Myślałem nad zwykłą sklejką jako podstawę, fakturą terenu z gipsu, a wieżowcach z tektury. Czym je malować? Teren jest głownie piaszczysty - z czego zrobić podłoże? Przykleić jakiś żółty piaszczysty miał? Czy również malować? Drogi z jakiejś czarnej taśmy?
Nigdy niczego podobnego wcześniej nie robiłem, więc nie wiem jakie są najczęstsze rozwiązania.

Jeżeli któryś z forumowiczów wie, gdzie indziej mogę szukać informacji, albo podrzuci jakiś ciekawy pomysł czy radę, to byłbym wdzięczny.
Przy okazji może jeszcze pozdrowię mój rok. Ktoś może przypadkiem trafić na mój ślad =p
 
Reakcje
0 0 0
#2
A jaka to ma być skala i jaka dokładność makiety?
Czy dysponujesz jakimiś materiałami np. wykreślonym miastem w 3D. Myślę, że najszybciej byłoby wydrukować to na drukarce trójwymiarowej, ale trzeba mieć całość odpowiednio przygotowaną...
 
OP
OP
L

lukasz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Skala jest dowolna, ale musi być odpowiednio duża, tak, żeby wieżowce w porównaniu do wysp odpowiadały wysokością. Z dokładnością to bym nie przesadzał, na niektórych przykładach były pominięte elementy zabudowy, uśrednione fragmenty, a wykładowca się przejmował się tym.
Materiały mam tylko takie jakie ma google, o Dubaju jest ostatnio głośno, więc całkiem sporo tego jest. Oczywiście wpierw zaplanuje makietę, tak, żebym potem nie musiał upychać budynków.
Chodzi mi o same techniki wykonania.
 
OP
OP
L

lukasz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Wygląda imponująco, ale pracochłonnie.
Można wycinać poszczególne elementy a potem je kleić? Czym kleić i jak wycinać? Nożem pewnie zostałyby obszarpane krawędzie, do tego nie równe.
Czy ktoś wie, czy może znajduje się jakiś sklep modelarski/makieciarski w Warszawie, w każdym razie coś gdzie mógłbym podpatrzeć gotowe makiety albo pozadawać parę pytań? Najlepiej po wschodniej stronie.

Edit:
Kurczę, chyba zbyt drogo jak dla mnie. Na allegro płyta 1cm 50x50 kosztuje 30zł. Na Dubaj zużyłbym ładnych parę sztuk, a nie zamierzam marnować takiej ilości pieniędzy. Gdzieś dostanę taniej? W jakimś budowlanym szukać? Jeżeli nie, to muszę z tego zrezygnować.
 
Reakcje
0 0 0
#6
Co do pracochłonności projektu, to nie ma co o tym dyskutować - nie jest to jedna bryła, tylko zespół kilkudziesięciu lub kilkuset.
Co do spienionego PCV, to daje się ono dobrze ciąć przy pomocy noży np. OLFA (ważne: chodzi o noże tej konkretniej firmy, a nie jakieś chińskie).
Co do grubości płyty, to warto byłoby zastanowić się, czy nie lepiej kleić z kilku cieńszych warstw - łatwiej ciąć. Po cięciu nie zostają żadne obszarpane krawędzie (jeśli masz dobry nożyk).
Płyty bardzo dobrze łączą za pomocą klejów cyjanoakrylowych (ja używam "kropelkę").
Co do samych płyt, to są one używane w budownictwie i reklamie, może masz gdzieś blisko jakąś agencję robiącą np. szyldy, itp. Z doświadczenia wiem, że często zostawia się różne ścinki na wszelki wypadek... może będzie taniej.
Życzę powodzenia :)
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#7
A czy nie możesz budynków robić jako bryły, a ew. elewację - o ile jest konieczna - np. z odpowiednio pomalowanego kartonu, folii samoprzylepnej itp itd? Bryły wytniesz łatwo ze styroduru za pomocą np. piłki włosowej.
 
OP
OP
L

lukasz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Byłem dzisiaj w Obi i Praktikerze, niestety nikt nawet nie wiedział co to jest spienione PCV. Czas leci, a ja zaczynam się martwić, że zostanie mi karton + 2 dni...
Jutro może chociaż kupię jakąś płytę pod podstawę.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#9
lukasz napisał(a):
Byłem dzisiaj w Obi i Praktikerze, niestety nikt nawet nie wiedział co to jest spienione PCV. Czas leci, a ja zaczynam się martwić, że zostanie mi karton + 2 dni...
Jutro może chociaż kupię jakąś płytę pod podstawę.

Zapytaj ich o płytę XPS, jest dużo większa szansa, że będą wiedzieli o co chodzi. No i radziłbym spróbować raczej w Castoramie.
 

Podobne wątki