• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta miasta z tramwajem

Reakcje
0 0 0
#1
Planuję zrobić makietę miasta z przejeżdzającym przez środek tamwajem. Przeznaczone na to miejsce to 4 m x 0,8 m. Na obu końcach pętle, przez środek dwa tory równoległe.
Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych modelarzy:
1. Tory
Naczytałem się sporo, ale dalej nie bardzo wiem co wybrać. Teoretycznie jest Tillig Luna, ale odpada z dwóch powodów - przed wszystkim cena, a po drugie połowa torowiska będzie wydzielona od ulicy, torowisko ma być poprowadzone w trawniku więc wypełnienie tych torów z kostki zupełnie mi niepotrzebne. Potrzebowałbym więc to co Wy modelarze kolejowi nazywacie zabawkowymi, "tramwajowymi łukami" itp. Tylko pytanie jakiej firmy najlepiej wybrać?
Znalazłem też gdzieś w internecie tory z przylutowanymi blaszkami, tak żeby bardziej przypominały tory tramwajowe, ma ktoś może jakiś link jak takie coś powstawało?

2. Faller Car System
Czy linka z Faller Car System może przechodzić pod torami żeby pojazdy mogły przejeżdzać przez torowisko czy będzie to negatywnie na siebie oddziaływowało?

3. Sterowanie
Całe torowisko będzie dość proste, jajo tworzące pętle. Na tej pętli będzie kilka przystanków i chciałbym żeby tramwaje się na nich zatrzymywały. Póki co szukam jak zrobić obwody torowe, ale może jest inne rozwiązanie? Ruch będzie tylko w jednym kierunku i generalnie chodzi o to żeby jeden tramwaj nie wjechał w tył drugiego i zatrzymywały się w wyznaczinych miejscach (na przystankach)

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
Sterowanie analogowe czy DCC?
Generalnie w jednym i drugim przypadku, odcinki izolowane z kontrolą zajętości i odcinki izolowane do zatrzymywania. Na wzór SBL (samoczynnej blokady liniowej). Drugi tramwaj nie odjedzie z przystanku, dopóki odcinek przed nim nie będzie zwolniony przez pierwszy tramwaj.
 
OP
OP
Alien_Szombierki
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki za podpowiedź, myślę że ze względu na koszty sterowanie będzie analogowe. Tramwaj ma być "tylko" dodatkiem, makieta będzie bardziej samochodowa niż kolejowa.
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.603 25 0
#4
2. Faller Car System
Czy linka z Faller Car System może przechodzić pod torami żeby pojazdy mogły przejeżdzać przez torowisko czy będzie to negatywnie na siebie oddziaływowało?
Car Faller dopuszcza braki fragmentów drutu jezdnego. Drut jezdny obcinasz przed torem, następny odcinek montujesz między torami, i kolejny za. Musisz pamiętać o kupnie modułów "stop", żebyś mógł zatrzymywać samochody przed torowiskiem.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
B
Planuję 14
Planuję 64
Planuję 117
Planuję 272
Planuję 31

Podobne wątki