• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta miasta z linią tramwajową oraz kolejową (H0)

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie,

Po pierwsze chciałem wszystkich przywitać i pozdrowić. Jestem tutaj nowy (mam nadzieję, że dostanę jakiś parasol ochronny na start ;) )

Modelarstwem interesuję się od zawsze, zwłaszcza przez zapał mojego ś.p. dziadka, który żył swoją skromną, ale ręcznie zrobioną makietą, po której sunęła lokomotywa z wagonami towarowymi oraz osobowymi w skali TT.

Ja daleki byłem od rozpoczęcia budowy makiety. Wolałem oglądać gotowe niż spróbować zrobić swoją. Zaczęło się od przypadkowego zakupu jednego domku. Poszło lawinowo...

Moja makieta będzie składała się z sektorów. Każdy sektor ma wymiary 58 cm szerokość i 46 cm głębokość, wysokość płyty (wiórowej) 12 mm.
Sektorów zamierzam stworzyć 12. Da mi to powierzchnię 232 cm x 138 cm. Taki jest plan, a znając siebie sektórów będzie więcej.

Obecnie rozpocząłem budowe pierwszego sektora. Jest to miejsce w centralnej części przyszłego miasta, a dokładniej północna część rynku. Będzie w tej części przemieszczał się tramwaj. Dlatego zamontowałem tory, na które z kartonu zrobiłem imitację płyt betonowych. Na rynku jak to na rynku jest kostka brukowa. Dojazd pojazdów oprócz wspomnianych tramwajów jest zabroniony (znaki zakazu).
Jak widzicie są na rynku umiejscowione domki firmy Auhagen. teren za nimi, oraz przed zagospodarowywałem już według własnej koncepcji.
Jest równiez plac zabaw ręcznie robiony przez moją żonę :) Budynki oświetlone instalacją własnej produkcji - LED.

Zresztą dużo by tu pisac. Załączam fotografię, z procesu budowy do obecnego stanu. Na końcu widać maszty trakcji tramwajowej. Zrobione z drutu, żyłki oraz kolczyków. 5 szt gotowych kosztowało 99zł. Bez przesady ;)

1.jpg 2.jpg 68889_1449823171912518_1656929982_n.jpg 1010470_1449823175245851_73156805_n.jpg 1484271_1449823258579176_415959086_n.jpg 1511920_1449823211912514_1806954684_n.jpg 1514536_1449823318579170_1520520636_n.jpg 1521586_1449823348579167_1945559125_n.jpg 1521828_1449823275245841_103697084_n.jpg 1525607_1449823181912517_881642491_n.jpg 1536659_1449823358579166_1607019286_n.jpg 1538833_1449823228579179_198449984_n.jpg
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
MSMK
Reakcje
842 3 0
#4
Jednak suche budynki i wszystko dziwnie wygląda. Tak sztucznie i plastikowo. Ale słupy trakcyjne bardzo oryginalne - tylko ta trakcja 'krzywa'...
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.026 108 2
#5
Koniecznie trzeba spatynować i domki i chodniki i ulicę , bo tak jak poprzednik napisał sam plastik.
Poza tym doceniam szczególnie plac zabaw.(y)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#6
Te słupy trakcyjne jakieś trochę nieproporcjonalne. I nawet jak na tramwaj i makietę, wydają się nieco za gęsto ustawione. Ogólnie zapowiada się fajna makieta, tylko rzeczywiście, choć trochę spatynować przydałoby się. No i zmienić napisy na polskie - albo wszystko, łącznie z taborem, w wersji zza Odry...
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#7
Witajcie,

Po pierwsze chciałem wszystkich przywitać i pozdrowić. Jestem tutaj nowy (mam nadzieję, że dostanę jakiś parasol ochronny na start ;)
Rozmiar parasola bedzie proporcjonalny do skali w jakiej makieta jest robiona:) witamy na forum, ciekawe rozwiazanie ze slupami trakcji, zona nie zauwazyla ze brakuje bizuterii?
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Witajcie,

Tak ogólnie odpowiadając na wasze komentarze.

Makieta jest puki co w fazie ustawiania. Patynowana była juz kostka brukowa, co widać na ostatnich zdjęciach - np. zdjęcie z przejściem dla pieszych. Pewnie, że budynki również chce postarzeć, ale w życiu tego nie robiłem i nie chcę zepsuć efektu działając za szybko. Jeśli macie jakiś super tutorial do patynowania dachu i części elewacji to proszę o linka.

Trakcja jest nierówna, a raczej była bo ściągnąłem ją i będę robił inaczej. Mam prostą żyłkę jubilerską, która podwieszę a nie przykleję jak było dotychczas do masztów. W strefie przystankowej pojawił się sam przystanek, maszyna do kupowania biletów i maszt informacyjny (mam dzis urodziny i taki prezent fajny dostałem) - załączam foto poglądowe.

Słupy są proporcjonalne, wykonane dokładnie wg skali. Wymiary identyczne jak u producenta trakcji w skali H0. Gęsto ustawione, być może, ale w strefie rynku chciałem by było więcej słupów. Ale dziękuję za zwrócenie uwagi, dzięki temu skupię się na lepszym wykonaniu samych kabli.

Powinien przez weekend pojawić się ratusz, ławeczki, hotel jako kolejny budynek narożny,

Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Witajcie,

Krótko. Wasze uwagi cenne, więc kolejny budynek - ratusz powstał już w całości z elementów wczesniej patynowanych. Patynowałem po raz pierwszy więc nie wiem czy wyszło. Oto fotorelacja.
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#14
Może mistrzem patyny nie jestem ale mam wrażenie, że budynek nie został pokryty ani kropelką farby. Jedyne, co to zostało nałożone trochę pigmentów, czy czegoś innego co ma imitować patynę na ten budynek.

Przykładowe zdjęcie, przeze mnie pomalowanych i lekko spatynowanych budynków w fazie budowy gospodarstwa:
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Może mistrzem patyny nie jestem ale mam wrażenie, że budynek nie został pokryty ani kropelką farby. Jedyne, co to zostało nałożone trochę pigmentów, czy czegoś innego co ma imitować patynę na ten budynek.
Ja równiez nie jestem żadnym mistrzem. To dopiero pierwszy budynek. Nie używam do patynowania farby, nie miałem nawet w zamiarach malować, bo kolory samego tworzywa mi odpowiada. Zgadza się klimatycznie z innymi budynkami na rynku. Postarzenie polegało na nałożeniu werniks-a a później pędzelkiem odpowiednich kolorów by "postarzeć" a nie POMALOWAĆ.
Na pierwszym zdjęciu widać wewnątrz płytki kolor pierwotny i jaki osiągnąłem.
Mi efekt się podoba, to dla mnie jest najważniejsze :)
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
No to kocioł pokazałeś mi co to jest patynowanie :) Wychodzi na to, że u mnie jest jedynie część z murem tak pół patynowana. Resztę można powiedzieć pokryłem efektem sadzy. Nie moge też z drugiej strony rozpocząć patynowania całości w tym momencie, bo budynki będą od siebie mocno odbiegać. Pomyślę o tym w następnym etapie, teraz postaram się postarzeć rynek poprzez pastele i werniks.
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#20
Jeśli będziesz szukał jakichś smaczków co do infrastruktury i działania tramwajów na linii - jako przyszły tramwajarz służę pomocą, o ile takowa będzie potrzebna :) Szczególnie w kwestii instalacji kontaktów zwrotnic (taa, przynajmniej na Śląsku motorowi uznają rozjazd tramwajowy za zwrotnicę, i nie ma się co kłócić) i sygnalizacji mijankowej, która wg mnie jest arcyciekawą sprawą.
 

Podobne wątki