• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta miasta z linią tramwajową oraz kolejową (H0)

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.395 463 29
#41
Panie Andrzeju - płyty betonowe zabudowane pomiędzy szynami oraz na zewnątrz to jeden ze sposobów zabudowy torowiska tramwajowego w jezdni ulicy - pierwszy z brzegu przykład: Kraków, ulica Limanowskiego...
Dzięki za informację, w technice tramwajowej jestem jeszcze mniej na bieżąco, niż w kolejowej. Ale to chyba raczej stosunkowo nowe rozwiązanie? Do takiej makiety w starym stylu nie bardzo mi to pasuje.
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#44
Poczytałem o torowiskach, dobrze mieć pojęcie jakiekolwiek już :)

A ja dalej działam:
- usunąłem 2 słupy trakcji. Teraz stoją co 25 m.
- rozmieścilem na stało rynek (ławki, drzewka, kwietniki) - ludzie mogą posiedzieć przy fontanie
- blisko rynku otwarła się piekarnia, pyszne bułeczki przy ratusz. Budynek oświetlony po raz pierwszy na 2 sposoby - 12V listwa LED od dachu + 4V dioda LED nad drzwiami wejściowymi
- Piekne budki telefoniczne zrobione z niczego:)

DSC_0541.jpg
DSC_0546.jpg
DSC_0550.jpg
DSC_0551.jpg
DSC_0554.jpg
DSC_0556.jpg
DSC_0559.jpg
DSC_0562.jpg
DSC_0563.jpg
DSC_0564.jpg
DSC_0568.jpg
 

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
#45
Nie żebym się czepiał ... mnie się ogólnie podoba.
Nie umiem znaleźć Twojego "szerszego plany" linii tramwajowej, bo układ słupów trakcji też nie jest przypadkowy.
Przećwiczyłem ostatnimi czasy trochę takich przypadków i jakąś wiedzę mam.
Masz może plan?? wystarczy sam przebieg linii tramwajowej
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#46
Nie żebym się czepiał ... mnie się ogólnie podoba.
Nie umiem znaleźć Twojego "szerszego plany" linii tramwajowej, bo układ słupów trakcji też nie jest przypadkowy.
Przećwiczyłem ostatnimi czasy trochę takich przypadków i jakąś wiedzę mam.
Masz może plan?? wystarczy sam przebieg linii tramwajowej
No własnie tutaj znalazłeś jeden z elementów, którego jeszcze nie mam zrobionego. Oczywiście ten etap prac nie wymaga planu, ponieważ tory na sektorze C od niczego nie zależą i po pozostałych sektorach można powiedzieć, że tworzyć można do woli. Wyobraźmy sobie że sektory ustawiamy w kolumnach i wierszach.
Linia Tramwajowa.png


Przepraszam, że Paint ale tak na szybko.
Teraz jesteśmy w sektorze C3 (Rynek południe) i C2 (Rynek północ). Na zielono zaznaczona jest linia tramwajowa już zamontowana. By zamknąć koło powrót poleci przez C1. C4 myślę nad 2 linia tramwajową która łączyłaby się z pierwszą (byłaby równoległa z mijanką).
Jesli macie jakieś propozycje to proszę śmiało :) Narazie mam jeszcze czas przemyśleć wszystko :)
Oczywiście jakiś plan w głowie jest, ale zawsze mogę go zmienić dla dobrego pomysłu :)
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
194 2 0
#47

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#49
Co do pomysłów na linię - szczerze polecam zamknięcie linii pętlą (będzie potrzebny osobny układ elektroniczny, ale to już dalej ktoś porządniej opisze), a z drugiej trójkątem - więcej zabawy przy manewrowaniu składami. Kolejna rzecz - możesz dwie linie połączyć na zasadzie podobnej, jak ma to miejsce na Szopienicach - odejście szlaku na Sosnowiec z linii Szopienice - Mysłowice, zabezpieczone nietypową sygnalizacją wzbudzaną z uwagi na same odcinki jednotorowe... albo patent z Mijanki na Świętochłowicach, odejście jednego toru na Zgodę z dwutorowego szlaku na Łagiewniki, zabezpieczone sygnałem ręcznym. Pomysłów jest sporo :) Jakiś pomysł na zajezdnię...?
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#50
Co do pomysłów na linię - szczerze polecam zamknięcie linii pętlą (będzie potrzebny osobny układ elektroniczny, ale to już dalej ktoś porządniej opisze), a z drugiej trójkątem - więcej zabawy przy manewrowaniu składami. Kolejna rzecz - możesz dwie linie połączyć na zasadzie podobnej, jak ma to miejsce na Szopienicach - odejście szlaku na Sosnowiec z linii Szopienice - Mysłowice, zabezpieczone nietypową sygnalizacją wzbudzaną z uwagi na same odcinki jednotorowe... albo patent z Mijanki na Świętochłowicach, odejście jednego toru na Zgodę z dwutorowego szlaku na Łagiewniki, zabezpieczone sygnałem ręcznym. Pomysłów jest sporo :) Jakiś pomysł na zajezdnię...?
Własnie,
Napewno będzie pętla z odejściem na zajezdnie. Oczywiście przystanek o nazwie zajezdnia. Mam problem z ogarnięciem spraw podłączeniowych. Ile musi być układów elektroniczych) Jesli narysuję wstępnie trasę to będzie szansa na pomoc w tej sprawie??

Co do Szopienic, to tam jest to super, 2 przejazdy pod wiaduktem. Dla osob, które tam nie mieszkają trudno jest w ogóle połapać się jak przejechać przez to miejsce samochodem,
czasem też tak bywało.

z4965043X.jpg


Będę coś takiego chciał zrobić, musze jutro przysiąść i zrobić plan tras. Będę potrzebował waszej fachowej pomocy. Mam nadzieję, że mogę liczyć :)

W mieście rynek jest kończony i pojawiły się budynki do generalnego remontu w inny sektor miasta - przy centrum handlowym które też powstanie (coś w stylu Galerii Katowickiej) - ale to w swoim czasie, nie chce zdradzać wszystkich szeczegółów

1497044_1463240817237420_1178304613_n.jpg
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#51
Bywało, i bywa. Ostatnio sam omal tak nie skończyłem, gdy motorniczy z drugiej strony śmignął przez poziomy sygnał po drugiej stronie. Ja miałem szczęście, bo się w porę pokapował - za to na drugi dzień druga grupa na Lce miała wątpliwą przyjemność spotkać się z kolejnym nadgorliwym motorowym przy samej wajsze.

Czekamy na układ torowy, specjaliści pomogą ogarnąć kabelkologię :D
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#52
Gdyby jeszcze taki tramwaj mógł jeździć. Tabor oczywiście będzie różny.
tramwaj020.jpg


BTW. Pierwszy na linię wyjedzie Duwag w monachijskim malowaniu
195150ed372bb7b1a79582a4925c21ea.jpg
.
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#53
Ostatnio mam bardzo dużo pracy, ale kilka rzeczy na makiecie zrobiłem. Kilka fotek.

Nowe rzeczy:
- skwer ręcznie robiony pomiedzy restauracją a placem zabaw,
-Restauracja, przed nią miejsce na ławeczki i parasolki,
- z boku ustawili się drobni handlarze (ser, kwiaty, słodycze - ręcznie robione)
- Rynek czyści zamiatarka i od razu widać efekty.
- Tył poczty został zamagazynowany i stoi już dostawczak do załadunku,

DSC_0782.JPG
DSC_0797.JPG
DSC_0770.JPG
DSC_0771.JPG
DSC_0772.JPG
DSC_0777.JPG
DSC_0778.JPG
DSC_0780.JPG
DSC_0787.JPG
DSC_0793.JPG
DSC_0794.JPG
DSC_0796.JPG
 

Dawdzio

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#54
Ładnie się zaczyna. Z mojej strony powodzenia, będę co jakiś czas zaglądał.

PS. Póki, a nie puki. To razi w moje oka :)
 

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#55
Widać powoli troszeczkę klimat małego miasteczka i to mi się podoba. Jak robiłem swoją poprzednią makietę (modelarski Bożku święć nad jej duszą...) to ktoś mi napisał tak: "Robisz dużo i szybko i to niestety widać..." Czasem warto jest spędzić więcej czasu nad jakimś kawałkiem żeby go dopieścić - najlepiej żeby makieta składała się wyłącznie z takich kawałków...
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#56
Dziękuję Panowie za miłe słowa. Fakt, będzie to średnie miasto (część handlowo biznesową mam już obmyśloną) ale na razie zajmuję się częścią starego miasta. Będą wiadukty, tunele, wszystko wkomponowane w starą architekturę.
Czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć gdzie mogę kupić lampki Minikola o oznaczeniu L2. Nigdzie nie ma. Na rynku mam 1 już zainstalowaną. Zaznaczone kropki niebieskie widoczne na zdjęciach pomiędzy drzewkiem, a kwietnikiem to własnie przygotowane miejsce na latarnię. Potrzebuję od zaraz 5 szt.
foto.
O.jpg
 

zgodny

Znany użytkownik
Reakcje
370 19 0
#58
Niezle to wygląda,jedynie co razi to prześwitujące przy zapalonym swietle ściany budynków ,jak poprawisz będzie git(y)
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#59
Niezle to wygląda,jedynie co razi to prześwitujące przy zapalonym swietle ściany budynków ,jak poprawisz będzie git(y)
Racja. Jest budynek cukierni, który nie wiedzieć dlaczego nie osłoniłem od wewnątrz. Reszta budynków ma dodatkową warstwę wewnątrz, w której są otwory na okna (nie wszystkie)
Ciężko będzie to teraz poprawić ale spróbuję.

Dzięki wielkie! Już się martwiłem, że będę zmieniał na inne dostępne na rynku lampy.
 
OP
OP
MMacko

MMacko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#60
Pamiętacie ten budynek?
1_f.jpg

DSC_0714.JPG


No to wziąłem się za niego. Od dawna wiedziałem co w nim będzie. Na zdjęciach nie widzicie jeszcze podłogi miedzy dołem a piętrem. Jest zrobiona i już z zamontowanym oświetleniem. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten budynek, to wiedziałem, że na dole będzie Biedronka. Bo w każdym mieście jest Biedronka i w moim też będzie . Wyciągnąłem dolne szyby, wyciąłem z nich wejścia i zrobiłem jedno jak to w biedronce po lewej stronie. Wewnątrz zauważcie, że jest rozdzielenie na wchodzących i wychodzących. Nie da się wyjść ze sklepu bez przejscia przez kasy :)

Na zewnątrz zadaszenie, miejsce na wózki, reklama z aktualnej gazetki, dodałem trawkę prawdziwą, nie taką posypkę, która była, zapowiada się dobrze, jak myślicie?

DSC_0824.JPG
DSC_0826.JPG
DSC_0828.JPG
DSC_0829.JPG
DSC_0831.JPG
DSC_0833.JPG
DSC_0834.JPG
 

Podobne wątki