• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta Marka na poddaszu

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
Tak mi się kojarzy że Roco Mausem nie da się odczytac wartości ustawień CV, można je tylko zapisywać.
Wszystko zależy od tego z czym MultiMaus współpracuje.
Jeśli w konfiguracji z czarną skrzynką Roco 10764:
Roco 10764.jpg
To nie odczytasz CV, bo MultiMaus jest tu centralką, która nie umie czytać cefałek.
Przy programowaniu CV na wyświetlaczu MM pokazuje się fikcyjna wartość danej komórki CV.
Zaprogramować jednak może wszystkie cefałki w wersji oprogramowania MM 1.05.
We wcześniejszych wersjach softu MM mogła też programować cefałki, ale tylko do CV265.
Wersja softu MM 1.05 jest kompatybilna ze starszym wzmacniaczem Roco 10764 (czarna skrzynka)
i z wersjami nowych centralek z21.
Jest też nowsza, wyższa wersja oprogramowania na MM, ale wyklucza ona współpracę z "czarną skrzynką" jako master.
Współpracuje tylko z wersjami centralek z21.
Dlatego wersja softu MultiMaus 1.05 jest optymalna, jeśli nie chce się zamykać sobie drogi do korzystania z różnych rozwiązań i planuje się korzystać z obu rozwiązań zamiennie.
Wersję softu można sprawdzić w menu MultiMaus'a (Menu>Settings>Infos).

Jeśli zaś MM jest w konfiguracji z jakąś z wersji z21:
z21series.jpg
z21.jpg
To odczytasz wszystkie CV, bo z21 jest tu centralką umiejącą odczytywać cefałki, a MM staje się tylko manipulatorem.
Przy wprowadzaniu wartości CV na wyświetlaczu MM pokazuje się rzeczywista wartość odczytanej komórki CV.
Zaprogramujesz oczywiście też wszystko.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Tempest

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
Dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienie. Ja mam właśnie "czarną skrzynkę" zakupioną kilkanaście lat temu i na pewno jest tam stara wersja oprogramowania. No i pisząc szybko napisałem Roco Mause a powinno być Multimause bo samo Mause to był jeszcze starszy system sterowania produkowany przez Roco.
 
Reakcje
107 0 0
Dlatego wersja softu MultiMaus 1.05 jest optymalna, jeśli nie chce się zamykać sobie drogi do korzystania z różnych rozwiązań i planuje się korzystać z obu rozwiązań zamiennie.
u mnie jest 1.04, ale...

Jeśli zaś MM jest w konfiguracji z jakąś z wersji z21:
Zobacz załącznik 1047521
Zobacz załącznik 1047520
To odczytasz wszystkie CV, bo z21 jest tu centralką umiejącą odczytywać cefałki, a MM staje się tylko manipulatorem.
mam Z21 czyli jednak nie wszystko stracone i w przypadku loków się to zgadza bo mogę z nazwy loka przejść na jego adres fizyczny tj. adres jego dekodera, natomiast zupełnie nie wiem jaka jest filozofia "adresowania" zwrotnic czy semaforów, np. moje semafory (ustawienie fabryczne) działają na nazwie zwrotnicy T0005 - co odkryłem zupełnie przypadkowo klikając nazwa po nazwie i sprawdzając czy zaskoczy, ale jak odczytać przypisany do tej nazwy, tj. T0005 adres fizyczny dekodera w semaforze to zupełnie nie mam zielonego pojęcia...
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
Ja mam właśnie "czarną skrzynkę" zakupioną kilkanaście lat temu i na pewno jest tam stara wersja oprogramowania.
Wersja oprogramowania i aktualizacje są dla MultiMaus'a, a nie dla wzmacniacza "czarnej skrzynki" 10764.
Skrzynka jest niezmienna.;)
"multiMAUS" to prawidłowa nazwa handlowa tego urządzenia. Ja piszę "MultiMaus" (skrót MM), ale znaczenie jest to samo, bo nazwa handlowa produktu jest w języku niemieckim, a nie angielskim (Multimouse).
Pierwszy był LokMaus, później LokMaus2 i LokMaus3. Pierwszy LM był "inny" od reszty, ale LM2 i LM3 są kompatybilne z MM, "czarną skrzynką" i nawet z z21.
Roco MM LM.png Z21 LM MM.jpg
Tam w jednej z 4 wersji językowych jest j.polski w menu, ale nie ma obsługi efek do F28.
Dlatego bardzo wskazane jest uaktualnienie MM do wersji 1.05.
Dostajemy obsługę efek do F28 co jest właściwie nieodzowne przy wielości dostępnych funkcji i dźwięków w nowoczesnych dekoderach dźwiękowych.
jak odczytać przypisany do tej nazwy, tj. T0005 adres fizyczny dekodera w semaforze to zupełnie nie mam zielonego pojęcia...
Wyświetlany adres 0005 jest właśnie adresem dekodera zwrotnicy (semafora).
Ja tego nie używam, więc praktycznie nie sprawdziłem, ale masz opisane to w instrukcji MM od strony 11. (załącznik)
Pamiętaj o przełączeniu MM w tryb POM, żeby nie zaprogramować przypadkowo innych podpiętych dekoderów.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Tempest

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
melonowy napisał(a):
Wersja oprogramowania i aktualizacje są dla MultiMaus'a, a nie dla wzmacniacza "czarnej skrzynki" 10764.
Skrzynka jest niezmienna.;)
Taki skrót myślowy to był aby zaznaczyć że nie mam z21. Na obecne potrzeby to niezaktualizowane oprogramowanie w zupełności mi wystarcza.

Chyba trzeba przenieść dyskusję do działu DCC choć wydaje mi się, że wszystko zostało już wyjaśnione.
 
OP
OP
Tempest

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
Pudełka wskaźników zwrotnicowych posmarowałem liquitape'm, jeden zbyt obficie co poskutkowało tym, że po nałożeniu go na element wystający z napędu nie do końca się na niego wsunął i coś tam światła na krawędziach przebija ale pewnie w rzeczywistym świecie też te pudełka idealnie spasowane nie były na ale nigdy nie widziałem zdjęcia takowego nocną porą że o oryginale nie wspomnę.

makieta_203.jpg

Przeszukałem ponownie szafy i komody aby znaleźć te wkrętaki bez pozytywnego rezultatu i wtedy zacząłem się zastanawiać gdzie jeszcze nie szukałem. Znalazłem je wreszcie w szufladzie biurka gdzie mam zainstalowaną komorę lakierniczą i kompresor dzięki czemu mogłem zainstalować ręczne wajchy dołączane do rozjazdów przez firmę Lenz.

makieta_204.jpg


makieta_205.jpg


No i uzmysłowiłem sobie, że doczekanie e-merytury kiedy mógłbym spokojnie pobawić się tymi zabawkami niekoniecznie może się ziścić więc wyjąłem z pudła parowóz BR64, naoliwiony obficie w fabryce co widać na folii w którą jest pakowany

makieta_206.jpg


i po-manewrowałem sobie trochę na tej "makiecie" choć nie trwało to zbyt długo bo mnie takie jeżdżenie po 10 minutach ... nudzi :sleep:;)

makieta_207.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
"Czarna skrzynka" 10764. jest urzadzeniem "głupim" tj pozbawionym mikroprocesora. Mozgiem jest mysza wpieta w gniazdo master, i dlatego do tego jest potrzebny kabel 6-zylowy a do slave wystarczy 4-zylowy.
Zapasowy "mozg" mozna wykonac - jest to okrojona centralka Nanox i takie moduly juz robilam.
Jezeli chcesz po taniosci miec mozliwosc odczytu CV, z pewnymi ograniczeniami, ale podstawowe 1024 CV-ki z loka czyta, to mam tez pełnego Nanox-a tj centralka + booster w jednym.
 
OP
OP
Tempest

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
Alana napisał(a):
Jezeli chcesz po taniosci miec mozliwosc odczytu CV, z pewnymi ograniczeniami......Nanox-a tj centralka + booster w jednym
Dziękuję za wyjaśnienia i propozycję ale na razie nie mam potrzeby odczytywania CV bo mam w zerówce 3 loki i wiem jakie mają adresy a sterowanie pozostałymi CV-kami to pieśń odległej przyszłości. Kilka (a może i z 10) lat temu kupiłem programator ESU, który "gnije" w jakimś pudełku i nie wiem czy kiedykolwiek doczeka się podpięcia do strumienia elektronów :cool:
 

thewald

Użytkownik
Reakcje
107 0 0
... uzmysłowiłem sobie, że doczekanie e-merytury kiedy mógłbym spokojnie pobawić się tymi zabawkami niekoniecznie może się ziścić
a po co czekać jak można teraz?

a u mnie wszystko jest na torach bo nie chciałoby mi się co chwila wyciągać taboru z pudeł

... takie jeżdżenie po 10 minutach ... nudzi :sleep:;)
dlatego ludzie budują segmenty i jeżdżą z nimi na imprezy, zawsze to jakaś odmiana niż jazda w domu kilka metrów w lewo i w prawo
 

Podobne wątki