• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa [Makieta] Makieta-tort w skali H0

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#1
Prezentuję wam początki mojej makietki
Jak wspomniałem nie jest na wystawy ale do zabawy w domowym zaciszu; więc idealne odwzorowanie nie będzie priorytetem.
Tory A-Gleis Piko, niestety ale miałem już tego taką furę, że nie był sensu sprzedawać. Jak coś za 10 lat wymienię (taka jest podobno ich żywotność :LOL:)
Teraz przymierzam się do szutrowania i przyłożenia całego krajobrazu masą co połata dziury, a potem przeprawa z zieleniną...
Jestem otwarty na komentarze.
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
A ten zjazd z tyłu nie za ostry? Czy to tak na zdjęciu tylko wyszło...? Próbowałeś, czy pociągi podjeżdżają? :LOL:
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#4
wszystko fajnie i ciekawie to wygląda,ale ...........
czy przemyślałeś to, że jednak jak będzie jechał tabor to więcej go nie będzie niż będzie- mam na myśli,że jak wjedzie "w góry" to nikt nie będzie widział pociągu
nie ma za dużo wolnej przestrzeni,aby podziwiać skład
chyba,że będą obserwatorzy podziwiać zieleń itp......
to takie moje zdanie i spostrzeżenie :cool:
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#5
Re: Makieta-tort w skali H0

gbbsoft napisał(a):
A ten zjazd z tyłu nie za ostry? Czy to tak na zdjęciu tylko wyszło...? Próbowałeś, czy pociągi podjeżdżają? :LOL:
kąt podjazdu jest ok loki jadą, tylko tam na szczycie ten jeden klocek muszę obniżyć, żeby nie szorowały.

WITKOIM napisał(a):
wszystko fajnie i ciekawie to wygląda,ale ...........
czy przemyślałeś to, że jednak jak będzie jechał tabor to więcej go nie będzie niż będzie- mam na myśli,że jak wjedzie "w góry" to nikt nie będzie widział pociągu
nie ma za dużo wolnej przestrzeni,aby podziwiać skład
chyba,że będą obserwatorzy podziwiać zieleń itp......
to takie moje zdanie i spostrzeżenie :cool:
już buduję sterownicę w której jest tak ustawione, że loki będą jechać wolniej na widocznej przestrzeni, a w tunelach dają kopa pełnym gazem

chudy napisał(a):
paziu1000000 napisał(a):
Jestem otwarty na komentarze.
jak dla mnie bomba :D
dzięki :D to dopiero początki, może będzie jeszcze lepiej :D
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Re: Makieta-tort w skali H0

Fajnie to wygląda od frontu, o za stromym podjeździe już przedmówcy wspomnieli i mają racje popraw to czym prędzej!!!. Tym bardziej, że nie będziesz miał tam ułatwionego dostępu, a odsuwanie makiety co chwile nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli dobrze zrozumiałem to testujesz torowisko samą lokomotywą ? - to trochę za słabe testy.

Do testów polecam w szczególności długie wagony osobowe PIKO ( głównie ze względu na sztywność mocowania wózków ) ze sprzęgami tradycyjnymi i śledziami ROCO. Daje Ci gwarancje że wagony na tym gwałtownym uskoku będą się notorycznie rozpinać :roll:

PS co sie dzieje z torami Piko po 10 latach ? ulegają biodegradacji ?
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#7
Re: Makieta-tort w skali H0

pepej napisał(a):
Jeśli dobrze zrozumiałem to testujesz torowisko samą lokomotywą ? - to trochę za słabe testy.

Do testów polecam w szczególności długie wagony osobowe PIKO ( głównie ze względu na sztywność mocowania wózków ) ze sprzęgami tradycyjnymi i śledziami ROCO. Daje Ci gwarancje że wagony na tym gwałtownym uskoku będą się notorycznie rozpinać :roll:
Do testów biorę kompletne składy, tyle że po wewnętrznym nie mogę puszczać długich składów z długimi wagonami, bo mi w portalach na łukach szorują (jak je poszerzyć czy co innego zrobić) Po tym układzie jeżdżą składy z krótszymi wagonami. Góruje w moim taborze epoka III i IV PKP więc takich długich pulmanowów nie ma wielu, a ja ich nie posiadam. Długie wagony jadą zewnętrznym.
pepej napisał(a):
PS co sie dzieje z torami Piko po 10 latach ? ulegają biodegradacji ?
Mówiono mi w sklepie, że zaczynają rdzewieć czy coś- przestają przewodzić prąd. :???:
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#9
chudy napisał(a):
a nie mówili że tory trzeba czyścić, kup sobie wagon z czyścikiem i będzie git, np ROCO
Ech... Przerabiałem to już. Jak dokupywałem torowisko na Wilczej w Wawie to gościu mi powiedział (facet zna się na rzeczy :D ), że ten wagonik to jest do d..y. Dobre maszyny czyszczące torowiska (bo tak to trzeba nazwać) kosztują ok. 1000€, ważą ok. 1,5 kg. i są wielkie jak ch....a do H0. Taki wagonik to by musiał jeździć non stop a i tak by nic nie dał.
Więc za te 10 lat zostaje ściera i dobry denaturat albo papier ścierny. Jak narazie raz je przeczyściłem denaturatem po malowaniu :grin:
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Re: Makieta-tort w skali H0

paziu1000000 napisał(a):
Do testów biorę kompletne składy, tyle że po wewnętrznym nie mogę puszczać długich składów z długimi wagonami, bo mi w portalach na łukach szorują (jak je poszerzyć czy co innego zrobić) Po tym układzie jeżdżą składy z krótszymi wagonami. Góruje w moim taborze epoka III i IV PKP więc takich długich pulmanowów nie ma wielu, a ja ich nie posiadam. Długie wagony jadą zewnętrznym.
Nie rób błędu i popraw skrajnie, żeby żadne wagony nie haczyły, dziś masz pulmany 22cm, a jutro najdzie Cię ochota na długie piętrusy PKP i co najwyżej postawisz je sobie w gablotce :(

Ja już przeżyłem chwile zgrozy, moje piętrusy przechodzą dosłownie na milimetry w tunelu

paziu1000000 napisał(a):
Mówiono mi w sklepie, że zaczynają rdzewieć czy coś- przestają przewodzić prąd. :???:
czyli warto malować :D
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#11
Re: Makieta-tort w skali H0

pepej napisał(a):
Ja już przeżyłem chwile zgrozy, moje piętrusy przechodzą dosłownie na milimetry w tunelu
A jaka jest wysokość tych piętrusów (od osi do szczytu)?

Mała przebudowa trwa
Fotek nie wrzucam bo wygląda to jakby tornado przeszło. Z przejazdem tych pikoli w tunelach po wewnętrznym już się uparałem. Teraz robię elektronikę: sterownica 90%, okablowanie (były druty, co mnie zaczęło wkurzać bo pękały) 80%, i oświetlenie budynków 100%.
W weekend wrzucę jakieś fotki.
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#12
ponawiam pytanie jaka wysokość tych piętrusów?
elektronika gotowa
jeszcze muszę się uporać z połączeniem most-przejazd; muszę wyrównać ten spadek
no i położyć na mowo siatkę
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Re: Makieta-tort w skali H0

paziu1000000 napisał(a):
pepej napisał(a):
Ja już przeżyłem chwile zgrozy, moje piętrusy przechodzą dosłownie na milimetry w tunelu
A jaka jest wysokość tych piętrusów (od osi do szczytu)?
Od główki szyny do najwyższego punktu - 55mm, tyle że mi nie chodziło o wysokość tylko o skrajnie po bokach :D
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#15
Spójrz na fotkę DSC01805.jpg i linię zewnętrzną, tam jest bardzo niska kładka dla linii nadziemnej; dlatego pytałem się jakiej wysokości piętrusy

Na makiecie wiele się nie dzieje bo do szkoły trzeba się przygotowywać i nie mam dużo czasu. Ale matury za pasem i bedzie można przy makietce posiedzieć.
Postaram się dziś wrzucić fotki pulpitu sterowniczego ale nie obiecuję ;)
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#17
Pulpit fajny, ale jedno ale: czy ten kabel-taśma nie jest za cieńka dla takich prądów, które będą nimi płynęły.... Próbowałeś już czymś jeździć? Szczególnie w dużych oddaleniach od źródła zasilania...?
 
Reakcje
0 0 0
#18
Masz fajnie matura za dwa latka to możesz se przy makiecie posiedzieć a ja ???????????? Matura za dwa tygodnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: , a ja ch.. umiem :devil:
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#19
wszystko jest ok. napięcia najwyższe 16V a ta magistralka jest akuratno bezpieczna;)

pukash napisał(a):
Masz fajnie matura za dwa latka to możesz se przy makiecie posiedzieć a ja ???????????? Matura za dwa tygodnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: , a ja ch.. umiem :devil:
i to są zalety bycia dwa latka młodszym :D :D :D
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#20
nareszcie gotowe
cała rama na picuś, siatka położona jeszcze tylko pianki naładować i ją przyszlifować miejscami

pikolce bez problemu przejeżdżają po rampach nie wykolejają się, nie rozsprzęgają. Warto było posiedzieć 1,5 tygodnia nad tą spiralką :D

Ze skrajnią nie powinno być problemu. Kupię nowe portale z Fallera z większą szerokością prześwitu.

Pulpit w 100% gotowy, jeszcze tylko złączki do oświetlenie budynków itp i nie będę musiał już do niej zaglądać.

Zamieszczam kilka fotek:
 

Załączniki

Podobne wątki