• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa [Makieta] Makieta-tort w skali H0

gogus82

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#82
mam elektrowóz piko br182 i założyłem sprzęgi roco śledziowe i przy zakrętach zderzak wagonu i elektrowozu zaczepiają o siebie i wagon się wykoleja. co z tym zrobić nie wypinając zderzaków?
 

Lechtej

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#84
gogus82 napisał(a):
mam elektrowóz piko br182 i założyłem sprzęgi roco śledziowe i przy zakrętach zderzak wagonu i elektrowozu zaczepiają o siebie i wagon się wykoleja. co z tym zrobić nie wypinając zderzaków?
A czy przypadkiem ten lok ma kinematykę krótkiego sprzegu? - czy wagony się nie sczepiają? Ja ma jednego pikolca br 189 i dzieje się to samo, natomiast przy ER20 Roco nie ma żadnych problemów.
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#85
Re: Makieta-tort w skali H0

Jako, ze dawno się tu nic nie działo, warto odświeżyć wątek po raz kolejny. Na makiecie na nowo pojawiły się drzewa lekko podmalowane. Również zawitały barierki i parę ludków. Z taboru przybyła chłodnia z orłem i Bhxz. W sobotę udało mi się go rozebrać i zainstalować oświetlenie. W tym momencie mam 6-cio wagonowego skladaka w pełni oświetlonego (choinka na fotkach) z czego jestem zadowolony. Sukcesywnie będą z tego robiły się odpowiednie składy, ale to za jakiś czas. Do końca roku mam zamiar zebrać kasę na startowy cyfrowy Roco aby mieć porządne sterowanie, ponieważ DDW na moim boosterze zaczęło mnie irytować. W tym momencie na dniach powinienem otrzymać elementy do stworzenia deków zaprezentowanych w ostatnim numerze Elektroniki Praktycznej. Jak to się będzie sprawowało poinformuję w stosownym czasie po testach.
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#86
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

góra wyglada bardzo fajnie. Jakbyś tak Spatynował budynki by nie były take "świeże " to było by Duuuuuuuuuuuuuuużo lepiej.
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#88
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

budynki w większości są brudne z wyjątkiem nastawni i kościółka od Piko, choć na tych photo tego nie widać
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#90
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

brudne, miałem na myśli spatynowane. Robię co w mych siłach i umiejętnościach. W weekend popracuję troszkę przy zabudowie, więc pewnie kościół jako pierwszy pójdzie do patynowania.

Tak na marginesie.
Otrzymałem ostatnio od wuja fanatyka samolotów SU-27 w 1:72 i wyszedł tak jak na foto:
 

Załączniki

  • 135,2 KB Wyświetleń: 1.013
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#91
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

pytanie do znawców tematu osygnalizowania:

Czy to co ja zrobiłem w miarę się ima kupy, ew. o jakiś schemat bym prosił jakie semafory mniej więcej powinny być i gdzie się znajdować?
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#92
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

ponawiam pytanie, czy takie cóś jak wyrysowałem może mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy cos trzeba zmienić??
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#93
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

Jeżeli nawet, to lewe semafory chyba powinny być w drugą stronę (i po drugiej stronie torów).
Na końcu toru ślepego pewnie powinien być semafor ze światłem czerwonym.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#95
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

Rozstawienie i rodzaj sygnalizatorów na posterunku ruchu są ściśle związane z rodzajem ruchu, jaki ma się na tym posterunku ruchu odbywać oraz z typem urządzeń srk, jakie na tym posterunku są zabudowane (pośrednio z epoką modelarską, określającą czas, jaki jest modelowany).
Z Twojego plany wynika, że odległość L pomiędzy semaforem wjazdowym A i semaforem wyjazdowym B spełnia zależność: 250 m < L < Lh, gdzie Lh oznacza długość obowiązującej drogi hamowania.
Zatem semafor wjazdowy A będzie podawał następujące wskazania:
1. S1
2. S2 – tylko wtedy, gdy semafor B będzie podawał sygnał S2
3. S13 – gdy semafor B podaje sygnał S1.
4. Sz.
Semafor wjazdowy D będzie podawał następujące wskazania:
1. S1
2. S2 (wjazd na tor 2)
3. S13 (wjazd na tor 3.
4. Sz.
W obecnych przepisach, w przypadku możliwości wjazdu na tor zakończony kozłem oporowym, zamiast wskaźnika W4 wymagany jest semafor zaporowy z jednym światłem czerwonym, wskazującym stale sygnał S1.
Ilość komór na semaforach wyjazdowych zależy od ilości i jakości podawanych sygnałów zezwalających na wyjazd, co jest zdeterminowane przede wszystkim układem torowym. Z twego planu wynika, że semafor wyjazdowy B podaje sygnał zezwalający na wyjazd tylko w kierunku toru 1 (po zwrotnicach ustawionych „na wprost”) – zatem wyjazd może się odbywać z największą dozwoloną prędkością na sygnał S2. Musi zatem posiadać co najmniej dwie komory: ze światłem czerwonym dla sygnału S1 i ze światłem zielonym dla sygnału S2.
Semafor wyjazdowy C sygnalizuje wyjazd z toru 3 na tor 1 (tzw. wyjazd z krzywego) i będzie podawał sygnał S10, musi zatem posiadać co najmniej trzy komory: ze światłem czerwonym dla sygnału S1, ze światłem zielonym i światłem pomarańczowym dla sygnału S10.
Semafory wyjazdowe B i C mogą dodatkowo posiadać komorę ze światłem białym – w celu podania sygnału Sz lub Ms2 (lub obydwu tych sygnałów), jeśli przewidywane są jazdy manewrowe od tych semaforów. Jeśli jednak na semaforach wyjazdowych przewiduje się wyświetlanie sygnału Ms2, to powinno się również ustawić tarcze manewrowe dla sygnalizowania powrotnych jazd manewrowych, w miejscach, od których takie jazdy będą się odbywały.
Na swoim rysunku umieściłeś wskaźniki W3, które tu nie mają absolutnie żadnego zastosowania i jest to błąd (należy je usunąć).
Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#96
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

Czyli nie było aż tak źle:) Więc chciałbym się upewnić, czy to co zostało teraz przedstawione ma szansę bycia w rzeczywistości?

Ew. zamiast semafora 3- świetlnego B mogę zastosować 2- świetlny (czerwone i zielone) i zamiast semafora 4- świetlnego C zastosować taki jak B aktualnie na schemacie.

A teraz mój bój z towarem od Zbyszka zaprezentowany na fotos.
 

Załączniki

P

Paweł Piotr

Gość
#97
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

paziu1000000 pisze:
czy to co zostało teraz przedstawione ma szansę bycia w rzeczywistości?
Ew. zamiast semafora 3- świetlnego B mogę zastosować 2- świetlny (czerwone i zielone) i zamiast semafora 4- świetlnego C zastosować taki jak B aktualnie na schemacie.
Oczywiście że tak może być - uprości to na pewno elektrykę i sterowanie sygnałami, i było w rzeczywistości stosowane. Wobec sporadycznych ruchów manewrowych nie ma potrzeby zabudowywania dodatkowych komór światła białego na semaforach i stawiania osobnych tarcz manewrowych (co jest w głównej mierze koniecznością rozbudowy wewnętrznych urządzeń srk, co w tym przypadku nie ma żadnego, ani ruchowego ani ekonomicznego uzasadnienia).
Natomiast konieczne ruchy manewrowe będą się odbywały na sygnały ręczne, co w zupełności wystarcza dla spełnienia potrzeb ruchowych na tym posterunku.
Przy czym semafor wjazdowy A powinien być z prawej strony toru 1 - jak na poniższym rysunku...
No i jeśli postawisz semafor zaporowy na końcu toru 3, to on też musi się jakoś nazywać (jest przecież uwzględniony w schematach elektrycznych) - zatem zmieni się nazewnictwo semaforów.
Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#98
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

to super,

a czy na tej stacji należy ustawić dodatkowo jakieś wskaźniki, bo tu już dla mnie może być czarna magia jakie i gdzie zastosować.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#99
Re: [Relacja] Makieta-tort w skali H0

Trzeba zastosować wskaźniki W4 (które już masz), wskaźniki W13 (ustawia się je między innymi przed peronami), wskaźniki W17 (ukres), ponadto każdy semafor wjazdowy powinien być poprzedzony odpowiadającą mu tarczą ostrzegawczą ze wskaźnikiem W1, a przed tarczą ustawia się wskaźniki W11a lub W11b...
Pozdrawiam
 

Załączniki

Podobne wątki