• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Makieta - tort - powrót do marzeń z dzieciństwa

Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Jestem użytkownikiem tego zacnego Forum od pewnego czasu, nie mniej jednak to jest mój pierwszy temat. Uznałem, że czas się przestawić i wystawić na światło dzienne moje nędzne wypociny zwane tortem.
1. Troszeczkę o mnie. Jestem początkującym modelarzem kolejowym (nie umniejszając prawdziwym modelarzom). Ostatnio, czyli gdzieś pod koniec kwietnia br, zatęskniłem do tego, o czym marzyłem w dzieciństwie, czyli do idei zbudowania makiety. Oczywiście zacząłem od zestawu startowego Roco i od planowania torowiska.
2. Założenia. Mój tort ma służyć przede wszystkim do tego, aby dawał maximum frajdy z jazdy pociągów, więc załążenia realizmu, zarówno w układzie torów, doborze producenta, modelu torowiska, jak i wszystkiego innego co się na makiecie znajdzie, są drugoplanowe. Drugim założeniem jest traktowanie torta, jako poligonu doświadczalnego. W przyszłości, jak zrobię remont poddasza, a mój synek podrośnie i zaskoczy (mam nadzieję), będę chciał zacząć budować moduły.
3. Parametry. Dostępne miejsce pozwoliło mi na zbudowanie stołu o wymiarach 280/180 cm. Tort jest trzypoziomowy. Wybór torów padł na Roco GeoLine (najlepiej sprawdzają się na podjazdach na łuku - przy innych torach nie umiałem tak wyprofilować łuku na wzniesieniu, żeby mi się wszystko nie wykolejało) - wada brak realizmu oraz RocoLine i Lima, na poziomie –1.
W dalszym ciągu będę prezentował postępy ze swoich prac - w tym momencie mam położone torowisko (przyklejone i przybite) oraz wykonane sterowanie zwrotnic i z grubsza ukształtowany teren.
 

Załączniki

  • 155,1 KB Wyświetleń: 5.605
  • 151,2 KB Wyświetleń: 5.598
  • 144,1 KB Wyświetleń: 5.599
  • 123,3 KB Wyświetleń: 5.595
  • 157 KB Wyświetleń: 5.604
  • 149 KB Wyświetleń: 5.601
  • 107 KB Wyświetleń: 5.602
  • 151 KB Wyświetleń: 5.604
  • 137,7 KB Wyświetleń: 5.599
  • 121,2 KB Wyświetleń: 5.593

Karol K.

Znany użytkownik
Reakcje
69 0 0
#2
Makieta fajnie się zapowiada. Mam tylko jedno "ale". Czy będziesz się czołgał jak elektryka siądzię? Wydaje mi się, że makieta jest troszkę za nisko. Ale skoro tobie to nie przeszkadza...

ps. Jesteś fanem Władcy Pierścieni? :D
 
OP
OP
L
Reakcje
0 0 0
#3
To fakt, że jest trochę nisko - pierwsze porządne czołganie już za mną :cry: . Wstępnie zaplanowałem montaż kółek obrotowych, tak, żeby można było cały stół przesuwać, ale jeszcze ich nie odebrałem od "dostawcy" (4 miesiące). Po montażu kółek, całość podniosła by się o ok. 18-20cm.

"Władcę pierścieni" trochę "katowaliśmy" z żoną swojego czasu ;)
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#4
Zdecydowanie jedna z ciekawszych makiet jakie w osttnim czasie mamy przyjemnosc ogladac na tym forum, ciekawy uklad torowiska bardzo fajnie wkomponowana stacja
jezdzisz pod DCC??
 
OP
OP
L
Reakcje
0 0 0
#5
Dzięki. Loki chodzą w DCC - Roco MM, natomiast wszystkie rozjazdy w analogu (napędzane siłownikami centralnych zamków).
Właśnie czeka mnie grubsza robota z montażem i okablowanie semaforów - nie mogę się za nią zabrać.
 

Załączniki

  • 117,3 KB Wyświetleń: 5.283
  • 64,7 KB Wyświetleń: 5.278

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#6
Lechtej, tez semafory u mnie czekaja, chyba zaraz zejde i chociaz powyprowadzam przewody masz jakis pomysl na zgranie semaforów z sytuacja na makiecie?
 
OP
OP
L
Reakcje
0 0 0
#7
Na początku myślałem o wykorzystaniu ABC, ale głębiej studiując temat, postanowiłem niczego nie automatyzować - czyli zostawić semafory "zawiadowcy" a dostosowanie się do synałów z semaforów - "maszyniście".
 

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#13
A propos semaforów świetlnych. Ja postanowiłem obciąć zarobek producentowi i sam wszystkie robię, wychodzi ok.1 zł za sztukę:D

P.S. Wreszcie ktoś robi makietę w DCC.
 
OP
OP
L
Reakcje
0 0 0
#14
krzychu12231 napisał(a):
A propos semaforów świetlnych. Ja postanowiłem obciąć zarobek producentowi i sam wszystkie robię, wychodzi ok.1 zł za sztukę:D


Już mam większość semaforów świetlnych, to co chciałbym z nimi zrobić to je troszkę poprawić (dorobić drabinki itp)

Mógłbyś mi podesłać jakąś fotkę Twoich semaforów, ewentualnie link do tematu?
Z góry dziękuję.
 
Reakcje
0 0 0
#15
A propos semaforów świetlnych. Ja postanowiłem obciąć zarobek producentowi i sam wszystkie robię, wychodzi ok.1 zł za sztukę

To pochwal sie jak to robisz ??

Makieta jest ok. popraw troche estetyke scian bo troche to ""kole w oczy""

pzdr kwb3rdu
 

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#16
Bardo ładną makietę budujesz, świetny pomysł z tymi 3 poziomami, coś takiego widziałem w tym roku w muzeum Marklina w Goppingen, i takie pytanko w jaki stopniu zamierzasz zamaskować 1 poziom? ma to być w całości tunel czy może nie? Co do semaforów to można je trochę ulepszyć dając zamiast ceownika rurkę 2mm, ale wtedy trzeba dać cieńsze kable. No ale to jak by Ci się kiedyś nudziło, a ty jak na razie widzę masz dużo innej roboty. Tylko tak dalej :grin:
 
OP
OP
L
Reakcje
0 0 0
#18
kwb3rdu napisał(a):
Makieta jest ok. popraw troche estetyke scian bo troche to ""kole w oczy""

pzdr kwb3rdu
Na ściany (tylko które masz na myśli? czy ściany garażu, ściany zewnętrzne torta, czy ścianki - imatacja cegiełek) - na wszystkie przyjdzie czas ;) . Fakt faktem mam tam lekki bałagan :oops:

EVB420 12 napisał(a):
Bardo ładną makietę budujesz, świetny pomysł z tymi 3 poziomami, coś takiego widziałem w tym roku w muzeum Marklina w Goppingen, i takie pytanko w jaki stopniu zamierzasz zamaskować 1 poziom? ma to być w całości tunel czy może nie? Co do semaforów to można je trochę ulepszyć dając zamiast ceownika rurkę 2mm, ale wtedy trzeba dać cieńsze kable. No ale to jak by Ci się kiedyś nudziło, a ty jak na razie widzę masz dużo innej roboty. Tylko tak dalej
Poziom -1 jest nazwijmy to - piwnicą - służy przede wszystkim temu, żeby składy nie jeździły po elipsie oraz, żeby możliwie maksymalnie przedłużyć ich bieg. Co do semaforów, to faktycznie dobra rada - dzięki. Pomyślę o tym, niemniej jednak nie kładę maksymalnego nacisku na realizm. Na razie zastanawiam się, jak w miarę poprawnie powinienem je rozmieścić.

Lecę spać, bo jutro do roboty, a pewnie Synek nie da dzisiaj pospać - jakaś kolka mu się przyplątała :cry:
 
Reakcje
0 0 0
#19
Teraz dopiero widze ze zdjecia pchodza z dwoch roznych makiet .
Chodzilo mi oczywiscie sciany pywnicy czy garazu .
Makieta jedna jak i druga jest ok i bardzo mi sie obie podobaja ""kazdy orze jak moze""
Jezeli moge troche krytyki w pozytywnym tego slowa znaczeniu to chyialbym zwrocic uwage na troche nieszczesliwie dobrane zstawy kolowe ktore widze na twoim ""torcie""
Och jak ja tego slowa nie lubie .
Widze ze masz luki R 3 a moze nawet R 2 , w taki wypadku zestawy cztero siowe troche nieporecznie wygladaja . Czego dobrym przykladem jest zdejcie z wyjezdzajacym skladem z tunelu . Postaraj sie to zmienic na mniejsze lokomotywy i dwuosiowe wagony z epoki III / IV . Wtedy takie sklady beda znacznie lepiej wygladaly .
Pozdrawiam i trzymam kciuki !!
 
OP
OP
L
Reakcje
0 0 0
#20
kwb3rdu napisał(a):
Jezeli moge troche krytyki w pozytywnym tego slowa znaczeniu to chyialbym zwrocic uwage na troche nieszczesliwie dobrane zstawy kolowe ktore widze na twoim ""torcie""
Och jak ja tego slowa nie lubie .
Widze ze masz luki R 3 a moze nawet R 2 , w taki wypadku zestawy cztero siowe troche nieporecznie wygladaja . Czego dobrym przykladem jest zdejcie z wyjezdzajacym skladem z tunelu . Postaraj sie to zmienic na mniejsze lokomotywy i dwuosiowe wagony z epoki III / IV . Wtedy takie sklady beda znacznie lepiej wygladaly .
Pozdrawiam i trzymam kciuki !!
Dzięki. Nie ma nic przyjemniejszego, jak konstruktywna krytyka :grin:
Na zewnętrznym, omawianym łuku z tego co pamiętam są 3x R3, na wewnętrznym 2xR3 i 1x R2. Na widoku są tylko łuki R3 i R4 - wszystkie pozostałe R2 są w tunelach. Fakt, długie wagony nie wyglądają zbyt naturalnie na ciasnych zakrętach - ale przy założeniu, że realizm tej makiety nie jest na pierwszym planie, myśl, że da się przeżyć ;)
Co do epoki III i IV - zgadzam się. Mam już parę wagonów z tych epok, a cała architektura będzie pasować do III i IV epoki (również do V). Resztę taboru z tamtych epok będę kompletował w późniejszym czasie - jak trochę podgonię robotę przy samym torcie.
 

Podobne wątki