• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta "LASZCZYN"

Darek1957

Znany użytkownik
Reakcje
1.237 0 0
#44
Moim zdaniem lampy Kluby to najlepszy produkt na naszym i europejskim rynku. Wykonane perfekcyjnie.
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#45
Może komuś się przyda patent montowania i demontowania semaforów na makiecie:
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#46
Tylko kolejność tej operacji proponowałbym odwrócić, najdalszy semafor wkładany jako pierwszy, uniknie się wtedy przypadkowego nawet uszkodzenia tych urządzeń.
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#48
rozumiem, że gniazdo do którego wkładasz semafory to ten element?
Tak dokładnie :)
Fajnie by było zobaczyć też rozwiązanie podłączenia od spodu skrzynki :)
Słabo widać, ale mniej więcej tak to wygląda:
20170430_183456 1.jpg

Druga część makiety zazieleniona.
Zostało jeszcze kilka poprawek oraz stwierdziłem, że zazielenię całkowicie tor znajdujący się najbliżej nastawni.
Makieta 14.jpg

tylko jak dało by się zlikwidować te mechanizmy przy rozjazdach krzyżowych- może dało by się to jakoś ukryć ?
Wyobraź sobie, że nie ma obok rozjazdu tych wielkich obudów napędów. Realistycznie się zrobiło, co nie :podstepny:?
ale też mocno sugerowałbym ukrycie napędów zwrotnicowych pod makietą.
No i zasugerowałem się.
Montaż adapterów zajął mi ponad 10 godzin. Koszmarnie się namęczyłem, żeby wyrzeźbić otwory w płycie. Ale ostatecznie... jak napisał Paweł:
:)
Makieta 16.jpg Makieta 17.jpg Makieta 18.jpg
Makieta 19.jpg Makieta 20.jpg

Wejście do nastawni chciałem zrobić betonowe, ale po obejrzeniu miliona zdjęć i filmów, stwierdziłem że piasek jest bardziej klimatyczny:
Makieta 15.jpg

Oprócz niedoróbek, zostały jeszcze do zrobienia wskaźniki zwrotnicowe.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#49
Czas który poświeciłeś na poprawę tego co zrobiłeś, z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Naszą dewizą powiedzenie " Robimy wspaniale, albo wcale".;)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#50
Przewidujesz sieć trakcyjną w przyszłości? Pytam a'propos semaforów z tarczą świetlną na wysięgu słupa. Takie zwykle stosuje się do poprawienia widoczności przy istnieniu zasłaniających tarczę słupów trakcyjnych. Fajna makietka - ale mimo zastosowania skróconych rozjazdów i tak chyba długa wyjdzie (biorąc pod uwagę ilość torów) :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#51
Tak, zamierzam zamontować sieć trakcyjną.
Jeszcze nie do końca wiem jak to rozgryźć, ale będę się martwił jak skończę inne rzeczy :)
Każdy segment makiety ma ~90 cm dł., więc po złączeniu trzech wychodzi ~270 cm.
Jak na warunki mieszkalne to bardzo dużo niestety :(
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#52
Tak, zamierzam zamontować sieć trakcyjną.
Jeszcze nie do końca wiem jak to rozgryźć, ale będę się martwił jak skończę inne rzeczy :)
Każdy segment makiety ma ~90 cm dł., więc po złączeniu trzech wychodzi ~270 cm.
Jak na warunki mieszkalne to bardzo dużo niestety :(
Ja mam ten sam dylemat jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe, dlatego z zaciekawieniem śledzę rozwiązania małych makiet prezentacyjnych.
A co do sieci trakcyjnej - zawsze zastanawiało mnie rozwiązanie rozpinania jej i łączenia na modułach (że kłopotliwe).
 

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#53
@ffox - bardzo podoba mi się to co robisz. Wybarwienie torów i szutru jest moim zdaniem prawie idealne.

Dwa pytania: Jakiego szutru używasz i jakimi materiałami/technikami uzyskujesz efekt ciemniejszych i nasmarowanych elementów ruchomych zwrotnicy ?

Jedna mała uwaga ode mnie. Szyny w krzyżownicy i dziobownicy również powinny się błyszczeć metalicznie, wszak koła po nich przejeżdżają.

krzyzownica.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.382 463 29
#54
Szyny w krzyżownicy i dziobownicy również powinny się błyszczeć metalicznie, wszak koła po nich przejeżdżają.
No ale przecież to są w rozjazdach Piko elementy izolacyjne, wykonane z czarnego plastiku. Żeby spełnić wymaganie kolegi zembera, należałoby je pomalować srebrną farbą.
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#55
Dwa pytania: Jakiego szutru używasz i jakimi materiałami/technikami uzyskujesz efekt ciemniejszych i nasmarowanych elementów ruchomych zwrotnicy ?
Dziękuję bardzo :)
Szuter to Auhagen 63830 (TT).
Te ciemniejsze miejsca to pigment MIG Track Brown (+ utrwalacz), naniesiony delikatnie miękkim pędzlem.
Chciałem to poprawić, bo wydawało mi się że za mało naniosłem ale chyba jednak zostawię tak jak jest.
Jedna mała uwaga ode mnie. Szyny w krzyżownicy i dziobownicy również powinny się błyszczeć metalicznie, wszak koła po nich przejeżdżają.
Tak jak napisał @Andrzej Harassek niestety te elementy są plastikowe. Już raz nałożyłem srebrny lakier, ale wyciera się. Będę musiał użyć innej metody.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#56
Można wytrawić z nowego srebra lub nawet wyciąć odpowiednie blaszki i po spiłowaniu 0,1 mm nakleić te "metalowe" rozwiązanie pracochłonne i nie gwarantuje pożądanych efektów,ale dla purystów w sam raz.
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
#57
Przyklejanie trawionych blaszek do rozjadów PIKO to trochę jak dokręcanie złotego znaczku mercedesa do deskorolki, tj. podwojenie wartości deskorolki ;)
Jestem właśnie w momencie, w którym muszę zdecydować, czy iść wytyczoną wcześniej drogą i zastosować zaprojektowane rozjazdy PIKO z ich wadami i zaletą(cena), czy sprzedać wszystko na alle.... i zastosować zamiennie ROCO 15st.
W moim przypadku mowa jest o kilkudziesięciu rozjazdach, więc ta jedyna zaleta PIKO jest dość istotna, nie wspominając faktu, że już je mam.
Myślę, że pomalowanie krzyżownic na srebrno jest w tym przedziale cenowym złotym środkiem.
 

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#58
Pisząc swoją uwagę nie wiedziałem że te elementy są plastikowe, myślałem że tak jak moje Roco mają te elementy metalowe i nie zostały dokładnie oczyszczone po malowaniu. A tak, to zmienia postać rzeczy. Kombinowanie z paskami srebrnymi mogłoby popsuć obecny, znakomity efekt estetyczny.
 

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
#59
Jako alternatywę można jeszcze zastosować AK Interactive Metal, po wypolerowaniu i patynie nie będzie różnicy a specyfik w warsztacie zawsze się przyda.
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#60
Dzisiaj bardzo ładna pogoda, więc wykorzystałem ją do prowizorycznego połączenia dwóch segmentów makiety.
Przy okazji przewietrzyłem część lokomotyw.
Makieta 20170521 01.jpg Makieta 20170521 02.jpg Makieta 20170521 03.jpg Makieta 20170521 04.jpg Makieta 20170521 05.jpg Makieta 20170521 06.jpg Makieta 20170521 07.jpg Makieta 20170521 08.jpg Makieta 20170521 09.jpg Makieta 20170521 10.jpg Makieta 20170521 11.jpg Makieta 20170521 12.jpg Makieta 20170521 13.jpg Makieta 20170521 14.jpg Makieta 20170521 15.jpg Makieta 20170521 16.jpg Makieta 20170521 17.jpg
 

Podobne wątki