• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta kontra Minecraft

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#1
Witam,

Tu Łukasz, jestem kompletnie nieobeznanym w temacie początkującym modelarzem, albo raczej kandydatem. Niby makiety od zawsze mnie kręciły, wraz z synem spędziłem miłe chwile we wrocławskim Kolejkowie, ale nigdy nie przyszło mi do głowy. Aby się z tym mierzyć. Ale do rzeczy.

Jesień 2020 to ciężki czas dla 7latka ale też dla rodziców. Dziecko najpierw jest przykute 5 godzin do komputera w ramach e-lekcji, potem wykorzystuje fakt, że rodzice pracują zdalnie i siada przed tablet, telefon, ewentualnie pozostaje przy komputerze. Po 3 tygodniach walki wpadłem na pomysł, że zbudujemy makietę. Nie mam o tym pojęcia, ale czy to ważne? :) Spędzimy czas razem, pobawimy się, popracujemy, nauczymy się cierpliwości itp.

Chciałbym wrzucać tu na bieżąco zdjęcia i swoje pomysły, a jeśli ktoś posłuży radą, to będę wdzięczny.
Nie znam tego forum, nie znam zwyczajów, ale jak coś to hejtować też można. Jednak uważam, że nawet brzydka makieta jest lepsza niż piękna makieta... podziwiana na YouTube...

Dzień 1.
Płyta OSB 8mm 180x75
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#2
Dzień 2.
W akcji styropian, widać już jakiś zarys działań. Syn sporo czasu spędził na projektowaniu ulic :), później wraz z koleżanką postanowili to trochę pokolorować.
Kolejki tu nie będzie, będą tu jedynie drogi, skały, rzeka wraz z plażą, po prawej u dołu domek, a do góry lasek z małym jeziorkiem. Na razie będę się zajmować chyba lewą cześcią, gdzie czeka nas kształtowanie terenu.
IMG_20201129_183752.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Witamy na forum! Hejtować raczej nie będziemy (choć nie daję gwarancji za wszystkich), ale parę słów krytyki się pewnie zdarzy. Od razu na początek: czy płyta ma 80 mm grubości, czy 8?
Sądzę, że raczej 8, a jeżeli tak, to proponuję od razu od spodu wykonać jakąś ramę/kratownicę z listew na sztorc, bo inaczej będzie się to wszystko wyginało i wichrowało tak, że ukształtowanie terenu się nie utrzyma i będzie pękało.
 
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#4
Dzień 3.
Dzisiaj robiliśmy skałki, pomiędzy którymi będą schody z parkingu prowadzące na plażę. W skale widać też wejście do jaskini. Rzeczka już wyżłobiona, z pianki zrobiliśmy też stelaż pod wał przeciwpowodziowy (chyba go jednak trzeba będzie znacznie przyciąć, ponieważ wydaje mi się zbyt wysoki.
Prace prowadzę tylko, gdy Młody ma czas, w innym przypadku pilnuję się, aby nic nie robić :D Zatem czasami za dużo się nie wydarzy.
W środę chcemy ponacinać tę piankę, aby ukształtować górki, a następnie obłożyć je bandażem z gipsem. W sobotę w planach jest gipsowanie.

Kilka nurtujących kwestii:
1. Cały ten podjazd chyba muszę na razie pozostawić ruchomy (przyklejone są jedynie bloczki podtrzymujące, aby mieć łatwiejszą pracę pod nimi.
2. Wymyśliliśmy, że nasza makieta będzie mieć zasilanie elektryczne, zestaw lamp ulicznych i jakieś diody w 3 domkach, więc to też musimy stworzyć przed położeniem gipsu w centrum i prawej części. A to kolejny temat, w którym najpierw muszę się dokształcić.
3. Boki makiety. Na razie ich nie ma, ale wydaje mi się, że chyba trzeba to jakoś zabezpieczyć (póki co tylko styropian na chwilę tam, gdzie poszła pianka.
4. Myślę, z czego zrobić rzekę, widziałem już dwa filmiki, ale żaden mnie jeszcze nie przekonał.
img_20201130_130734_2_optimized.jpg
 
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#5
Witamy na forum! Hejtować raczej nie będziemy (choć nie daję gwarancji za wszystkich), ale parę słów krytyki się pewnie zdarzy. Od razu na początek: czy płyta ma 80 mm grubości, czy 8?

Sądzę, że raczej 8, a jeżeli tak, to proponuję od razu od spodu wykonać jakąś ramę/kratownicę z listew na sztorc, bo inaczej będzie się to wszystko wyginało i wichrowało tak, że ukształtowanie terenu się nie utrzyma i będzie pękało.
Oczywiście, że 8 :) Dzięki za uwagę, już poprawiłem, aby innych nie raziło w oczy.

Cenna uwaga co do listew, bardzo dziękuję.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#6
makieta będzie mieć zasilanie elektryczne, zestaw lamp ulicznych i jakieś diody w 3 domkach, więc to też musimy stworzyć przed położeniem gipsu w centrum i prawej części
No i tu przyda się rama z listew. W miejscu instalacji latarń i domków z oświetleniem, wiercimy dziury w płycie i cała instalację elektryczną montujemy od spodu makiety - w razie potrzeby będzie do niej dostęp, a dołożenie ew. nowych elementów będzie łatwiejsze. Oczywiście w listwach tworzących kratę też trzeba zrobić otwory na przepuszczenie przewodów.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#7
Zgodnie z sugestiami jutro będziemy robić ramę pod makietą. Odpady z szafy, więc powinno być solidnie. Przy okazji też pytanie - czy łączenia płyt styropianu polecacie zalać najpierw silikonem, aby to zapobiegało pęknięciom czy od razu ładować gips?
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#8
Styropian należy czymś wzmocnić. Przy takiej konstrukcji jak na zdjęciu wykleiłbym całość gazetami (kilka warstw) nasączonymi wikolem, a dopiero potem kształtowałbym szczegóły terenu i to raczej nie gipsem tylko szpachlą elastyczną.
 
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#9
Dzień 4
Wzmocniliśmy makietę od spodu. Zgodnie z sugestiami, przykręciliśmy deski, od razu całość już się nie chwieje. Dzięki za podpowiedź.

Dzień 5
Skały obłożone zostały bandażem gipsowym, co już po chwili zaczęło dobrze wyglądać.
Zacząłem też prace z podłożem, które będziemy wykonywać jutro. Na razie eksperymentuje z materiałem - to co widać to gipsowa zaprawa tynkarska Goldband Knaufa, wykorzystuje to, co jest w domu, bo jednak koszty nieustannie rosną :)
Szczeliny między płytami wypełniliśmy dziś trochę wicolem, mam też taśmę z włókna szklanego i nie wiem, co lepsze. Obklejać całość papierem, jak wspomniał Boruch, czy może użyć tego włókna...

129850887_712709096339036_7695131360525677061_n.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.845 386 20
#10
Ciekawie zapowiada się makieta samochodowa. Zaciekawił mnie Twój projekt. Nie do końca podoba mi się zakręt zaznaczony na zielono, jakiś taki super ostry i żadna ciężarówka tam nie zakręci. Nurtuje mnie jak planujesz rozwiązać różnicę poziomów dróg w miejscu zaznaczonym na czerwono?

129850887_712709096339036_7695131360525677061_n.jpg
 
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#11
Dzięki za opinie :)
Zakręt - dyskusje z synem były, mi też się ten zakręt nie podoba i optowałem za "normalnym". Podałeś świetny argument z tą ciężarówką, jutro przedstawię ten temat, powiem, że zdjęcie oglądał profesjonalny projektant makiet :) i mam nadzieję, że to poskutkuje.
Różnicę poziomów wyprofiluję z użyciem gipsu, być może też małych kawałków styropianu. Przed skrzyżowaniem z obu stron będzie po prostu podjazd. W planach wiadukt miał się kończyć wcześniej, jednak spadki byłyby zbyt duże i postanowiłem go przedłużyć.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.845 386 20
#12
Dzięki za opinie :)
Zakręt - dyskusje z synem były, mi też się ten zakręt nie podoba i optowałem za "normalnym". Podałeś świetny argument z tą ciężarówką, jutro przedstawię ten temat, powiem, że zdjęcie oglądał profesjonalny projektant makiet :) i mam nadzieję, że to poskutkuje.
Różnicę poziomów wyprofiluję z użyciem gipsu, być może też małych kawałków styropianu. Przed skrzyżowaniem z obu stron będzie po prostu podjazd. W planach wiadukt miał się kończyć wcześniej, jednak spadki byłyby zbyt duże i postanowiłem go przedłużyć.
Zawsze możesz jeszcze przeprojektować ulicę i w miejscu zaznaczonym na fioletowo zrobić przedłużenie jezdni i złagodzić zakręt, a w miejscach zaznaczonych na niebiesko, zrobić kostkę brukową jako złagodzenie zakrętu i możliwość ścinania przez naczepy ciężarówek. Wtedy zaczyna się pojawiać jakaś namiastka realizmu...

129850887_712709096339036_7695131360525677061_n-2.jpg
 
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#13
Dzień 6
Ruszyliśmy z pracami kształtowania terenu. Dzisiaj zabraliśmy się za góry, resztę rzeki, obłożenie materiałem płaskiej części oraz prawej strony, gdzie już widać jezioro oraz fajne pofałdowany teren pod las/park. Wpatrując się we wczorajsze zdjęcie wpadłem na pomys, aby przyciąć też kanty w wale przeciwpowodziowym i wygląda to o wiele lepiej. Teraz ta część między rzeką a wiaduktem wydaje mi się przy tym wszystkim zbyt płaska, być może coś tu jeszcze pofałdujemy.

Mafo - pomysł przeforsowany, będzie to wyglądało mniej więcej według Twoich sugestii. Tylko nie wiem, czy bawić się z kostką brukową, to dosyć trudna sztuka takie szczegóły, a to nasza pierwsza makieta.

Dziś wieczorem przykleję taśmę z włókna na to łączenie w poprzek makiety, aby w niedzielę wieczorem położyć podłoże na pozostałą część projektu i zająć się obklejeniem jaskini. Między skałami będziemy też powoli kształtować schody. Ze wstępnych obliczeń wychodzi 10 schodów, 1cm wysokości i 1,5 głębokości.
IMG_20201205_111351.jpg
 
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#16
Na razie trochę stoimy z robotą, ale wczoraj na placu budowy pojawili się ludzie ;)
Generalnie mam problem z ustaleniem kolejności robót. Okazuje się, że nie przykleję górnego wiaduktu dopóki nie skończę prac pod nim, czyli przy rzece i skałach. A zatem nie chcę przyklejać pozostałych części, wolę je kleić razem, aby ta droga nie wyszła krzywa. To sprawia, że zanim zacznę pracę po prawej stronie, to muszę praktycznie zakończyć lewą.
I teraz między skałami mają być schody. Miało być 10 schodów 1cm wysokości, ale takie sięgałyby ludziom do kolan, więc trzeba będzie je zmniejszyć do 0,5cm (na szczęście jest miejsce, bo miały być dosyć głębokie). Jak to skończymy to trzeba pomalować skały, potem podłoże pod trawę, plażę, rzekę, zrobić rzekę (nie mam jeszcze pomysłu jak), zrobić trawę (a więc kolejne spore zakupy, w tym sadzarka). I dopiero potem będę mógł przyklejać wiadukt.

Jak na pierwszy raz, to widzę że porwałem się na dosyć skomplikowany projekt :D
130418799_1051372168623384_7130586402411408877_n.jpg
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#17
Za wyciągniecie młodego sprzed komputera zawsze PLUS :)
Nie mogę doczytać do czego służą te wystające pale?

Co do układu, zrobiłbym zjazd z wiaduktu w formie ślimaka, połączyłbym prostopadle do idącej drogi a w ramach nauki/praktyki mam dla Ciebie pomysł abyś wykonał razem z młodym bardzo prostą sygnalizację, robisz trzy przełączniki, jeden włącza czerwone i jednocześnie zielone na drugim przejeździe drugi żółte, a trzeci odwrotnie zielone/czerwone. Młody liźnie elektroniki a jednocześnie nauczy się sygnalizacji na drodze/przejściu dla pieszych, a jak na makiecie coś miga i świeci i jest interakcja to każdemu młodemu się miska cieszy :)
 
OP
OP
K

karlik

Użytkownik
Reakcje
21 0 0
#18
Te pale to zaznaczona droga, zrobiłem to przed położeniem gipsu, aby mniej więcej znać przebieg.
Zjazd już zostanie raczej po staremu, inaczej musiałbym robić kolejny trójkąt plus jeszcze profilowanie...a do tego spadek byłby dużo większy.
Natomiast temat świateł bardzo mi się podoba. Planujemy robić oświetlenie, także dodatkowe atrakcje mile widziane.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.845 386 20
#19
Mafo - pomysł przeforsowany, będzie to wyglądało mniej więcej według Twoich sugestii. Tylko nie wiem, czy bawić się z kostką brukową, to dosyć trudna sztuka takie szczegóły, a to nasza pierwsza makieta.
Miło mi, że mogłem podsunąć jakiś pomysł. :) Co do kostki brukowej to nie powinno być problemu, bo wystarczy kupić nacięty laserem karton, wyciąć z niego kawałek w kształcie uzupełnienia do złagodzenia skrętu i będzie zupełnie dobrze wyglądało. Możesz też zamiast kartonu kupić gotowe płytki plastikowe z kostką brukową i też wyciąć z nich odpowiedni kształt.
I teraz między skałami mają być schody. Miało być 10 schodów 1cm wysokości, ale takie sięgałyby ludziom do kolan, więc trzeba będzie je zmniejszyć do 0,5cm (na szczęście jest miejsce, bo miały być dosyć głębokie).
Co do schodów, to w naturze wysokość schodka jest około 17 - 20 cm, co w przeliczeniu na skalę 1:87 daje około 2,2 - 2,3 mm wysokości.
 

Podobne wątki