• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta jak teatr

Reakcje
1.731 13 0
Mam właśnie taki zamiar swój segment wąskotorowy, obudować szkłem z pokrywą oświetleniową i tłem wewnątrz na tylnej ściance. Jest to tylko fragment otwarty jeśli chodzi o szlak , ale dzięki lustrom wewnętrznym , na bocznych ściankach, zmontowanych tylko do połowy segmentu ( tylko do krawędzi podkładów ), może uda mi się optycznie powiększyć wnętrze...:).

obudowa - rzut z góry.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
Ja już kiedyś prezentowałem tu na forum takie rozwiązanie. Bardzo fajny pomysł. Swojej makiety w akwarium nie dokończyłem bo miało wszystko poruszać się ruchem wachadłowym bo poprostu ją sprzedałem, ale szykuję następną niespodziankę i pokażę dopiero efekt finalny.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
Swojej makiety w akwarium nie dokończyłem bo miało wszystko poruszać się ruchem wachadłowym.
Makiety takie - jeśli przedstawiają odcinek szlaku, czy małej stacyjki przelotowej - nabierają uroku, gdy tabor jedzie gdzieś dalej (niewidoczne skrzynki techniczne bo dwóch stronach). Niestety, takie rozwiązanie generuje zapotrzebowanie na dodatkowe miejsce a to już może być kłopot. W przypadku takich rozwiązań fajnie więc by było tak zagospodarować makietę, aby było miejsce na część techniczną - by skład nie zatrzymywał się na końcu części prezentacyjnej bo nie ma gdzie jechać dalej i dupa zbita... Takie rozwiązanie (bez ukrytej części technicznej dla składów) ma swoją logikę tylko w przypadku prezentacji części lokomotywowni, czy też manewrów, gdzie loka się zatrzymuje przy nawęglaniu (na przykład) potem wraca do szopy, itp.... ewentualnie takie rozwiązanie (dwie stacje końcowe): http://www.pmmh0.pl/makieta/stacja-alt-warnow-neukloster/
 
Reakcje
1.731 13 0
Na razie nie mam miejsca na rozbudowę, ale jest szansa... wtedy gablotę można przeznaczyć na inną dioramę lub segment, o identycznych wymiarach, a rozbudowany szlak np. jako tort, można oszklić większą i dłuższą gablotą...;) Oszklić i tak trzeba , bo kurzyć się nie powinno.....
 
OP
OP
mair81

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
Fajnym patentem było by również zrobienie stacji końcowej, a jakby po drugiej stronie lustra zrobić bocznice do odstawiania składów. Oczywiście przejazd miezy oboma częściami byłby niewidoczny.
 
OP
OP
mair81

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
W celu zaoszczędzenia miejsca można by zrobić bocznicę na niższym poziomie, a oba poziomy były by połączone niewidoczną spiralą.
 
Reakcje
1.731 13 0
Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę ...To płaski teren i tylko szlak z ewentualną stacyjką - przystankiem jest możliwy do wykonania . Reszta szlaku na obu końcach łukami "wchodzi" w las , ewentualnie tunel i chowa się za scenerię, za którą (za tłem), jest niewidoczny tor techniczny...
 
OP
OP
mair81

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
Dlaczego nie wchodzi w grę. Spirala ma wymiary 1mx1m więc idealnie. Cała makieta miała by wymiar 1m szerokości a długość wg uznania. Oczywiście wówczas musiała by być obsługiwana od strony widzów.
 
Reakcje
1.731 13 0
Tak by wyglądała ewentualna rozbudowa....

dalsza , planowana rozbudowa.JPG
[DOUBLEPOST=1395736946][/DOUBLEPOST]Oczywiście ten plan to tylko szkic, mogący ulec modyfikacji...
 
Ostatnio edytowane:

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
A druga część w drugim pokoju naprzykład za ścianą. Ścianę potraktować jak tunel. U siebie myślałem o takim czymś tylko musiałbym z sasiadem pogadać czy nie chciałby makiety u siebie.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
A druga część w drugim pokoju naprzykład za ścianą. Ścianę potraktować jak tunel. U siebie myślałem o takim czymś tylko musiałbym z sasiadem pogadać czy nie chciałby makiety u siebie.
To samo pomyślałem, rozwiązanie fajne, ale cholera strasznie obszarożerne, szczególnie w H0 z tymi pętlami nawrotnymi...
Ja raczej w związku z tym myślę o czymś takim jak w załączniku. Część prezentacyjna w środku, po bokach dwa techniczne. Skład skromny, ale jest :) np. Lok2+wagon jedzie w lewo. Potem rozsprzęganie. Przesuwamy szufladę TECH1 w dół by Lok2 na pusto poleciał w prawo luzem, potem po jakimś czasie wrócił w lewo po wagon i z wagonem z powrotem w Prawo z wagonem. Rozsprzęganie, przesuwanie szuflady TECH 2 i znowu...

Oczywiście to tylko taki przykład na kolanie, ale można tego typu rozwiązania modyfikować w podobne sposoby z zachowaniem zasady by dobrze działało, jak najmniej miejsca zajęło i sprytnie nie rzucało się w oczy w części technicznej...
 

Załączniki

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
Przy większym zainteresowaniu budową takich makiet , mogła by to być alternatywa dla spotkań modułowych .
I o ile ciekawsza bo niezależna od skali zainteresowań kolejowych .
Sam, też obecnie pracuje nad maleńkim akwarium z wąskotorówką :)
Chodzi tu przede wszystkim o to aby tak wykonać aby cieszyła tak jak akwarium z rybkami , czyli ciągle to samo a oczu oderwać nie można :D
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
Sam, też obecnie pracuje nad maleńkim akwarium z wąskotorówką :)
Chodzi tu przede wszystkim o to aby tak wykonać aby cieszyła tak jak akwarium z rybkami :D
Tutaj znajdziesz ciekawe projekty w tym temacie:
(przeglądaj uważnie film od 7:33. Zastosowane rozwiązania mogą być inspiracją)
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
1.731 13 0
Przy większym zainteresowaniu budową takich makiet , mogła by to być alternatywa dla spotkań modułowych .
I o ile ciekawsza bo niezależna od skali zainteresowań kolejowych .
Sam, też obecnie pracuje nad maleńkim akwarium z wąskotorówką :)
Chodzi tu przede wszystkim o to aby tak wykonać aby cieszyła tak jak akwarium z rybkami , czyli ciągle to samo a oczu oderwać nie można :D
.....Dlatego tak opracowałem temat na moim segmencie, by służył jako kolejowe akwarium , które zawsze cieszy oko....
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
A'propos mini skal, to takie cuś znalazłem w materiale video ze zloTTu w Sosnowcu, który odbył się w miniony wekend: (minuta 8:24)- końcówka filmiku:

 

Podobne wątki