• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

makieta jak teatr

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#43
Wracając do pytania, w Brytanii takie makiety nie mają żadnej osobnej nazwy. To po prostu "exhibition layout" - czyli makieta ekspozycyjna, wyposażona w "pelmet".
Nie zgodzę się z twierdzeniem ze tego typu makiety to krotki wycinek torów. W ten sposób eksponowane są zarówno torty, mikro makiety manewrowe, bocznice wreszcie stacje..
Stacje mogą być i 10metrowe, z efektami swietlnymi, dźwiękowym (np gwizdek konduktora odprawiajacego pociąg) a nawet eksperymentuje się z zapachami.
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#46
Nie mogę już edytować postu, ale dodam że pelmet służy do zakrycia oświetlenia makiety, ze względów estetycznych i praktycznych. Podobieństwo do teatru czy akwarium to chyba skutek uboczny a nie zamierzony ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#47
Oczywiście, że efekt niezamierzony. Ale przy okazji spytam, co to jest "pelmet"?

A czekając na odpowiedź obejrzyjmy sobie teraz trochę szwajcarskich krajobrazów w miniaturze (pierwsze cztery zdjęcia to jedna makieta, następne fotki to inna):

IMG_1855.JPG
IMG_1852.JPG
IMG_1853.JPG
IMG_1854.JPG
IMG_4883.JPG
IMG_4886.JPG
IMG_4887.JPG
IMG_4888.JPG
IMG_4889.JPG
IMG_4890.JPG
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#48
Oczywiście, że efekt niezamierzony. Ale przy okazji spytam, co to jest "pelmet"?
Pelmet to angielskie słowo oznaczające drewnianą osłonę karnisza zasłon - to przede wszystkim. Ale też jest używane na określenie osłony oświetlenia makiety kolejowej, czyli cała ta boazeria u góry makiety. Jeśli kogoś interesuje temat tego typu makiet, i ich oświetlenia, to przynajmniej będzie wiedział co w google wpisać (np: lighting pelmet train layout).
Nie podejmę się znajdywania odpowiedniego słowa w języku polskim.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#49
Jeśli już mowa o takich patentach na makietę, to mi podoba się też ta świetnie "wymyślona" makieta Franza Rittiga (niemieckiego członka PMM-H0) - szacun: http://www.pmmh0.pl/makieta/stacja-alt-warnow-neukloster/ pokazywana już w PL.

Trzeba przyznać że sprytnie i żmudnie wybrany odcinek do zaprezentowania w takiej formie. Obie stacje końcowe z drugorzędnej linii. Przejście pomiędzy stacjami sprytnie zamaskowane budynkami i zielenią. Ciekawe czy odwzorowano rzeczywisty układ z oryginału, czy autor dokonał uproszczeń aby takowe wykonanie zrealizować.
 
Ostatnio edytowane:
P

Paweł Piotr

Gość
#50
Ciekawe czy odwzorowano rzeczywisty układ z oryginału
Oczywiście - jest to w pełni zgodne z rzeczywistością odwzorowanie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#52
Była w tym wątku wspomniana makieta PMM przygotowywana do ekspozycji na Expo-Trains w Luksemburgu. Wystawa odbyła się w minioną sobotę i niedzielę w Walferdange, na przedmieściach miasta Luksemburg. Makieta PMM, ustawiona w środku sali, wzbudzała duże zainteresowanie i niekłamany podziw zwiedzających. Ja oczywiście nie patrzę na to obiektywnie, ale uważam, że była w gronie ścisłej czołówki wystawionych tam makiet. Trzeba przy tym przyznać, że "konkurencja" była silna i inne makiety prezentowały się również świetnie. Dziś kilka zdjęć makiety kolegów z Wybrzeża, w kolejnych postach wrzucę jeszcze fotki innych makiet. Z góry przepraszam za kiepską jakość, ale w sali było (celowo) dość ciemno, a ja nie miałem możliwości użycia statywu.

IMG_4841.JPG
IMG_4843.JPG
IMG_4844.JPG
IMG_4845.JPG
IMG_4847.JPG
IMG_4855.JPG
IMG_4917.JPG
IMG_4920.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#53
Dzięki za słowa uznania, ale super to jest przede wszystkim ta makieta. Dziś jeszcze kilka fotek, w tym jedna z twórcami tego dzieła, Leszkiem Lewińskim (z prawej) i Sebastianem Marszałem (niestety, nie wszystkimi, bo obie panie gdzieś się schowały. Jutro jeszcze wrzucę parę zdjęć "konkurencji".

IMG_4842.JPG
IMG_4849.JPG
IMG_4853.JPG
IMG_4857.JPG
IMG_4860.JPG
IMG_4862.JPG
IMG_4864.JPG
IMG_4921.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#56
Pozwólcie Koleżanki i Koledzy, że wrócę od tematu oryginalnej prezentacji makiet. Miałem niedawno okazję oglądać makietę, której znacznie bliżej do "akwarium z rybkami", niż tym pokazanym wcześniej. Zbudował ją belgijski modelarz, Luc De Martelaer, a zatytułowana została "Tallahatchie County". Luc jest miłośnikiem amerykańskich filmów, muzyki i krajobrazów. I te ostatnie postanowił odwzorować w miniaturze. A żeby coś się w tym krajobrazie działo, zbudował linię kolejową w wielkości N. Na makiecie odwzorowano fragmenty prawdziwej linii kolejowej w USA, ale nie wiem, na ile wiernie. W każdym oknie jest inny odcinek linii, w zupełnie innym krajobrazie, a najciekawszy jest skrajny fragment, biegnący głębokim skalnym kanionem o pionowych ścianach. A więc zapraszam do Tallahatchie County!

IMG_5032a.jpg
IMG_5033a.jpg
IMG_5016a.jpg
IMG_5035a.jpg
IMG_5020a.jpg
IMG_5030a.jpg
IMG_5031a.jpg
IMG_5013a.jpg
IMG_5014a.jpg
IMG_5019a.jpg
IMG_5025a.jpg
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
#58
W temacie Luksemburgu i PMM ,
oczywiście makieta mistrzostwo , ale dodatkowo urzekło mnie finezyjne i subtelne tło, gratulacje.
Także z zainteresowanie podziwiam nowy trend w makieciarstwie , który bym określił ,,kameralne makiety,,
(dobre 2 metry makiety potrafi na dłużnej zatrzymać oglądającego niż 222 metry)
 

Juras

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#60
Jafrap piszę, że eNka ;)

Mi kojarzą się z obrazami. Zamknięta kompozycja, jak kadr fotograficzny.

Ten głęboki kanion mi bardziej przypomina terrarium, niż akwarium. Zresztą w akwariach wszystko bardziej wisi niż jest osadzone. Sam mysię o założeniu takiego kolejkowego terrarium.
 

Podobne wątki