• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Makieta H0 segmentowa

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#87
Witam po dłuższej przerwie.Grilla już w tym roku zaliczyłem,a przez cały okres zimowy kilka razy zaliczałem podejście do budowy makiety.Po Świętach jak się uda to zamontuję resztę oświetlenia i przyjdzie czas na złożenie segmentów w całość i zabawa na całego.
A tak to wyglądana fotkach cz.1
Plac rewelacja Płyty własne czy kupne?
 

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#91
Widzę na zdjęciach, że masz Dremela. Do czego go używasz?
Pytam bo zastanawiałem się nad kupnem, mam ograniczone środki i fakt że miał bym nim tylko docinać tory to trochę za malo.
Ja buduje 3 segmenty, sklejka w drodze i czy taki Dremel jest tak użyteczny przy budowie?
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#92
Na 3 segmenty, możesz sobie spokojnie Dremela darować. Prawie wszystko co zrobisz Dremelem da się też wykonać prostymi i tanimi narzędziami typu pilniki iglaki, ręczna wiertarka czy "czeska żyletka" . Tyle, że trwa to dłużej.
 

matej

Moderator Grupy TMM
Zespół forum
FREMO Polska
T M M
Reakcje
147 5 0
#94
Dremel w podstawowym zestawie (czyli narzędzie plus trochę podstawowych akcesoriów) do cięcia szyn nadaje się średnio, szczególnie jeżeli np. chcemy przeciąć tor na granicy skrzynek. Najlepsza do cięcia szyn tarczka 409 ma średnicę sporo mniejszą niż narzędzie i skutek jest taki, że chociaż ta tarcza daje dość wąską szczelinę, to wypada ona pod kątem i trzeba potem wyrównywać - i z początkowo milimetrowej szczeliny w szynach między skrzynkami robi się 2-3mm. Chyba przy użyciu wałka można tą niedogodność (z cięciem pod kątem) zniwelować, ale ja osobiście wałka nie mam.
 

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#95
Dremel w podstawowym zestawie (czyli narzędzie plus trochę podstawowych akcesoriów) do cięcia szyn nadaje się średnio, szczególnie jeżeli np. chcemy przeciąć tor na granicy skrzynek. Najlepsza do cięcia szyn tarczka 409 ma średnicę sporo mniejszą niż narzędzie i skutek jest taki, że chociaż ta tarcza daje dość wąską szczelinę, to wypada ona pod kątem i trzeba potem wyrównywać - i z początkowo milimetrowej szczeliny w szynach między skrzynkami robi się 2-3mm. Chyba przy użyciu wałka można tą niedogodność (z cięciem pod kątem) zniwelować, ale ja osobiście wałka nie mam.
Dzięki za info. Już gdzieś tu na forum czytałem, że Dremel to raczej nie do torów. Pytałem tak ogólnie, ale jak by się dobrze zastanowić to rzeczywiście można to ogarnąć (cięcie torów) innymi narzędziami. Dziś próbowałem szczypcami bocznymi i wychodzi to obiecujące choć szyny wydają się być „kruche”?
 

matej

Moderator Grupy TMM
Zespół forum
FREMO Polska
T M M
Reakcje
147 5 0
#96
Dzięki za info. Już gdzieś tu na forum czytałem, że Dremel to raczej nie do torów. Pytałem tak ogólnie, ale jak by się dobrze zastanowić to rzeczywiście można to ogarnąć (cięcie torów) innymi narzędziami. Dziś próbowałem szczypcami bocznymi i wychodzi to obiecujące choć szyny wydają się być „kruche”?
Sam nie próbowałem cięcia szczypcami, ale na forum są osoby, które to praktykują z dobrymi efektami, ale ważne jest też, żeby użyć odpowiednich szczypiec. Do przecinania szyn na początku używałem też małej piłki do metalu, ale tu ważne jest, żeby brzeszczot był możliwie cienki, z jak najdrobniejszymi zębami i najlepiej bez "szranku" czyli bez rozchylonych zębów na boki. Akurat te 3 cechy ma chyba "czeska żyletka", poza tym jest z krótkim ostrzem jest dość poręczna, a piłką do metalu z długim brzeszczotem nie zawsze da się podejść wygodnie do torów już przymocowanych do modułu. Sam przymierzam się też do zakupu tego sprytnego narzędzia :)
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#97
zwykłe szczypce boczne + pilnik do paznokci do wyrównania.
Po każdym obcięciu na torach robi się stożek który trzeba spiłować. Te 2mm toru do spiłowania to jedyna niedogodność.
Prosto, szybko i efektywnie. Wcześniej próbowałem cięcia żyletką(odciski murowane), piłką do metalu(zdażało się przyciąć skrzynke) i prostota wygrała.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
A piła włosowa dała by radę?
Nie próbowałem, ale wydaje mi się że ktoś ciął szyny taką, i opowiadał tu na forum, mnie bardziej chodziło o ten pilniczek do pazurków.
Normalny pilnik do paznokci 9metalowy, nie kartonowy z naklejonym papierem ściernym)jest droższy od iglaka, dlatego absolutnie nie dostrzegam sensu używania do czegoś narzędzi do tego nie przeznaczonych.
Wiem że temat edukacji politechnicznej jest w naszym kraju zaniedbany, złożyło się na to zlikwidowanie większości ze szkół zawodowych niższego i średniego stopnia, oraz całkowita rezygnacja z zajęć praktyczno-technicznych w szkołach podstawowych, ale jest narzędzie szatana-internet i można stosunkowo niedrogo kupić odpowiednie narzędzia.

http://www.narzedziak.pl/category/narzedzia-reczne-pilniki-do-metalu-pilniki-iglaki

Oczywiście plus za inwencję, minus za lenistwo, bo dużo o tym już napisano na forum.

http://forum.modelarstwo.info/threads/docinanie-toru-flex.41066/
 

Podobne wątki